Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

22 вересня, 2004 - 00:00

Вінниця повертається в минуле

Мерія Вінниці викупила тридцять репродукцій старовинних листівок із видами міста епохи срібної доби. Репродукції зроблені з поштових листівок, зібраних вінницьким колекціонером Володимиром Козюком. Поки що репродукції, у рамках заходів до чергового дня міста, виставлені на показ вінничанам та делегаціям, які прибудуть до Вінниці, з нагоди дня її народження. Саме цю виставку, серед близько 50 заходів запланованих до цих урочистостей, мистецька еліта міста називає найбільш вишуканою та оригінальною. Її вдало підкреслили краєвиди сучасної Вінниці, зроблені фотохудожником Вадимом Козловським. Після свят репродукції заберуть до мерії. Колекціонер Володимир Козюк каже, що вони можуть бути пристойним подарунком, щоправда, як запевнив заступник мера Вінниці Микола Гунько, репродукції роздаровувати не будуть. «Колекція прикрасить сесійну залу або коридори мерії, оскільки вона являє собою найкраще й найповніше зібрання Подільської листівки із видами Вінниці», — каже пан Гунько.

За підрахунками колекціонерів, Подільська серія складає всього близько 1000 листівок, пов’язаних із економічним розвитком подільських міст. Вона віднесена до європейської тематики та вважається рідкісною. За одну Подільську листівку колекціонери часом віддають 100 листівок старовинної Чехії. І це не дивно, бо якщо види Парижа виходили мільйонними тиражами, то Брацлав, Бар, Тульчин чи інші густонаселені євреями містечка Поділля, представлялись кількома листівками, тиражі яких не сягали й сотні. Мирослава СОКОЛОВА , «День».

Військових капеланів навчатимуть в Одесі

В Одесі відкрили перше духовне училище військових капеланів. Ініціатором його створення виступила місцева єпархія Української автокефальної православної церкви, яка поставила своїм завданням «нести євангельське Слово у військові частини України». Навчання в училищі триватиме чотири роки. Серед предметів — цивільне та міжнародне торгове право, Катехізис, біблійна історія, а так само військове право. Зі слів проректора нового навчального закладу отця Михайла Кушніра, «капелан має знати закони, за якими живуть у військовій частині. Духовні закони не повинні їм суперечити». Він так само відзначив, що сьогодні церква отримала право займатися місіонерською діяльністю і її святий обов’язок — іти до всіх, у тому числі військовослужбовців, хто потребує духовної опіки. Проректор училища з навчальної частини Олексій Євтушенко наголосив, що наукові дисципліни, які мають освоїти вихованці училища, допоможуть майбутнім капеланам не лише оволодіти юридичними та духовними знаннями, а й навчать орієнтуватися у нестандартних життєвих ситуаціях, повідомляє Олена АСТРАХОВИЧ , «День».

Від безробіття врятує бізнес

Питання безробіття на Рівненщині стоїть дуже гостро. Статистичні дані свідчать про те, що з початку нинішнього року межі області в пошуках роботи покинуло 600 чоловік. 11% із них виїхали за кордон. На 1 липня в державній службі зайнятості перебувало на обліку понад 40 тисяч громадян, із яких 97% набули статусу безробітного. При цьому пропозиція в регіоні перевищує попит на робочу силу в 14 разів. Щоправда, у Рівному ситуація з безробіттям дещо краща, аніж в інших куточках області. Внаслідок того, що практично щомісяця підприємцями пропонувалося до тисячі вакантних посад. Послугами міського центру зайнятості скористалися понад 10 тисяч рівненчан, з них працевлаштувалися — 4,5 тисячі. Ще 1200 громадян мали змогу навчатися тим професіям, яких зараз вимагають місцеві роботодавці. Але більшість безробітних Центр зайнятості задовольнити не може, бо велика кількість колись потужних підприємств міста перебувають на межі виживання. Тому й доводиться сподіватися на те, щоб спробувати себе в малому бізнесі. Лише в першому півріччі 2004 року 165 рівненчан отримали в Центрі зайнятості одноразову допомогу, яка дозволила їм зареєструватися підприємцями, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН , Рівне.

СНІД: за темпами поширення Україна — лідер

Згідно з доповіддю Європейської комісії на конференції у Вільнюсі, присвяченій проблемі поширення СНІДу та ВІЛ-інфекції в Європі, Україна та Білорусь лідирують за темпами поширення захворювання. У столиці Литви Вільнюсі міністри охорони здоров’я та фахівці з понад 30 країн обговорювали шляхи запобігання епідемії на континенті. Як передає korrespondent. net., згідно з доповіддю сьогодні в Росії і деяких інших країнах Східної Європи відсоток тих, хто нещодавно заразився ВІЛ- інфекцією, один із найвищих у світі. Україна та Білорусь лідирують за темпами поширення захворювання. Ця конференція — перший великий захід, присвячений обговоренню проблеми поширення СНІДу відтоді як до Євросоюзу вступили 10 нових членів. А всього за останнє десятиріччя кількість випадків зараження СНІДом у Східній Європі подвоїлася.

Луганщину повністю газифікують

«У найближчі кілька років повністю завершиться газифікація будинків у сільській місцевості», — заявив на міні-брифінгу голова Луганської облдержадміністрації Олександр Єфремов. Він відзначив, що протягом останніх п’яти років уже багато зроблено в цьому напрямі, проте газифікація вугільних територій дуже відстає. Губернатор зазначив, що фахівці вже здійснили розрахунки, і для того, щоб газифікувати шахтарські селища, треба близько 275 млн. грн. Поки ж в області забезпечують вугіллям 140 тис. осіб, держава на ці цілі виділяє 160 млн. грн. Також Олександр Єфремов додав, що ще однією специфічною для нашого регіону програмою є прийнята нещодавно Кабінетом Міністрів України «Програма реформування та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Луганської області до 2010 року». Губернатор наголосив, що завдяки діям Уряду, до Держбюджету на наступний рік закладено 49 млн. грн. на реконструкцію систем водопостачання та водовідведення житлово-комунального господарства області, повідомляє Олена ПРИВЕН , Луганськ.

ВНЗи комп’ютеризують

Кабінет Міністрів має намір виділити 169 млн. гривень у 2006-2008 роках на комп’ютеризацію вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (технікуми, училища, коледжі), передає korrespondent.net. У 2006 році передбачено виділити на комп’ютеризацію 55,8 млн. гривень, у 2007 — 56,3 млн. гривень, у 2008 — 56,9 млн. гривень, зазначається в Державній програмі інформатизації та комп’ютеризації вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації на 2005—2008 роки, затвердженій постановою Кабміну. Загалом 147,7 млн. гривень передбачено виділити на придбання комп’ютерної техніки (з розрахунку 3500 гривень за одиницю техніки) та 21,4 млн. гривень — на створення інформаційного ресурсу.

Украдену ікону повернули через п’ять днів

Незвичайна крадіжка сталась у головному православному храмі Вінниці. Невідомі зламали вночі двері і винесли із Свято-Преображенського кафедрального собору Вінниці ікону казанської Пресвятої Богородиці. Хоча ікона й датована 1914 роком, але великої матеріальної цінності, як запевнив керівник прес-служби Вінницької єпархії УПЦ отець Владислав, не представляє. Ікона була подарована невідомим в одну із сільських церков Літинського району, що на Вінниччині, а з часом, коли наприкінці 80-х років закривали церкву (вона була в аварійному стані), образ разом з іншими церковними речами привезли до Вінниці. Відтоді ікона Казанської Богородиці стала духовною цінністю православної громади міста. Біля неї завжди було людно. І хоч див духовенство не фіксувало, але не заперечує, що вони були. Принаймні молитви біля викраденого образу Бог вислуховував. Про це свідчили почеплені прихожанами на ікону золоті й срібні ланцюжки. Можливо, саме вони та посріблена металева риза, яка оздоблює ікону, спокусили злодіїв. До речі, частину цих риз вони загубили біля храму, а вже через п’ять днів після крадіжки невідомий чоловік приніс залишки металевих риз і саму ікону до управління єпархії. Вручив сестрі-монахині, яка вийшли на його стукіт відкрити браму, і зник. Втім правоохоронці продовжують пошуки злочинців, а кримінальну справу не закрито. Ікону вже встановили на теж місце, де вона була. Відбувалось це за участі великої кількості віруючих та духовенства, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ