Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

«Шанс вистояти»

Дев’ять унікальних архітектурних споруд на Полтавщині — відтепер під охороною
31 серпня, 2016 - 09:27
ЗЕМСЬКА ДВОКОМПЛЕКТНА ШКОЛА В С. ГІЛЬЦІ ЧОРНУХИНСЬКОГО Р-НУ. 1911—1912 рр. / ФОТО FACEBOOK-СПІЛЬНОТИ «ШКОЛИ ЛОХВИЦЬКОГО ЗЕМСТВА»

«День» уже розповідав читачам про школи Лохвицького земства — навчальні комплекси, розташовані у межах території колишнього Лохвицького повіту Полтавської губернії (див. №57—58 від 1 квітня 2016 р.). Нагадаємо, їх спроектував близько ста років тому архітектор Опанас Сластіон. Навчальні заклади мали яскраво виражений національний характер: вони були збудовані у стилі українського модерну, а характерною візуальною особливістю стали башти при вході. На жаль, нині ці визначні будівлі переважно стоять забутими і зазнають руйнування. Однак уже близько року ініціативна група у складі журналістки Ольги Герасим’юк та дизайнера інтер’єру Максима Іванова активно привертає увагу громадськості до стану справ із унікальними пам’ятками, які досі не охороняються.

Та перші зрушення вже відбулися. 26 серпня цього року за наказом управління культури Полтавської обласної державної адміністрації дев’ять шкіл отримали охоронний статус — сім шкіл у Чорнухинському та дві у Лохвицькому районах.

Максим Іванов, котрий входить до ініціативної групи, розповідає, що ситуація із охороною пам’яток наразі критична, тому активіст до кінця не вірив стосовно надання охоронного статусу школам, однак дуже радий значному прориву вперед. На його думку, цьому посприяла і причетність до виявлення архітектурних пам’яток відомої журналістки і телеведучої Ольги Герасим’юк, яка займається школами з 2008 року, і народного депутата України, а нині міністра аграрної політики та продовольства Тараса Кутового, і керівника архітектурної майстерні Івана Бикова з Києва, який разом зі своєю командою на волонтерських засадах здійснює обміри шкіл та підготовку документації на них.


ЗЕМСЬКА ОДНОКОМПЛЕКТНА ШКОЛА В С. РИГИ ЛОХВИЦЬКОГО Р-НУ. 1913 р. ОБИДВІ БУДІВЛІ ВІДТЕПЕР ПІД ЗАХИСТОМ / ФОТО FACEBOOK-СПІЛЬНОТИ «ШКОЛИ ЛОХВИЦЬКОГО ЗЕМСТВА»

«З приводу отримання нового статусу цих будівель, то ситуація не така проста, адже вони наразі дійсно під охороною, тому у випадку їх пошкодження, перебудови чи будь-яких інших змін вступає в дію юридична відповідальність (адміністративна або кримінальна) залежно від ступеня втручання. Але це так звані «щойно виявлені об’єкти культурної спадщини». Тобто вони, перш ніж стануть юридично пам’ятниками, мають потрапити до реєстру національного чи місцевого значення. От ця процедура вже складніша, ніж наказ управління культури Полтавської обласної державної адміністрації. Однак отриманий на сьогодні статус має позитивний момент: він не дає безкарно знищувати пам’ятки українського модерну, що збільшує їхні шанси на те, щоб вони ще певний час простояли. Крім того, ми мріємо ще й про реставрацію шкіл Лохвицького земства. Якщо знайдуться кошти, то нам буде простіше узгодити цей процес, коли об’єкт знаходиться в статусі щойно виявленої пам’ятки», — розповів пан Максим.

Інших Сластіонові архітектурні шедеври ініціативна група теж планує взяти під охорону: «Ми розпочали роботу саме з Чорнухинського району тому, що там немає жодної школи, яка охороняється. На той момент архітектори зробили всю документацію на ці дев’ять шкіл. На сьогодні у нас готові ще кілька комплектів документації, які ми плануємо знову подавати з вимогою про статус охоронних об’єктів. Якщо мені не зраджує пам’ять, то в районі у статусі пам’яток зберігаються лише деякі меморіальні дошки комуністам та воїнам, що загинули під час Другої світової війни. Ще один цікавий момент: усі школи за проектом Опанаса Сластіона були збудовані з баштами. Однак дерев’яні вежі не витримали того періоду, коли школи лишилися без нагляду, і просто під впливом погодних умов завалилися. Так-от, найбільша кількість будівель, які збереглися у первинному вигляді, знаходиться саме в Чорнухинському районі — з дванадцяти шкіл району лише одна без башти».

Мистецька вишуканість робить пам’ятки шкіл колишнього Лохвицького повіту унікальними не лише на місцевому рівні, а й на загальнонаціональному. Тож слід докласти зусиль, щоб зберегти ці перлини українського народного стилю. До речі, така нагода є вже зараз — у суботу, третього вересня об 11.00, активісту запрошують усіх небайжих на «Харсіцьку толоку» — прибирання і ліквідацію «джунглів» навколо Сластіонової школи у с. Харсіки Чорнухинського району. Після цього на школі буде розміщено табличку, що підтверджує набутий охоронний статус будівлі. Окрім праці для суспільного блага, організатори обіцяють «харсіцьку кашу» та культурну програму. Більше про акцію можна дізнатися на сторінці у «Фейсбуці».

Богдан ПРОСКУРОВ, Полтава
Газета: 
Рубрика: