Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

«Культура на дотик»

Новий інтерактивний музейний проект на Херсонщині як засіб створення дискусійного клубу
17 травня, 2013 - 11:41

У межах міжнародного проекту «Новий подих культури: спадщина наповнена життям мистецтва» Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України спільно з Білозерським районним музеєм імені Дмитра Багалія та благодійним фондом імені Поліни Райко вирішили звернутися до спадщини знакового на Херсонщині та в Україні педагога і вченого-дефектолога Ольги Скороходової (1911—1982), уродженки смт Білозерка (нині районний центр Херсонської області). Працюючи в Науково-дослідному інституті дефектології АПН СРСР, Ольга Іванівна була єдиним у світі сліпоглухим науковим співробітником. За повної відсутності зору та слуху вона створила ряд наукових робіт, які стосуються проблем розвитку, виховання і навчання сліпоглухонімих дітей. У головній праці її життя — книжці «Як я сприймаю й уявляю собі навколишній світ» (1947 р.) науковець не тільки описала світосприйняття сліпоглухої людини, а й подала систему взаємовідносин із людьми з обмеженнями життєдіяльності, в якій усі мають однакове право на загальнолюдські надбання.

Зокрема, в книжці Скороходової йдеться і про музеї, які представляють свої колекції для людей з вадами слуху і зору. Метод Скороходової ѓрунтується на сприйнятті предметів на дотик та нюх. Однак, на думку організаторів проекту «Культура на дотик», цей принцип може бути цікавим для сприйняття мистецьких надбань для будь-кого. Цей підхід створює неповторний світ відчуттів одного органу — дотику, запаху, звуку. Метод Скороходової робить музей не приміщенням, в якому все навколо відчужене від глядача, а творчим майданчиком, дискусійним клубом, вікном в інший світ.

— Не секрет, що сьогодні українські музеї, особливо в невеликих містах і районних центрах, перебувають у скрутному становищі. Руйнуються їхні приміщення, слабко поповнюється і втрачає свій вигляд експонатний фонд, людей дедалі менше цікавлять нерухомі муляжі за склом, — зауважує голова Херсонського обласного відділення Соціологічної асоціації України Микола ГОМАНЮК. — Проект «Культура на дотик» покликаний дати поштовх відновленню інтересу до музеїв через їхню нестандартну роботу, безпосередній зв’язок із відвідувачами і творчість сучасних митців. Ми пропонуємо інтерактивні екскурсії, під час яких можна «оглянути» експонати у власних руках, взяти участь у заходах за «мистецьким столом», навчитися писати шрифтом Брайля, працювати з художніми матеріалами наосліп, знайомитися з предметами за допомогою різних органів відчуттів. Таким чином, музей стає відкритим — у повному розумінні цього слова. Замість традиційного «нічого не чіпати руками» вам кажуть: «скуштуйте культуру на дотик», дізнайтеся щось нове про історію свого краю та його видатних людей саме в такий спосіб. Крім того, ми хочемо нагадати херсонцям і зокрема білозерцям про Ольгу Скороходову — видатну землячку, чиє ім’я останнім часом незаслужено призабуто. Вона підтримувала тісний контакт із Білозерським районним музеєм, який сьогодні має чимало експонатів, пов’язаних із життям Ольги Іванівни.

За словами організаторів, до складу експозиції Ольги Скороходової увійдуть також арт-об’єкти, створені молодими митцями під час воркшопу «Пленер наосліп», який відбудеться у червні. Ідея пленеру — поєднати музейну експозицію, світ «одного відчуття» і сучасне мистецтво. Під час воркшопу відбуватимуться лекції, практичні заняття, інтерактивні екскурсії, виконуватимуться вправи, скеровані на розвиток окремих відчуттів. Як наслідок, кожен учасник має створити свій витвір мистецтва — ілюстрацію до твору Ольги Скороходової «Як я сприймаю та уявляю навколишній світ» (літературний твір, живопис, фільм, виставу тощо). Роботи учасників будуть представлені на виставці «Мистецтво на дотик», яка триватиме з 2 до 13 липня у виставковому залі Національної спілки художників України в Херсоні. А вже 28 травня Білозерський районний музей імені Дмитра Багалія представить відвідувачам експозицію «Культура на дотик» із власних експонатів.

Продовження теми:

Родом із імперії Габсбургів

Алік з Куренівки

 

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: