В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

«Приклад мужності»

Окупанти позбавили Миколу Семену «голосу» на два з половиною роки
22 вересня, 2017 - 17:37
ІЛЬМІ УМЕРОВ, МИКОЛА СЕМЕНА ТА ВАЛЕРІЙ БАЛАЯН / ФОТО З ФЕЙСБУК СТОРІНКИ ВАЛЕРІЯ БАЛАЯНА

Два з половиною роки умовно з випробувальним терміном у три роки і забороною займатися публічною діяльністю – такий вирок отримав сьогодні Микола Семена від окупантів у Сімферополі за статтю з правдою про Крим (детально про перебіг і обставини «суду» див. у матеріалі).  Редакція «Дня» з великим співчуттям сприйняла цю новину, адже Микола Михайлович – наш багаторічний колега, високопрофесійний журналіст і справжній громадянин України. Нагадаємо, вирок міг бути гіршим – п’ять років ув’язнення, і навіть «прокурор» просила три роки умовно, тому не дивно, що документаліст Валерій Балаян, котрий був присутній на «засіданні», у себе у фейсбуці таке рішення «суду» назвав перемогою захисту Семени. Проте це фактично і означає те, про що йшлося раніше: Миколу Михайловича заблокували, адже навіть його пости у соцмережах окупанти здатні розглядати як прояв публічної діяльності, заборона на яку від маріонеткового суду, на жаль, цілком реальна. Також нагадаємо, що адвокати мають намір оскаржувати цей вирок в апеляційному порядку, а потім звертатимуться в міжнародні інстанції.

Вирок Миколі Михайловичу коментують люди, що знають його особисто:

«ПОКИ РОСІЙСЬКА ОКУПАЦІЙНА ВЛАДА ПЕРЕБУВАТИМЕ НА УКРАЇНСЬКІЙ ЗЕМЛІ, В КРИМУ БУДЬ-ХТО НЕ УБЕЗПЕЧЕНИЙ ВІД ПОДАЛЬШИХ РЕПРЕСІЙ»

Рефат ЧУБАРОВ, голова Меджлісу кримськотатарського народу:

– Микола Семена – це метр української журналістики, зокрема кримської як її частини. Микола – мій друг. Він не міг себе повести інакше після того, як Крим став тимчасово окупованим Росією. Я сьогодні у світлинах на фейсбуці побачив, що на суд до Семени прийшли кримські татари, серед них і Ільмі Умеров, якому оголосять вирок 27 вересня (вчора йому «прокурор» попросив три роки і шість місяців умовно, а Миколі – два роки і шість місяців). Я побачив світлину, де вони удвох, усміхаються, і написав: «Ільмі та Микола – мужні чоловіки в тимчасово окупованому Криму». Микола є одним із тих людей, поряд із Олегом Сенцовим, Ахтемом Чийгозом, Ільмі Умеровим, Русланом Зейтуллаєвим, багатьма іншими, хто є – справжнім обличчям українського, кримськотатарського Криму.

Микола Семена писав (до анексії – ред.) дуже багато статей, присвячених темі необхідності переформатування статусу Криму. Микола Семена при всіх президентах і при будь-якій владі писав про те, що кримська автономія має бути кримськотатарською автономією, оскільки джерелом цієї автономії має бути право кримських татар самовизначатися на своїй землі і в складі української держави. Микола себе продемонстрував у різних ситуаціях, і те, що він так мужньо і гідно зустрів і цей вирок, говорить про те, що це цілісна і дуже чесна особистість.

Зараз українська влада може висловити чергове занепокоєння, обурення, засудження, і це треба обов’язково робити на всіх рівнях. Але українська влада не в змозі вплинути на поведінку окупаційної російської влади. І чесно кажучи, ніхто зараз не в змозі, бо Росія відкидає всі заклики і вимоги, що оголошуються з найпотужніших майданчиків, як-от Організація об’єднаних Націй, або Європарламент, Рада Європи.

Ситуація з незаконним засудженням Миколи Семени – це ще одне свідоцтво, що поки російська окупаційна влада перебуватиме на українській землі, в Криму будь-яка людина не убезпечена від подальших репресій.

«ЦЕ ДЛЯ НАС ВЕЛИКА ТРАГЕДІЯ, ТОМУ ЩО МИ ФІЗИЧНО НЕ МОЖЕМО ДОПОМОГТИ ЙОМУ»

Сергій КОСТИНСЬКИЙ, член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення:

– Ситуація з громадянами України, які перебувають на окупованій території і зокрема з журналістами, які продовжують працювати на окупованій території як журналісти, а не пропагандисти, колаборанти, – це велика трагедія. Це традегія українського народу і української держави, якій дуже складно захистити своїх громадян. Я пишаюся тим, що знайомий з паном Миколою. Є декілька людей, які є авторитетами української журналістики в Криму – це Валентина Самар, Володимир Притула, Олександр Янковський, які виїхали з окупованого Криму, і Микола Семена, який, на жаль, залишився через власні обставини. І це для нас велика трагедія, тому що ми фізично не можемо допомогти йому.

Я маю велике сподівання, що ці приклади мужності, які демонструє пан Микола, надихатимуть людей, які виїхали, працювати для повернення Криму, і тих людей, які залишилися в Криму, – чекати на повернення України.

Пану Миколі можу побажати тільки сил, надії і віри у свою країну. І, звичайно, дочекатися повернення Криму під юрисдикцію української держави.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Рубрика: