Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Про «океан єдності» та силу подолати страх

Попри жорстокі розгони минулого тижня, у традиційно провладних регіонах країни цієї неділі люди знову вийшли на локальні Майдани. Упевнено і відважно. Подробиці — у репортажах з місць подій
4 лютого, 2014 - 11:43
ЗАПОРІЖЖЯ. 2 ЛЮТОГО 2014 р. / ФОТО АВТОРА

Багато хто сумнівався, що Євромайдани в Запоріжжі та Дніпропетровську повторяться, враховуючи кількість побитих та затриманих людей після мітингу минулої неділі. Як не надто вірили, що акції протестів можуть бути дієвими в Одесі та на Херсонщині. Втім, в неділю площі цих міст знову наповнились людьми, а місцеві Майдани вже дають результат. Наприклад, Скадовська районна рада не підтримала звернення Херсонської облради до президента із засудженням акцій протесту у Києві. Це притому, що тамтешній Євромайдан налічує від 20 до 50 осіб.

Про те, як відбулися народні віча в Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі та Скадовську — в матеріалах наших кореспондентів.


 

У Дніпропетровську агресивні молодики побили майданівця в «петриківській касці»

Правозахисники занепокоєні діяльністю незрозумілих «громадських формувань»

Молодий програміст Степан Клімов — людина відома у Дніпропетровську. Ще у грудні він узяв відпустку і поїхав на столичний Євромайдан, жив у наметах, брав участь у акціях, а повернувшись додому, вирішив реалізувати незвичайну ідею. Степан купив у супермаркеті помаранчеву будівельну каску, прикрасив петриківськими візерунками і почав носити цей головний убір постійно (нагадаємо, «День» писав про це у №7-8 від 17-18 січня цього року). Таким чином молодий чоловік хоче пробудити свідомість співвітчизників, заявляючи про свою громадянську позицію. Він підкреслює, що не поділяє екстремістських ідей і мріє про європейське майбутнє для України. У вихідні дні Степан відвідує дніпропетровський Євромайдан, а минулої неділі відправився на народне віче у центральному парку Глоби.

Він спостерігає за подіями, фіксує фотоапаратом найцікавіше та викладає в «Твіттері». Цього разу на очі йому потрапив провладний мітинг біля облдержадміністрації, де зібралися бюджетники. Проходячи сквером Леніна, Степан зробив декілька знімків. Але необачно близько підійшов до наметів, де стояли четверо молодиків. Ті поцікавились, хто він такий, що тут робить, і почали силоміць тягти у намет. Одяг на них був цивільний, прикрашений георгіївськими стрічками. Чоловіки були агресивно налаштовані проти «бандерівців» та Євромайдану.

«Били, лаялися, погрожували розправою, хотіли відібрати камеру», — написав Степан у «Твіттері». В наметі, розповідає програміст, йому завдали кілька ударів, помаранчева каска відлетіла в бік. «Я соромив цих людей, як міг, але вони зупинилися лише після того, як мою куртку залило кров’ю. Потім ці люди вибачалися, казали, що помилилися, навіть дали якусь куртку замість зіпсованої моєї й пропонували гроші за ушкоджений зуб. Я відмовився». Степан розповідає, що чоловіки спортивної статури передали його співробітникам міліції.

Побитий євромайданівець був доставлений до районного відділу міліції, де його допитали і перекваліфікували в потерпілого. Звідти Степан попрямував до відділку судово-медичної експертизи, але там було зачинено —  вихідний день. Після цього, незважаючи на синці та ушкоджений зуб, пішов на Європейську площу, де зібралися прихильники Євромайдану. «Написав заяву про злочин. Адвокат знадобиться згодом. Хочу довести справу до кінця», — розповідає Степан.

Випадок зі Степаном — не єдиний. Наприкінці минулого тижня невідомий у капюшоні, який охороняв площу біля облдержадміністрації, без зайвих слів ударив по телекамері оператора «Нового каналу». Відеозапис зафіксував нападника, але міліція досі не встановила його особу. Перед цим  в будинку облдержадміністрації «тітушки» обшукали та вилучили у власкора «Урядового кур’єра» Наталії Біловицької флешку та фотоапарат. «Добровільні помічники» відзначилися й під час відбиття штурму ОДА, коли постраждали громадяни і п’ятеро журналістів.

Голова Дніпропетровської правозахисної групи Василь Сухов занепокоєний діяльністю незрозумілих «громадських формувань». «Ми готуємо лист до губернатора Д. Колеснікова та голови облради Є. Удода з проханням пояснити, що це за формування охороняють будинки обласної влади та прилеглу територію. Якщо в законі про міліцію говориться про можливість створення об’єднань громадян для охорони громадського порядку, то ці формування мають створюватися за рішенням уряду або органів місцевої влади, і вони мають нести відповідальність за діяльність цих організацій. Також ці формування мають бути офіційно зареєстровані в органах юстиції, мати членські списки та посвідчення», —  говорить пан Сухов.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ


 

На запорізькому Майдані люди в неділю шукали... блакитний олівець

«Добрі люди сказали, що бачили мій олівець на площі ім. Поляка... 2 лютого буду шукати його разом із добрими людьми. Допоможіть знайти!» — такий креативний заклик з’явився у соцмережах напередодні  недільного віча у Запоріжжі. Попри жорстокий та кривавий розгін минулого тижня, арешт активістів і заборону проведення мітингу напроти облдержадміністрації та мерії запоріжці й цієї неділі вийшли на площу ім.       Олександра Поляка  — улюбленого мера міста.

«У запорізького Майдану немає активних лідерів. Якщо говорити про 26 січня (день розгону Майдану. — Ред.), то тоді не вистачало російськомовної підтримки. У мене лишилися страшні спогади, коли довелося бігти додому дворами, коли на моїх очах били дітей, жінок, людей старшого віку. Але найстрашніше, що загін людей у формі розступився, і вибігла велика кількість «тітушок». Але ми будемо виходити і показувати, що незадоволені цією владою», — розповіла Ірина Губенко, яка прийшла на акцію зі своєю донькою Євгенією.

У свою чергу президент Запорізького літературного клубу «99» Олесь Барліг розповідає, що запоріжці «не очікували таких дій від місцевої влади, оскільки були мрійниками». «Утім, владі, яка прагне штучного нагнітання ситуації, не вдалося залякати людей», — додає він. На недільне віче у Запоріжжі прийшли 1,5—2 тисячі людей, хоча правоохоронці нарахували «усього»  400—500. Перед акцією люди самотужки розчистили площу від снігу... А ось прихильників Партії регіонів на антимайдані перед запорізькою облдержадміністрацією було не більше ста осіб. Стільки ж місцеві журналісти нарахували правоохоронців. До речі, блакитний олівець запоріжці все ж таки знайшли! Однак наступної неділі, кажуть, шукатимуть жовтий...

Ігор САМОКИШ, Київ—Запоріжжя


 

Скадовську — локальний Євромайдан на півсотні людей

А місцева районна рада не підтримала звернення Херсонської облради до Президента із засудженням акцій протесту в Києві

 Після тривалої й напруженої суспільно-політичної ситуації в Україні регіони, які вважаються «провладними», час від часу звертаються до Президента і парламенту з проханням навести лад у країні. Як уже писав «День», подібну заяву на попередній сесії ухвалила і Херсонська облрада. Її зміст зводився до того, що всі сутички — плід провокацій опозиції та закордонного втручання. «Ситуація, штучно розгойдана з-за кордону опозиційними лідерами, вийшла з-під їхнього контролю. Озлоблені бойовики з боку «євромайдану» остаточно перейшли межу між мирним протестом і злочином, втративши відчуття реальності й відчувши повну безкарність... Вважаємо за необхідне притягти до відповідальності організаторів та учасників заворушень, зобов’язати їх за власний рахунок відшкодувати збитки, заподіяні громаді Києва, окремим людям, правоохоронним органам», — ідеться в заяві. Текст цього документа традиційно «спустили на низи» всім районним радам Херсонщини, аби ті підтримали його на своїх сесіях. Однак позицію обласної ради не підтримали депутати Скадовського району. На минулому засіданні з 22 присутніх у залі «за» проголосувало лише вісім людей: двоє комуністів і шість регіоналів.

«Цього звернення не анонсували в порядку денному, його було включено перед самим засіданням. Деякі депутати навіть не встигли як слід ознайомитися з ним, хоч загалом звернення традиційно демонструвало позицію влади, ігноруючи вимоги мільйонів протестувальників. Як завжди хотіли швидко «протягнути» це питання, — коментує «Дню» депутат Скадовської районної ради Юрій БОБИЛЄВ. — Але депутати зайняли жорстку позицію і не підтримали звернення до Президента, в якому фактично схвалювалось насилля над учасниками протесту. Ті, хто не голосував, думаю, вчинили по совісті. Річ у тім, що депутатський корпус райради — це не Верховна Рада. Тут всі тісно спілкуються, їх в обличчя знають люди, дехто прив’язаний тут бізнесом. Тобто вони не захотіли нагнітати напруженості, налаштовувати проти себе громаду. Адже проблем у районі й так чимало. А вирішувати їх влада не поспішає. Тож представники Партії регіонів так чи інакше відчувають тягар вини, який важко приховати у невеликому містечку. Та й протести по всій країні уже неможливо ігнорувати. Скадовськ теж задумався. До речі, у нас теж відбувається локальний Майдан. Щонеділі у середмісті збирається від 20 до 50 людей, які приходять зустрітися з однодумцями і матеріально підтримати мітингувальників у Києві. А хтось, може, — їздить до столиці сам».

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон


 

 

В Одесі проведуть «Гостьовий Майдан»

Який стосунок мають жителі Бендер до бандер з Одеси? Цим питанням спочатку жартома, а згодом вже й серйозно намагалися звернути увагу на грубу помилку учасників провладного антимайдану прихильники Майдану. У зміні однієї літери часто згадуваного прізвища героя України активісти Одеси вбачають хорошу прикмету, адже євроінтеграційний курс має підтримку  більшості населення Молдови. «Значить, скоро й нам буде щастя», — впевнено заявила одна з учасників щонедільного віче у Південній Пальмірі. Саме для активного залучення більшої кількості людей, агітації та дискусій і існують щоденні збори біля пам’ятника Дюку о 18.00, автомайдан. Найбільш масовою була хода минулого тижня до обласної адміністрації, у ній взяли участь 5000 громадян. Хода минулої неділі була менш масова, напевно, через холод. Близько 1500 осіб пройшлися, вигукуючи вже звичні для майданів України гасла. Маршрут був коротким, через вихідний день кількість глядачів мінімальна, проте багато з них із задоволенням приєднувалися до колони. Найближчими днями одеський Майдан готується прийняти багато гостей з інших регіонів у рамках акції «Гостьовий Майдан». Метою цього стане обмін досвідом у проведенні заходів.

Олександра ГРИГОР’ЄВА, Одеса

Газета: 
Рубрика: