Познайомтеся з… роботою мозку
Цього тижня у Києві відбуваються просвітницькі події, пов’язані з нейронаукамиУ рамках Всесвітнього тижня мозку 13-18 березня у столиці проходять заходи для фахівців і загалу, які розширюють знання про діяльність мозку, його функціонування, захворювання, особливості. Багато цікавого і корисного можна дізнатися на лекціях і майстер-класах провідних науковців Національної академії наук України та їхніх закордонних колег. Так, голова Товариства нейрофізіологів Ізраїлю професор Галь Ріхтен-Левін 16 березня провів семінар на тему посттравматичного розладу, що є дуже актуальним для України.
Загалом тематика заходів охопить усі напрями сучасної неврології, нейрохірургії та психіатрії. Багато лекцій і майстер-класів розраховані на фахівців (медиків, біологів, психологів і психіатрів), а 18 березня для широкої аудиторії проводитимуть так звані «нервові дні» в Інституті фізіології імені О. О. Богомольця НАН України. Вік аудиторії – від шести років.
Тиждень проходить у рамках Всесвітнього тижня мозку (Brain Awareness Week, BAW), всесвітньої наукової кампанії, покликаної привернути увагу суспільства до досліджень у галузі нейронаук і вивчення мозку. Заходи у рамках BAW відбуваються щорічно, починаючи з 1995 року, ініціатором є Федерація європейських нейрофізіологічних товариств (Federation of European Neuroscience Societies, FENS) і спілка філантропів The Dana Foundation (Нью-Йорк, США). Станом на 2017 рік кампанія має понад 4100 партнерів у 99-ти країнах. Українське товариство нейронаук приєдналося до BAW 2010 року.
Цьогоріч організаторами Всесвітнього тижня мозку в Україні стали Інститут фізіології імені О. О. Богомольця НАНУ, M-Gate (проект студентів-медиків і інтернів, перша відкрита база медичних стажувань, грантів і курсів), Київський академічний університет НАН України та Міністерства освіти і науки, просвітницький портал «Моя наука» та науково-популяризаційний проект «Дні науки». Підтримку Всесвітньому тижню мозку в Україні надає The Dana Foundation. Програмою цьогорічного Всесвітнього тижня мозку в Україні передбачено щоденні лекції та майстер-класи від провідних нейронауковців. Лекції читають у Колонній залі будівлі Київської міської ради.
«Головна мета цих днів, що проходять у всьому світі, – популяризація знань про мозок і боротьба з розповсюдженням хвороб мозку і нервової системи. Актуальність у тому, що одними з основних причин смертності у всьому світі є серцево-судинні захворювання та захворювання нервової системи, - розповідає молодший науковий співробітник Інститут фізіології імені О. О. Богомольця НАНУ Сергій ГОНЧАРОВ. – У цьому році M-Gate, Інститут фізіології і просвітницький портал «Моя наука» отримали грант на проведення цих заходів у Києві, хоча взагалі вони відбувалися в України протягом шести років. Щороку програма інша, і у 2017-му Тиждень мозку дійсно триває тиждень, з майстер-класами для студентів медичних і біологічних факультетів та лекціями для всіх охочих дізнатися більше про мозок. 18 березня в Інституті фізіології відбуватимуться «Дні науки», присвячені Тижню мозку. Запрошуємо всіх охочих, заходи будуть направлені зокрема і на дитячу аудиторію. Це науково-популярні лекції від співробітників інституту. Будуть ознайомчі лекції про мозок, його діяльність: як з ним правильно поводитися, щоб він довше служив, як зберігати психічне і нервове здоров’я. Серед цікавих для молоді тем – чи варто вживати наркотики, що сьогодні дуже популярно серед неї. Також будуть лекції про те, як досліджується мозок, сучасні методи його вивчення. Молоді вчені інституту проводитимуть демонстрації – і все це можна буде побачити на власні очі: доторкнутися, помацати, взяти участь».
«Актуальність досліджень мозку важко переоцінити, оскільки за останні 20 років у світі значно зросла кількість таких важких захворювань, як хвороба Альцгеймера та хвороба Паркінсона, почастішали інсульти – в Україні їхня кількість у рази випереджає аналогічні показники у Європі та США. Те саме можна сказати про захворювання нервової системи. Тобто наука має багато викликів, і ми хочемо адекватно на них реагувати, оскільки наші лікарі щодня приймають пацієнтів, спілкуються з людьми і розуміють ситуацію зсередини, - акцентує Ксенія МИХАЙЛЮК, одна з організаторів Тижня мозку, представниця проекту М-Gate. – Важливо, щоб випускники медичних вишів були підготовленими, мали знання і навички, які їм пригодяться на практиці. Для них ми організували, окрім лекцій та семінарів, на які запрошуємо всіх, ще й майстер-класи. Також важливим завданням Тижня мозку є популяризація наукових знань серед населення. З цим у нас теж не все добре, бо розуміння процесів, які відбуваються в організмі людини, знання того, як потрібно обходитися зі своїм тілом залишаються низькими. Тож треба давати людям наукову і достовірну інформацію».
Author
Оксана МиколюкРубрика
Суспільство