Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Звільнили, щоб... підвищити

Дивну кадрову політику Національного інституту раку вивчатиме МОЗ
17 серпня, 2018 - 11:41
Фото з архіву "Дня"

Ганна Губарева, лікарка онокогематологічного відділення Національного інституту раку, «уславилась» після інциденту з ветераном АТО Віталієм Драганом 6 червня цього року. Боєць проходив курс лікування у Кіровоградському обласному онкодиспансері. Оскільки його стан погіршувався, лікарі направили його до столичного онкологічного інституту. «Потрапив до пані Губаревої Ганни Олександрівни, кандидата медичних наук, яка спеціалізується саме на такому лікуванні, що мені потрібно. Зустріла вона мене «тепло», аж у жар кинуло від слів: «Ніяких тобі пільг, тому що ти братський народ убивав», — описував ситуацію журналістам Віталій.

За його словами, лікарка попросила заплатити за курс лікування повну вартість — 200 тисяч гривень, тобто без урахування будь-яких пільг. Згодом вона пояснила журналістам, що слова про вбивство братського народу — це її особиста позиція. А оскільки Віталій Драган потребує пересадки кісткового мозку, мусить шукати для цього кошти, бо держава на це гроші не надає.

Інцидент одразу набув розголосу. Вже 7 червня Міністерство охорони здоров’я оприлюднило наказ про звільнення пані Губаревої із займаної в інституті посади. Однак 17 липня інститут уклав з нею новий короткостроковий контракт нібито для завершення наукової роботи, оскільки лікарка також займала посаду старшого наукового співробітника НІР. Та звідси вона була звільнена 13 серпня, після чергової хвилі скандалів у ЗМІ. Громадськості невтямки, як можна звільнити медика за неетичну поведінку, а потім повернути на роботу на вищу посаду.

В адміністрації НІР пояснюють, що з 2008 року Ганна Губарева була членом незалежної локальної етичної комісії інституту. Та оскільки 13 серпня було виявлено факт порушення під час проведення засідання комісії від 31 липня, лікарку звільнили вдруге. Також виявлені порушення вивчить комісія з питань етики при Національному інституті раку. Про результати у НІР обіцяють повідомити згодом. Крім цього, адміністрація інституту попросила журналістів не штурмувати її запитами, а дочекатися офіційного коментаря від директорки закладу Олени Колеснік. 

У МОЗ таку кадрову політику Національного інституту раку визнали неприпустимою та пообіцяли з усім розібратися. В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заявила, що особа, котра прийняла рішення про поновлення Ганни Губаревої на роботі, обов’язково понесе покарання.

Справа не лише у Губаревій. До прикладу, нещодавно у НІР відповідальною особою щодо боротьби з корупцією став заступник директора інституту Андрій Головко. Раніше він працював прокурором у Вінницькій області. Громаді він запам’ятався тим, що п’яним утікав на автівці від поліцейських і спричинив масштабну ДТП.

Тож кадрова політика НІР справді потребує ретельного розбору. Так само, як і фінансова діяльність закладу. Експерти Центру протидії корупції проаналізували, що за останні три роки Олена Колеснік отримала разом з кількома колегами, деякі з яких навіть не мають медичної освіти, 1,6 мільйона гривень за різного виду послуги. Про це свідчать оприлюднені документи деяких фармацевтичних компаній, з якими співпрацював НІР.

«Директор інституту потайки не лише поновила Губареву на посаді, а й зробила відповідальною за один з найприбутковіших напрямів — клінічні випробування, — розповіла Олександра Устінова, член правління Центру протидії корупції, в ефірі «24 каналу». — Клінічні випробування — це дуже грошове місце. Це мільйони щороку, які течуть в інститут від фармацевтичних компаній. Але вони йдуть не на розвиток закладу, а в кишені окремих співробітників. Це верх цинізму керівництва медичного закладу, яке обдурило всю Україну, щоб мати «свою» людину на мільйонних потоках».

Підготувала Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: