Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Світ визнав ідеї Митрополита

Першим лауреатом Медалі на честь Андрея Шептицького став канадський бізнесмен українського походження родом із Донбасу
26 червня, 2013 - 09:46
КАРТИНА ХУДОЖНИКА ПЕТЕРА ГЕЙДЕКА. МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ / ІЛЮСТРАЦІЯ З САЙТА PETER-HEYDECK.COM
Джеймс ТЕМЕРТЕЙ: «Дорога зближення між українським і єврейським народами буде довгою. Тож якщо Україна хоче наближатися до ЄС, то повинна демонструвати це своєю поведінкою, зберігати пам’ять про Голокост»

Бабин Яр був однією з трагічних сторінок в історії українського і єврейського народів. Радянська влада замовчувала цю трагедію і навіть карала тих, хто намагався вшановувати жертв, похованих у цьому яру. За спробу відзначити 25 річницю цієї трагедії у вересні 1966 року постраждали українські інтелектуали: письменники Віктор Некрасов, якого було згодом вислано з країни, а також Іван Дзюба, якого було ув’язнено.

І лише з моменту здобуття незалежності України широкій громадськості стало відомо про цю трагедію. У вересні 1991 року фактично через місяць проголошення Акту незалежності на державному рівні було відзначено 50-річчя Бабиного Яру.

Останніми днями в Києві відбулося події, які свідчать про поглиблення діалогу і взаємопорозуміння між українським та єврейськими народами, і які фактично є продовженням розпочатого у 1991 році процесу примирення.

Однією такою подією став триденний з’їзд Опікунської ради Єврейського агентства (Сохнут), який завершився вчора в Києві й у якому взяли участь лідери єврейської діаспори з Північної Америки та Європи, а також Австралії. Зазвичай провідні представники єврейських громад і сіоністських організацій зі всього світу та Ізраїлю, а їх чисельність становить 120 осіб, проводять цей захід у Єрусалимі. Єдиним винятком із цього правила за більш ніж 90-річну історію існування було проведення з’їзду Сохнут в Аргентині з метою підтримати єврейську діаспору в цій країні. А тепер Опікунська рада Єврейського агентства, яка займається питаннями життєдіяльності єврейської громади у всьому світі, вперше провела з’їзд в Україні. «Це є символом важливості євреїв України та країн колишнього СРСР для всесвітнього єврейства, також важливості розвитку відносин з Україною», — заявив голова Єврейського агентства Натан Щаранський (відомий радянський «в’язень совісті»).

Тим часом глава американської Loews Corporation із капіталом $16 млрд Джеймс Тіш під час виступу на гала-прийнятті у готелі «Інтерконтиненталь» відзначив, що з’їзд у Києві дасть поштовх до співпраці єврейської та української громад в Україні. Слід зазначити, що окрім пана Тіша багато із зарубіжних гостей входить до світового рейтингу Forbes. Серед них: Йоханна Арбіб (Італія) — Patron Capital ($10 млрд), Джулія Кошицькі (Канада) — IKO Industries ($8 млрд), Самі Боллаг (Швейцарія) — Bollag-Guggenheim Group ($6 млрд).

На гала-вечорі президент Всесвітнього форуму російськомовного єврейства і глава єврейської громади Києва Олександр Левін уперше представив макет зовнішнього дизайну Меморіального комплексу, який буде побудовано в Бабиному Яру на місці масового розстрілу радянських громадян 1941 року, більшість з яких були євреї. До складу комплексу увійде центр громади, який стане яскравим символом відродження в тому самому місці, де євреїв намагалися стерти з лиця землі.

Пан Левін заявив, що запрошує глав держав Європи, і насамперед Президента України, стати членами Ради правління меморіального комплексу в Бабиному Яру, який увічнить не тільки трагедію єврейського народу, а й усієї Європи і світу.

За його словами, комплекс буде побудовано за кошти єврейської громади в Україні. Найближчим часом, додав він, очікується затвердження проекту відповідними структурами в Києві, й уже цього року розпочнеться будівництво. Пан Левін не назвав точної вартості проекту, зазначивши, що вона становитиме десятки мільйонів доларів. Розробку програмного забезпечення для інтерактивних демонстрацій в музеї комплексу будуть розробляти американські фахівці. А будівельні роботи виконуватимуть українські компанії.

Іншою не менш важливою подією стало представлення позавчора ввечері у Києві Медалі ім. митрополита Андрея Шептицького 2013. Першим Лауреатом медалі на честь митрополита, який був провідником Української греко-католицької церкви з 1901 до самої смерті в 1944 році, став відомий канадський бізнесмен, засновник і голова наглядової ради організації «Українсько-єврейська зустріч» Джеймс Темертей.

Головний рабин Києва та України Яаков Дов Блайх, представляючи в Будинку прийомів у Києві першого лауреата медалі на честь митрополита Андрея Шептицького 2013, сказав: «Мрія стала реальністю, і світ визнав ідеї митрополита як лідера, який дивився в очі реальному життю і попри небезпеку рятував євреїв. Завдяки його відважним діям було врятовано більше як 160 єврейських життів під час Другої світової війни в Україні». За словами рабина, таку ідею — створити цю Медаль — разом запропонували євреї та українці. Зокрема, відзначив він, саме канадський бізнесмен, засновник і голова наглядової ради організації «Українсько-єврейська зустріч» Джеймс Темертей (його батько був греком, а мати українкою), першим запропонував зробити щось, щоб світ визнав заслуги Шептицького у порятунку євреїв. І в результаті Єврейська конфедерація України заснувала Медаль для відзначення внесків у справу українсько-єврейського порозуміння і співпраці.

«До речі, — додав пан Блайх, — канадський парламент одностайно прийняв резолюцію, в якій відзначаються заслуги Шептицького». Добре було б, якби український парламент прийняв подібну резолюцію, сказав рабин. Він також повідомив, що у майбутньому щороку цією Медаллю буде відзначатися один-два лауреати.

Пан Темертей народився на Донбасі, а 60 років тому переїхав до Канади. Він отримує цю нагороду за його відданість ідеї, а також за дії, спрямовані на досягнення взаєморозуміння і більш тісних зв’язків між українцями та євреями. Заснована ним у 2008 році організація, до речі, за сприяння присутніх на цій церемонії екс-президента Віктора Ющенка і його дружини Катерини, яка входить до наглядової ради, працює в Україні, Ізраїлі та серед української та єврейської діаспор із метою підтримки міцніших і ширших відносин між народами. Пан Темертей підтримує молодіжні, громадські, культурні та інші суспільні ініціативи, конференції та університетські програми, присвячені цим цілям, в Україні, Ізраїлі та діаспорах. Він нещодавно заснував в Українському католицькому університеті у Львові три кафедри, робота яких фокусується на темах, пов’язаних з українсько-єврейським порозумінням.

На цій церемонії був також присутній екс-президент України Леонід Кравчук, який розглядає заснування Медалі як гуманістичний прояв — простити власні болі й вибачитися. За його словами, обидва народи зрозуміли, що немає іншого шляху, як бути разом і вміти пам’ятати минуле. Кравчук також зазначив, що сьогоднішня зустріч показала, як треба йти до примирення, і якщо минуле буде підпорядковано майбутньому, то всі проблеми можна вирішити.

«Якщо будемо дивитися на позитив, то збудуємо це майбутнє», — відзначив у своєму виступі рабин Києва та України.

Верховний архієпископ Української греко-католицької церкви Святослав вважає вручення нагороди кроком у майбутнє, оскільки, за його словами, особистість Шептицького віщає єднання і майбутнє. «Хто не примириться з минулим, живе в тяжкому сьогоденні і йому важко збудувати майбутнє», — додав Святослав.

Тим часом Натан Щаранський, зізнавшись, що у радянські часи він ніколи не чув про Шептицького, який рятував євреїв і закликав інших рятувати їх, сказав так: «Той, хто врятував одну душу, врятує весь світ. Шептицький врятував ідею дружби і взаєморозуміння між українським і єврейським народами».

І якщо в основі віри народу лежить ідея національної свободи та гордості, то ця віра не заважає, а є запорукою дружби, — додав глава Єврейського агентства для Ізраїлю (Сохнут).

Пан Темертей у своєму виступі відзначив, що зараз в Україні за чисельністю проживає найбільша єврейська громада у світі, й майже 15 відсотків євреїв у США і Канаді мають українське коріння. За його словами, історія Ізраїлю не повна без історії України і навпаки — історія України неповна без історії Ізраїлю.

Разом із тим Темертей вважає, що дорога зближення між українським і єврейський народом буде довгою. І якщо Україна хоче наближатися до ЄС, то повинна демонструвати свою поведінку, зберігати пам’ять про Голокост. А приблизні втрати серед єврейського населення в Україні становили майже 1 млн людей.

Пан Темертей вважає, що Україна має приєднатися до організації, яка займається дослідженням місць масових поховань євреїв у Східній Європі, а також запровадити навчальну програму з Голокосту в школах та інститутах. Окрім цього, на його думку, важливо розпочати будівництво музею історії єврейського народу. За словами рабина Києва, у Москві в подібному музеї майже 50, а то й 60% експонатів пов’язані з Україною, в Польщі — подібна ситуація. Відтак, вважає пан Блайх, забравши звідти матеріали в Україну, можна створити повноцінний музей історії єврейського народу.

Віце-прем’єр із гуманітарних питань Костянтин Грищенко у своєму виступі зазначив, що між Україною та Ізраїлем ведеться відвертий діалог щодо драматичних сторінок, які треба пам’ятати, щоб не повторювати те, що було в минулому.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: