Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Неймовiрно: забудовників змусять дослухатися до громади

Поверховість скандальної висотки біля Софії Київської таки доведеться знизити
28 лютого, 2018 - 10:15
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Останнє попередження отримали представники ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» від депутатів Київради. Якщо не демонтують два верхніх поверхи об’єкта на вулиці Олеся Гончара, 17 — 23, місто не дозволить здати споруду в експлуатацію. А це ще більші збитки компанії, аніж введення в роботу об’єкта нижчого, ніж було заплановано. Причина такого рішення — близькість елітного житлового комплексу «Фреско Софія» до Національного заповідника «Софія Київська». Інвестор почав зводити його в буферній зоні святині та пам’ятки ЮНЕСКО.

Та як це рішення вплине на забудовника? Адже конфлікт навколо «Фреско Софія», про який «День» писав багато разів, триває майже десять років.

ВИКЛИК УСЬОМУ МІСТУ

Рішення про демонтаж депутати виносили не один раз. Зараз таку заяву чиновники оголосили під час засідання спеціальної тимчасової комісії, яка вивчала законність будівництва на вул. Гончара, 17 — 23, півтора року. Засідання мало стати фінальним. Однак крапку ще не поставили, оскільки чіткої згоди на демонтаж представники ТОВ «Інвестиційно-будівельна група» не дали. Вочевидь, планували діяти інакше.

Напередодні ключового засідання на вулиці Гончара з’явилися повідомлення про те, щоб мешканці не ставили поряд з недобудованим об’єктом автівки, а також були обачними, адже тут демонтуватимуть баштовий кран. Доволі дорого оплачувати оренду техніки, яка кілька років стоїть без роботи.

«Мені здається, забудовники вкотре кидають виклик київській владі, мерові Віталію Кличку, членам комісії та всім киянам, — коментувала напередодні засідання комісії Ірина НІКІФОРОВА, член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, активістка громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива». — За десять років забудовники ні разу не попереджали про свої дії. За ці роки боротьби ми бачили все: ігнорування рішень судів, прокуратури, Державної архітектурно-будівельної інспекції, явне затягування процесів та неправомірні судові рішення. Про це будівництво говорили три мери, а депутати Київради трьох каденцій приймали рішення про його призупинення».

«СТОЛИЧНА ВЛАДА НЕ ХОЧЕ НЕДОБУДОВ, АЛЕ...»

Забудовник залишався непохитним. Та після вирішального засідання спеціальної комісії доведеться змінювати тактику. «Я виступив із чітким та однозначним меседжем до представників забудовника: Київрада не дозволить будівництво з перевищенням висотності в буферній зоні Софії Київської, — прокоментував перебіг зустрічі депутат міської ради від фракції «Солідарність» Олександр ХАРЧЕНКО. Навряд чи він озвучив таку позицію без погодження з фракцією, яка становить більшість у Київраді. — Уже другий рік будівництво фактично зупинено, попри окремі намагання забудовника. Йому запропонували погодитись на добровільне знесення зайвих поверхів і завершити будівництво в межах, передбачених для буферної зони. Столична влада не хоче недобудов і не перешкоджає будь-яким будівництвам, що здійснюються з дотриманням закону. Але з порушеннями ми будемо боротись».

Як прокоментувала «Дню» Ірина Нікіфорова, на таку різку заяву активісти чекали упродовж усіх півтора року роботи комісії. Бо, як правило, депутати або не з’являлись на її засідання, або не були одностайними в ухваленні важливих рішень.

«Засідання минуло доволі позитивно. По-перше, був кворум, усі голосували одностайно, — ділиться враженнями активістка. — Від забудовника, як завжди, ні слова правди: начебто ЮНЕСКО все погодило, жодних претензій до будівництва немає. Олександр Дубров (представник ТОВ «Інвестиційно-будівельна група». — Авт.) спочатку казав, що демонтувати нічого не будуть, що компромісів ніхто їм не пропонував. Хоча це неправда, завжди говорили — якщо понизите, то й добудуєте. Мені він вкотре заявив, що проти мене подав позов, адже я влітку підготувала доповідь для міжнародного форуму про ситуацію довкола Софії та будівництва на вул. Гончара».

«СПОДІВАЛИСЯ ВСЕ «ПОРІШАТИ»

Критика посипалася і в бік представників департаменту земельних ресурсів Київської міської держадміністрації. Ще 2016 року Київрада ухвалила рішення, що протягом місяця забудовники повинні демонтувати два верхні поверхи. Якщо ні, то департамент готує позов про розірвання договору про оренду землі. На запитання депутатів, чому в департаменті досі не підготували позовної заяви, тут пояснили, що зараз це рішення оскаржується в суді, тож спочатку треба дочекатися його завершення. Утім, члени комісії зобов’язали департамент підготувати такий позов протягом десяти днів.

«Навіщо потрібен департамент виконавчого органу влади, якщо він не виконує рішення міської ради? Має бути чітко поставлене кадрове питання щодо керівництва департаменту і профільного заступника, який нічого за два роки з цього приводу не зробив», — обурювався на засіданні Олексій ГРИЦЕНКО, активіст «Автомайдану» та екс-депутат Київради.

Під час засідання на горіхи перепало всім, хто перешкоджав демонтажу на вулиці Гончара, 17—23. Активісти сподіваються, що інвестор теж зробив висновки. «Я сподіваюся, що переможе здоровий глузд, — додає Ірина Нікіфорова. — Вони ж мають прорахувати, що за цей час понесли стільки збитків, що можна було давно знизити поверхи і заробити на продажі квартир. Вони сподівалися, що вдасться домовитися й «порішати» це питання. Думаю, останнє засідання стало переламним моментом».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: