Я переконаний, що економічний стан народу — се головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ, науку — пуста балаканка.
Іван Франко, український письменник, поет, публіцист, громадський діяч, перекладач

У черзі — з перших днів життя

Дитсадки зачинили двері перед 100 тисячами малюків, батьки яких попередньо не записали їх відвідувати заклад
1 вересня, 2010 - 00:00

50 мільйонів громадян! Вже через десять років таким стане населення України, принаймні в цьому переконувала нас передвиборна програма Віктора Януковича. Торік з’явилося на світ 530 тисяч українців, це аж на 35% більше від 2001 року. Отже, країна зі своїм «обов’язком» справляється, проте поповнення в сім’ях несе родинам не тільки радісні турботи, а й клопоти. Знайти місце в дитсадку для малюка з року в рік стає все складніше. Не так давно Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким одночасно з 11-річною шкільною освітою вводиться обов’язкове відвідування дошкільних закладів з п’ятирічного віку. Проте звідки візьмуться додаткові місця в дитсадках — невідомо. Якщо сьогодні виховується в садках лише 56% малюків, а для ста тисяч дітей місць немає, то яка ж буде ситуація, коли до дитсадка підуть всі діти?

Найбільше в цьому потерпають маленькі жителі міст, зокрема Києва. Тут кількість дітей у дошкільних закладах часто перевищує норми удвічі. До того ж такий «комфорт» батьки отримують за попереднім записом за рік, а то й два. Натомість у Міністерстві освіти і науки запевняють, що кількість нових садків збільшується, проте відновити всі колишні приміщення, де вже вкоренилися інші організації — часто комерційні, досить складно; будівництво ж нових садків — справа, що потребує і часу, і грошей... А поки в комфортабельних кабінетах урядовці шукають рішення проблемі, в тісноті й незручностях виростає майбутня Україна.

У ГРУПАХ — У 1,5—2 РАЗИ БІЛЬШЕ ДІТЕЙ

Сьогодні в Україні працює понад 15 500 дитсадків. Мало це чи багато, можна судити із загальної кількості малюків, які відвідують дошкільні навчальні заклади, а це — 1 млн. 214 тис. За даними Державного комітету статистики України, в дошкільних закладах на 100 місць сьогодні претендують 108 дітей. Здається, ніби перебільшення незначне, проте це показники загальні по країні, більш гостру нестачу вільних місць для дошкільнят відчувають жителі великих міст, де в середньому на кожне ліжечко, шафу чи столик претендує по дві дитини. Найбільш перевантажені дитячі садки в Львівській, Волинській, Чернівецькій, Рівненській, Сумській, Закарпатській областях. Незважаючи на те, що в містах кількість дітлахів значно більша (971 тис.), аніж в селі, — всього 242 тис., приміщень дитсадків для селян значно більше — майже 9 тис., а в місті — 6 700. От і виходить, що міській малечі доводиться шукати в дитсадку «п’ятий» кут.

Найбільше потерпають дітлахи, що живуть у нових мікрорайонах Києва. Наприклад, один із дитсадків — «Зернятко» — Дніпровського району, що по вулиці Алма-Атинській, оточений новими багатоповерхівками з усіх боків. «Зернятко» — єдиний садочок, який збудований на цій території ще 2005 року. Дивно, що під час проектування нового району з величезною кількістю нових будинків архітекторами не було заплановано приміщень дошкільних закладів. А звідси і результат — переповнення «Зернятка». На 140 запланованих місць у «Зернятку» сьогодні в дитсадку перебуває 260 дітей. В групах, що розраховані на 15 дітей, сьогодні виховується по 30 осіб.

— Із часу відкриття ми завжди мали переповнені групи. Ця ситуація повторюватиметься і в наступних роках, адже до нас постійно приходять батьки із дво- тримісячними дітьми і стають в чергу, щоб мати можливість потрапити в садочок через півтора-два роки, — коментує директор дитячого садка Наталія Миколаївна.

Народжуваність у столиці б’є рекорди, а в Київській мерії не поспішають знаходити приміщення для виховання малолітніх киян. У порівнянні з 1999 роком сьогодні народжувати в Києві стали практично вдвічі більше. За даними Головного управління освіти і науки міста Києва, якщо в 1999 році в столиці народилося понад 18 тис. дітей, то вже в 2008 році кількість немовлят сягнула 32 тис.

Натомість кількість дитячих дошкільних установ, навпаки, зменшується. Протягом десяти років у Києві число приміщень дитсадків скоротилося більш аніж на дві сотні. Результат — 70% садків Києва мають переповнені групи. Із 566 київських садків чверть має на 100 місць по 130 осіб. У чотирьох районах столиці норма із наповненням садка значно перебільшена. На 100 місць перебуває в Печерському — 127 дітей, Дарницькому районі — 111 малюків, Подільському — 108, Шевченківському — 104 дитини.

ЛЕГШЕ ЗАКРИТИ САДОК, НІЖ ВІДКРИТИ

Причину нестачі приміщень як для столичних, так і дітлахів інших регіонів слід шукати ще в 90-х роках. Тоді різкий спад народжуваності призвів до закриття і передачі приміщень садочків різним організаціям. Із тих пір і до сьогодні в Києві, наприклад, не працюють 112 потенційних дитячих садочків. 73 комунальні дитсадки столиці — початкові школи, ліцеї, притулки. А в більшості з них — сьогодні лікують, рахують гроші податкові або приватні компанії, дають поради приватні юристи, вирішують справи всілякі громадські організації тощо. І закон тут навіть «промовчав», адже використовувати приміщення не за призначенням, як відомо, незаконно. Повернути ж приміщення дітям практично неможливо, адже за всіма цими установами — реальні кошти до місцевого бюджету, що для чиновників, звісно, ближчі, аніж «чужі» діти.

Ще одна із причин того, що діти залишаються поза стінами садка, — оренда. У третини київських садочків приміщення однієї чи двох груп винаймаються підприємцями. Така ж ситуація і по всій території України — 9%, а це 594 приміщення дошкільних навчальних закладів здають площі однієї, а то й двох груп в оренду. Чи не кожен десятий дитсадок в Україні використовується не за призначенням.

Орендовані площі можуть використовуватися тільки для навчання і виховання, найчастіше там проводяться уроки хореографії, вивчення англійської мови, логіки та ін. Сьогодні звичайна практика для батьків — доплачувати за курси мови чи хореографію, які відвідує дитина, по 500—700 грн. у місяць. Проте навчання іноземної мови, як прокоментувала «Дню» головний спеціаліст Міністерства освіти і науки Ніна Курочка, передбачене базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі».

— Вчитель англійської мови не передбачений штатним розписом дитсадків, що затверджувався ще 1971 року. Ось чому цей тягар лягає на батьківську кишеню. Коли ж ухвалиться новий штат, невідомо, — коментують у міністерстві.

ПРИМІЩЕННЯ НАВЧИЛИСЯ ПРИСТОСОВУВАТИ ПІД ДИТСАДКИ

Тенденція до відновлення приміщень для виховання малечі України почалася із 2004 року. Протягом минулого року відновили 119 дошкільних навчальних закладів. До того ж освітяни почали вдаватися до усіляких «винаходів», і протягом минулих років відновлюються не тільки старі приміщення садочків, а почали пристосовувати й будівлі, придатні для виховання малюків. Переоблаштованих садків минулого року відкрилося аж 105. Найбільше піклуються про своїх чад у Житомирській області, де протягом двох років відкрили двері 72 садочки, у Львівській запрацювало 67 приміщень, у Рівненській — 42, у Київській — 39. Складніше із новобудовами. Протягом минулого року збудовано тільки 11 нових приміщень дитсадків, три з яких — в Одеській, два — в Чернівецькій, по одному — в Хмельницькій, Тернопільській, Рівненській, Івано-Франківській, Запорізькій і Житомирській областях. Що стосується Києва, то будівництво нових дитсадків тут почалося тільки 2005 року. Всього на весь мегаполіс зведено сім новобудов — по одному в Дніпровському і Деснянському районах, два — в Оболонському і три — в Дарницькому районах, що для мільйонного міста практично непомітні. Щоправда, із 2000 року в Києві запрацювали десять приватних садочків, перебування в яких для батьків дітей обходиться до 2 тис. грн. за місяць.

Сьогодні в Україні 422 тисячі дітей п’ятирічного віку, і щоб їм отримати початкові знання і підготуватися до школи, потрібні не тільки турбота і знання вихователів, а хороші умови чи принаймні місце в дошкільних закладах. Виховати достойних дітей для родини — справа честі й совісті батьків. А для країни?

Юлія ЛИТВИН
Газета: 
Рубрика: