Природним правом є визволятися від гноблення і трудитися, аби повернути те, що несправедливістю та переважною силою було забрано.
Пилип Орлик, гетьман України (у вигнанні) у 1710–1742 роках

«Українські військові капелани – такі ж захисники Вітчизни»

Всеукраїнський з’їзд сформує концепцію розвитку військового духовенства
7 березня, 2018 - 13:35

Цього вівторка в Дніпрі розпочав свою роботу Перший Всеукраїнський з’їзд військових священиків  УПЦ Київського Патріархату. Для участі у роботі з’їзду прибуло 250 делегатів з усієї України – капеланів, що забезпечують душпастирську опіку військовослужбовців Збройних Сил України, Національної Гвардії України та Державної прикордонної служби України. Дніпро не випадково став місцем проведення з’їзду військових священиків. Адже саме звідсіля, з початком російської агресії проти України, перші капелани, об’єднавши свої зусилля, відправилися в зону проведення АТО для духовної підтримки наших військовослужбовців. І саме у військових госпіталях Дніпра молитвою і добрим словом священнослужителі підтримали воїнів, які першими отримали поранення на передовій, боронячи незалежність і територіальну цілісність держави.

Відкрив урочистості голова Синодального управління військового духовенства УПЦ КП, митрополит Іоан (Яременко). Він привітав усіх капеланів з початком спільних великих навчань та закликав на учасників Боже благословення. Митрополит Іоан подякував капеланам за їхню добру службу українським воїнам та наголосив, що ці збори покликані вирішити питання, які накопичилися у військових священиків, а також надихнути усіх ще краще виконувати свої обов’язки щодо військовослужбовців. «Всі бажають, щоб наша Україна мала волю, мала потужну армію та капеланське служіння. Я хотів би згадати тих капеланів, які починали свої перші ротації, починали ще з Майдану, які йшли як волонтери, – з вас починалася ця важлива робота. Ваша діяльність принесла плоди: 143 військові посади капеланів у ЗСУ зайняли священики УПЦ Київського патріархату. Крім того, багато священиків діють як волонтери, за покликом серця», – сказав на відкритті зібрання митрополит Іоан (Яременко).

Для всіх присутніх було презентовано нову документальну стрічку про військових капеланів України. Після перегляду фільму були вітальні слова почесних гостей – а їх було в цей день чимало. «Українські військові капелани – такі ж захисники Вітчизни. Їх так само рвуть кулі і осколки. У зоні АТО щодня відбувається служіння понад ста військових капеланів. І кожен з них, ризикуючи життям, підтримував дух і волю наших бійців», – зазначив голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов.

З’їзд організувала УПЦ Київського патріархату задля підвищення рівня професійної підготовки штатних військових священиків (капеланів), богословської підготовки священнослужителів – кандидатів на посади «військовий священик (капелан)». На зібранні у Дніпрі військові капелани підсумують результати діяльності військових священиків в силових структурах за період 2014-2018 років та сформують концепцію подальшого розвитку військового духовенства в Збройних Силах та інших військових формуваннях України. Також делегати прослухають короткий курс про подолання кризових ситуацій та роботу з сім’ями військовослужбовців.

Загалом у військах діє понад 400 капеланів Помісної Церкви. Найбільше – саме з Дніпровської Єпархії. Після вітальних слів були нагороджені нагородами, подяками та відзнаками УПЦ КП та Патріарха Філарета – військові капелани, волонтери, меценати і патріоти України, громадські діячі, представники культури. Серед них – військовий капелан Дмитро Поворотний, який нещодавно виступив на сторінках газети «День» (див. № 212-213 від 24 листопада 2017 року https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/tam-zminyuyetsya-stavlennya-do-lyudey-i-do-boga ). Привітав учасників з’їзду й керуючий Дніпровською і Криворізькою єпархією єпископ Симеон (Зінкевич). Особливу подяку єпископ Симеон виголосив присутньому на зібранні головному лікарю обласної клінічної лікарні ім. Мечникова Сергію Риженку, адже саме шпиталі та лікарі міста та області першими і в найбільшій кількості приймають поранених, доправлених із зони АТО.

Начальник головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ генерал-лейтенант Олег Грунтковський відзначив, що капелани рятують воїнів у час найважчої душевної боротьби. «Сьогодні у Збройні сили і у силовий блок йдуть люди зі своїми проблемами. І ви допомагаєте їх вирішити. За два місяці лише цього року завдяки вам  вдалося спасти дев’ять душ. Багато це чи мало? Це дев’ять душ, які залишилися з Богом. Я дуже вдячний вам за це», – сказав генерал-лейтенант Олег Грунтковський. До делегатів Всеукраїнського з’їзду також звернулися заступник командувача Національної гвардії України по роботі з особовим складом генерал-лейтенант Ярослав Сподар та начальник відділу з питань військового духовенства ДПСУ полковник Валерій Хіміч. Вищі військові чини також нагородили найкращих капеланів відомчими відзнаками. Робота з’їзду військових священиків-капеланів триватиме три дні.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро. Фото надано організаторами з’їзду
Рубрика: