Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вимкни світло, щоб зловити зв’язок!

24 березня світ долучається до Години Землі. Чому допомагати довкіллю — модно та приємно
23 березня, 2018 - 12:05

«При роботі над своїм плакатом я думала про те, скільки ресурсів споживаю. Почала стежити за тим, щоб використовувати менше паперових стаканчиків. Також стала писати з двох сторін аркуша, — розповідає Аліна Кропачова, учасниця виставки «Про Ліс», яка зараз триває у київському MediaHUB. — Ми хочемо бути модними, стильними, класними. У своєму плакаті я хотіла показати, що дбати про довкілля — це теж щось модне, стильне та класне».

На плакаті Аліни — задумливий бородань, вуса якого всіяні пнями. «600 га пралісів вирубали в тебе під носом», — повідомляє напис на малюнку.

Йдеться про 600 гектарів пралісів і квазіпралісів, які за останні кілька років, до осені 2017-го, вирубали в Україні. Про це свідчить аналіз знімків Google, зроблений Всесвітнім фондом природи (WWF) в Україні. Причому ці вирубки юридично законні.

ІДЕНТИФІКАЦІЯ ПРАЛІСІВ

У травні 2017 року Верховна Рада проголосувала за закон про охорону пралісів, Президент підписав його в останній день літа. Як розповідає Роман Волосянчук, менеджер лісових проектів WWF в Україні, зараз доробляються підзаконні нормативні акти, які юридично пропишуть заповідання пралісових і квазіпралісових ділянок. Частина цих незайманих лісів, яка належить до заповідників і природних парків, оберігається доволі непогано. Але майже половина таких ділянок знаходиться на території лісгоспів і є звичайними експлуатаційними лісами. Їх цілком законно можна вирубувати.

Оптимізму додає те, що Державне агентство лісових ресурсів пішло на зустріч захисникам природи. «За ініціативи WWF в Україні ми видали розпорядчий документ, який заборонив рубки на більш ніж 26 тисяч гектарів у Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській областях. Це триватиме, поки не пройдемо всю процедуру ідентифікації пралісів, поки не відновимо їх юридичний статус і не заповімо ці ліси в належному стані, щоб їх охороняти», — говорить Тарас Васьків, заступник начальника Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства.

БАГАТОРАЗОВИЙ ПОСУД ЯК НОРМА

Ви теж можете допомогти лісам, навіть не долучаючись до захисників природи. Збирайте макулатуру і здавайте її на переробку, відмовтеся від паперових стаканчиків, зрештою, не друкуйте чек у банкоматі.


ОЛЯ МУЗИЧЕНКО.ЗЕЛЕНЕ МІСТО / ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Про такі прості корисні звички розповідає згадана виставка «Про Ліс». Її WWF в Україні організував разом із дизайн-школою Projector. Сім українських ілюстраторок під кураторством Варвари Перекрест створили екологічні плакати, на яких показали вплив міського стилю життя на ліси.

«Плакати зроблені на ПВХ. Фактично, це пластик. Пластик — це теж погано. Ми не можемо повністю відмовитись ані від паперу, ані від пластику. Тож треба прагнути до того, щоб використовувати речі багато разів. Можливо, для когось перестати пити з паперових чи пластикових стаканчиків — це кардинальна зміна в житті. Але мені здається, що це, як мити руки, — норма. Сподіваюсь, для нас стане нормою користуватися багаторазовим посудом», — розмірковує Марія Закалюжна, координаторка з комунікацій лісового напрямку WWF в Україні.

У MediaHUB виставка «Про Ліс» триватиме близько півроку, а потім її хочуть показати в інших місцях і містах.

ФОТО, ЩО РЯТУЮТЬ ЛІС

До речі, серед учасниць виставки є й художниця «Дня» Аня Гаврилюк. Її плакат «Фіксуй лісопорушення» закликає фотографувати чи фільмувати незаконні вирубки та сміттєзвалища і повідомляти про них. Для цього навіть не обов’язково писати заяву до правоохоронців — наприклад, досить оприлюднити інформацію на ресурсі «Екомапа». Або опублікувати фото порушення на «фейсбук»-сторінці спільноти «Лісова варта». Цей проект, створений за ініціативи WWF в Україні, стартував у червні 2016 року і зараз об’єднує понад 1300 учасників.

«Ми даємо знання всім охочим, які хочуть відрізняти рубки законні від незаконних. Для цього створили сторінку у «Фейсбуці», на сайті Всесвітнього фонду природи є матеріали з основними даними про те, як має вестися лісове господарство. Також проводимо тренінги для волонтерів», — перераховує Богдан Вихор, координатор волонтерів проекту «Лісова варта» у Львівській області. Будь-хто може зробити пост на сторінці ініціативи у «Фейсбуці», а волонтери її вивчать, за потреби зв’яжуться з автором і витребують необхідні матеріали в лісгоспу, зроблять виїзд на ділянку.

«Наприклад, ми робили виїзд на околиці Львова, до Львівського заказника. Він розташований біля житлової зони, де ведеться активне будівництво. Щоб утилізувати сміття і не платити за його вивіз, місцеві почали вивозити його до лісу. Відповідає за чистоту в лісі лісгосп. Ми ідентифікували, де саме є сміття, і звернулися до Львівського лісгоспу. Через місяць лісгосп вивіз сміття і встановив шлагбаум, щоб не було такого несанкціонованого заїзду», — розповідає Богдан Вихор. За час роботи спільноти таких виїздів волонтери зробили понад сто.

РОЗДІЛИ ВЕЧЕРЮ З ПЛАНЕТОЮ

21 березня, у Міжнародний день лісів, в Україні розпочалася вже традиційна акція «Майбутнє лісу в твоїх руках». Її ініціює Держлісагентство, вона проходить по країні протягом місяця, до Дня довкілля, яке цього року припадає на 21 квітня. Кожен може долучитися до акції та посадити дерево у своєму регіоні — інформацію можна знайти на сайті Держлісагентства.

Ще один привід зробити для нашої планети щось добре і з приємністю для себе з’явиться вже цієї суботи. 24 березня о 20.30 за київським часом відбудеться Година Землі. Цю акцію WWF проводить по всьому світу з 2007 року. Гасло події цього року — Connect2Earth, «Злови зв’язок із Землею». Тож ви можете долучитися до якоїсь із подій, які відбудуться цього дня по всій країні: у Києві, Одесі, Хмельницькому, Сумах, Вінниці, Житомирі тощо. Або можна просто влаштувати вечерю при свічках — і, економлячи ресурси, розділити її з планетою.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: