Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАУКА

3 листопада, 2005 - 00:00

У Китаї знайдено найдавнішу астрономічну обсерваторію

Китайські археологи виявили найдавнішу в світі астрономічну обсерваторію, вік якої оцінюється в 4300 років. З її допомогою, як говорять експерти, можна було визначити зміну пір року з точністю до діб. Як передає korrespondent.net, споруду знайдено в північній провінції Шаньсі на місці поселення Таоси, що існувало між 2600 і 1600 роками до нашої ери. У китайській історії цей період відомий як доба п'яти легендарних правителів. Розкопки на археологічному майданчику, які ведуться на площі близько трьох мільйонів квадратних метрів поблизу міста Ліньфень, відкрили поглядові вчених споруду дещо подібну на британський Стоунхендж: 13 кам'яних колон 4-метрової висоти, розташованих на певній відстані одна від одної вздовж півкола радіусом 40 метрів.

Як повідомив Хі Ну, дослідник із Інституту археології при Академії суспільних наук Китаю, ця обсерваторія, як мінімум, на 2000 років старша за аналогічну споруду народу майя в Центральній Америці. За його словами, ця споруда, побудована в часи розпаду примітивного суспільства, «слугувала не лише для астрономічних спостережень, але й для здійснення жертовних обрядів». Передбачається, що через 12 просвітів між колонами велося спостереження за сходом Сонця. Щоб перевірити це припущення, археологам знадобилося 1,5 року. Попередні обчислення та спостереження фахівців показали, що за допомогою даного пристрою можна було передбачати початок сільськогосподарських сезонів із похибкою в 1-2 дні в порівнянні з місячним календарем, що широко використовується й досі в сільських районах сучасного Китаю.

Україна хоче в NASA

Україна хоче брати участь у проектах Національної агенції з аеронавтики та досліджень космічного простору США (NASA), передає korrespondent.net. Про це сказав журналістам прем'єр-міністр Юрій Єхануров у Вашингтоні, коментуючи свою зустріч із керівництвом NASA. Зокрема, він зазначив, що NASA нещодавно оприлюднила свою нову програму про польоти на Місяць, додавши, що Україна має досвід у освоєнні космосу. Однак він зазначив, що участь України в проектах NASA буде можлива лише після підписання угоди про співпрацю з цією агенцією. «Спочатку ми повинні підписати рамкову угоду й вона готується зараз, а потім буде підписано меморандум. Після цього Україна зможе отримати доступ до цієї роботи», — сказав Ю. Єхануров. Він також повідомив, що українська сторона запросила керівництво NASA відвідати Україну. Прем'єр вважає, що такий візит може відбутися наприкінці весни 2006 року, але підкреслив, що до цього часу повинні бути підписані документи про співпрацю України з NASA.

Підсвідомий зір існує?

Учені з Університету Райс у Г'юстоні під керівництвом професора психології Тоні Ро провели експерименти з метою підтвердження чи спростування існування «підсвідомого зору». Вважається, що зорова інформація, яку ми отримуємо від очей, обробляється в потиличній ділянці кори головного мозку. У разі пошкодження цієї ділянки мозку, у людини може наступити сліпота. Але чи існує в мозку резервний шлях обробки зорової інформації? Як передає news.battery.ru, суть експериментів полягала ось у чому: піддослідний сідав перед екраном монітора, і за допомогою магнітного імпульсу експериментатори блокували зорові зони його мозку, викликаючи цим в нього тимчасову сліпоту. У цей період на моніторі демонструвалися різні зорові образи (горизонтальні та вертикальні смуги, кола червоного та зеленого кольору). Коли піддослідних запитували про те, що вони бачили в періоди сліпоти, відповідь була — «нічого». Але коли їх прохали висловити передбачення, яким був напрямок смуг, було отримано 75% правильних відповідей, а щодо кольору кіл — 81% правильних відповідей. Якби відповіді були випадковими, то правильні відповіді становили б 50% від загального числа. Деякі з випробуваних сказали, що вони передбачали безладно й були здивовані такими успішними результатами. Інші повідомили, що вони «відчували» правильну відповідь. «Отримані дані демонструють, що в мозку існують альтернативні підсвідомі ділянки обробки інформації», — сказав Ро. Це дає шанс на часткове відновлення зору людям із ушкодженнями в корі головного мозку. Не всі вчені згодні з висновками Ро. Вони вважають його експерименти такими, що інтригують, але ще нічого не доводять.

Газета: 
Рубрика: