Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

За що Василькову – «двійка»

Громада очікує обіцяного відновлення зруйнованої школи, але чиновники розводять руками: грошей на це нема ні у міста, ні у держави
1 березня, 2017 - 11:19

Від часу, коли в загальноосвітній школі І — ІІІ ступенів №6 у Василькові Київської області обвалилася стіна, минуло п’ять місяців. Це сталося в жовтні минулого року під час уроків. Що змінилося відтоді? Після інциденту урядовці зробили низку важливих заяв. Так, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко зазначав, що протягом двох тижнів спеціально утворена комісія з’ясує причину обвалу. Версій було кілька: тривалі дощі, що могли підмити фундамент школи, і близьке розташування каналізаційних шляхів. Громада Василькова мала свою думку — недобросовісна підготовка закладу до навчального року.

По-друге, Кабмін ініціював перевірку всіх аварійних шкіл України, а для відновлення школи №6 у Василькові Геннадій Зубко обіцяв виділити кошти з урядового резервного фонду. «День» розіслав запити до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, Київської обласної державної адміністрації та Васильківської міської ради, щоб дізнатися, яка причина обвалу, скільки коштів на відновлення закладу виділено з урядового резерву та які результати перевірки аварійних навчальних закладів. Наразі відповідь отримали лише від місцевих органів влади.

ПРОЕКТ Є, А ГРОШЕЙ КАТМА

Відділ освіти Васильківської міськради пояснив, що за результатами висновків держпідприємства «Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» основна частина зруйнованої школи зарахована до четвертої категорії об’єктів і визнана аварійною, тобто використовуватися далі для навчання дітей не може. Експерти цього Центру також з’ясували, що при будівництві школи допустили суттєві недоліки — ймовірно, через це з часом стіни почали тріскатися. До речі, заклад торік відзначив ні мало  ні багато — 50 років.

Із огляду на це, школу треба демонтувати. Виготовлення проектно-кошторисної документації на демонтаж і будівництво готова профінансувати місцева влада Василькова. Уже навіть знають, якою хочуть бачити нову школу, — за основу планують взяти проект у Бориспільської міської ради, такий навчальний заклад зможе прийняти близько тисячі учнів.

А от саме будівництво міськрада не осилить, бо на це знадобиться близько 150 мільйонів гривень. Тож виконавчий комітет Васильківської міськради попросив грошей в уряду, надіславши листа голові Київської ОДА з проханням клопотати перед Кабінетом Міністрів, щоб передбачив кошти в державному бюджеті на 2017 рік для проектування та будівництва школи. Аналогічний лист отримав прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Однак у цьогорічному бюджеті такої статті витрат немає, так само відсутні розпорядження чи накази про виділення грошей на відновлення школи з резервного урядового фонду.

ВТЕЧА ВІД ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Слова чиновників виявилися порожніми обіцянками. Як можна говорити про зміни в системі освіти, коли ніхто не несе відповідальності ані за руйнацію шкільних стін, ані за їхнє відновлення, ані за якість навчального процесу? Адже учнів школи №6 «розкидали» по інших навчальних закладах Василькова лише до кінця року, обіцяючи відновити зруйновну будівлю. Зараз батькам у мерії розповідають, що, оскільки стара школа буде демонтована, вже цього року місто почне будувати новий навчальний заклад. Чомусь у відповіді «Дню» чиновники таких заяв не робили, пояснюючи, що для цього просто немає коштів.

Член батьківського комітету одного з класів зруйнованої школи Ольга Єщенко розповіла, що від міських чиновників чують обіцянку, що кошти таки виділять з резервного фонду уряду, буцімто для Василькова «заморозили» певну суму, на яку немає інших претендентів.

«Під час зустрічі з мером Василькова Володимиром Сабадашем наприкінці минулого року ми почули, що 2017-го діти теж навчатимуться так, як і зараз, по різних навчальних закладах міста. Й іншого вибору, по суті, у нас немає. Хоча мій син дуже сумує за школою, часто просить поїхати і глянути на неї, — розповідає Ольга. — Загалом нам важко отримувати будь-яку інформацію про школу. Вже скільки часу чекаю на відповідь, як рухається кримінальне провадження за фактом її руйнування... Міський голова обіцяв, що його закриють ще минулого місяця. А слідчий запевнив, що закривати справу по школі ніхто не збирається, бо ще тривають експертизи».

ГРОМАДО — ДІЙ!

Голова громадської організації «Точка росту: освіта і наука» Світлана Благодєтєлєва-Вовк радить громаді Василькова вирішувати проблему самотужки, інакше результату не буде. «Необхідна дія громади. По-перше, треба рухати відкрите кримінальне провадження, активісти мають щотижня ходити до відповідних органів і цікавитись, на якому етапі перебуває розгляд справи, — пояснює Світлана Благодєтєлєва-Вовк. — Варто також написати запити до міськради, тому самому Геннадію Зубку, дізнаватися, коли ремонтуватимуть школу. Отримавши відповіді, можна звертатися з ними до Адміністративного суду щодо бездіяльності влади. Це теж спосіб тиску».

Далі, на думку експерта, можна організовувати акції прямої дії. «Наприклад, біля тієї ж розваленої школи чи біля органів влади провести пікети, щоб привернути увагу журналістів і громадськості до проблеми, — продовжує Світлана Благодєтєлєва-Вовк. — Можна провести у Києві кілька круглих столів щодо матеріально-технічної бази шкіл, відповідальності за їхнє утримання, щоб напрацювати рекомендації від громадськості, подати їх на розгляд Кабміну та Верховної Ради і пробувати вирішувати проблему системно. Варто діяти в різних аспектах, можливо, шукати в тому самому Василькові альтернативне приміщення та вимагати організувати тут навчання. У всякому разі цей еволюційний процес руху громади приведе до якогось результату і зворотного зв’язку».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: