Якщо країна, обираючи між війною і ганьбою, обирає ганьбу, вона одержує і війну і ганьбу.
Вінстон Черчилль, британський державний діяч

Світ визнав ідеї Митрополита

Першим лауреатом Медалі на честь Андрея Шептицького став канадський бізнесмен українського походження родом із Донбасу
26 червня, 2013 - 09:46
КАРТИНА ХУДОЖНИКА ПЕТЕРА ГЕЙДЕКА. МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ / ІЛЮСТРАЦІЯ З САЙТА PETER-HEYDECK.COM
Джеймс ТЕМЕРТЕЙ: «Дорога зближення між українським і єврейським народами буде довгою. Тож якщо Україна хоче наближатися до ЄС, то повинна демонструвати це своєю поведінкою, зберігати пам’ять про Голокост»

Бабин Яр був однією з трагічних сторінок в історії українського і єврейського народів. Радянська влада замовчувала цю трагедію і навіть карала тих, хто намагався вшановувати жертв, похованих у цьому яру. За спробу відзначити 25 річницю цієї трагедії у вересні 1966 року постраждали українські інтелектуали: письменники Віктор Некрасов, якого було згодом вислано з країни, а також Іван Дзюба, якого було ув’язнено.

І лише з моменту здобуття незалежності України широкій громадськості стало відомо про цю трагедію. У вересні 1991 року фактично через місяць проголошення Акту незалежності на державному рівні було відзначено 50-річчя Бабиного Яру.

Останніми днями в Києві відбулося події, які свідчать про поглиблення діалогу і взаємопорозуміння між українським та єврейськими народами, і які фактично є продовженням розпочатого у 1991 році процесу примирення.

Однією такою подією став триденний з’їзд Опікунської ради Єврейського агентства (Сохнут), який завершився вчора в Києві й у якому взяли участь лідери єврейської діаспори з Північної Америки та Європи, а також Австралії. Зазвичай провідні представники єврейських громад і сіоністських організацій зі всього світу та Ізраїлю, а їх чисельність становить 120 осіб, проводять цей захід у Єрусалимі. Єдиним винятком із цього правила за більш ніж 90-річну історію існування було проведення з’їзду Сохнут в Аргентині з метою підтримати єврейську діаспору в цій країні. А тепер Опікунська рада Єврейського агентства, яка займається питаннями життєдіяльності єврейської громади у всьому світі, вперше провела з’їзд в Україні. «Це є символом важливості євреїв України та країн колишнього СРСР для всесвітнього єврейства, також важливості розвитку відносин з Україною», — заявив голова Єврейського агентства Натан Щаранський (відомий радянський «в’язень совісті»).

Тим часом глава американської Loews Corporation із капіталом $16 млрд Джеймс Тіш під час виступу на гала-прийнятті у готелі «Інтерконтиненталь» відзначив, що з’їзд у Києві дасть поштовх до співпраці єврейської та української громад в Україні. Слід зазначити, що окрім пана Тіша багато із зарубіжних гостей входить до світового рейтингу Forbes. Серед них: Йоханна Арбіб (Італія) — Patron Capital ($10 млрд), Джулія Кошицькі (Канада) — IKO Industries ($8 млрд), Самі Боллаг (Швейцарія) — Bollag-Guggenheim Group ($6 млрд).

На гала-вечорі президент Всесвітнього форуму російськомовного єврейства і глава єврейської громади Києва Олександр Левін уперше представив макет зовнішнього дизайну Меморіального комплексу, який буде побудовано в Бабиному Яру на місці масового розстрілу радянських громадян 1941 року, більшість з яких були євреї. До складу комплексу увійде центр громади, який стане яскравим символом відродження в тому самому місці, де євреїв намагалися стерти з лиця землі.

Пан Левін заявив, що запрошує глав держав Європи, і насамперед Президента України, стати членами Ради правління меморіального комплексу в Бабиному Яру, який увічнить не тільки трагедію єврейського народу, а й усієї Європи і світу.

За його словами, комплекс буде побудовано за кошти єврейської громади в Україні. Найближчим часом, додав він, очікується затвердження проекту відповідними структурами в Києві, й уже цього року розпочнеться будівництво. Пан Левін не назвав точної вартості проекту, зазначивши, що вона становитиме десятки мільйонів доларів. Розробку програмного забезпечення для інтерактивних демонстрацій в музеї комплексу будуть розробляти американські фахівці. А будівельні роботи виконуватимуть українські компанії.

Іншою не менш важливою подією стало представлення позавчора ввечері у Києві Медалі ім. митрополита Андрея Шептицького 2013. Першим Лауреатом медалі на честь митрополита, який був провідником Української греко-католицької церкви з 1901 до самої смерті в 1944 році, став відомий канадський бізнесмен, засновник і голова наглядової ради організації «Українсько-єврейська зустріч» Джеймс Темертей.

Головний рабин Києва та України Яаков Дов Блайх, представляючи в Будинку прийомів у Києві першого лауреата медалі на честь митрополита Андрея Шептицького 2013, сказав: «Мрія стала реальністю, і світ визнав ідеї митрополита як лідера, який дивився в очі реальному життю і попри небезпеку рятував євреїв. Завдяки його відважним діям було врятовано більше як 160 єврейських життів під час Другої світової війни в Україні». За словами рабина, таку ідею — створити цю Медаль — разом запропонували євреї та українці. Зокрема, відзначив він, саме канадський бізнесмен, засновник і голова наглядової ради організації «Українсько-єврейська зустріч» Джеймс Темертей (його батько був греком, а мати українкою), першим запропонував зробити щось, щоб світ визнав заслуги Шептицького у порятунку євреїв. І в результаті Єврейська конфедерація України заснувала Медаль для відзначення внесків у справу українсько-єврейського порозуміння і співпраці.

«До речі, — додав пан Блайх, — канадський парламент одностайно прийняв резолюцію, в якій відзначаються заслуги Шептицького». Добре було б, якби український парламент прийняв подібну резолюцію, сказав рабин. Він також повідомив, що у майбутньому щороку цією Медаллю буде відзначатися один-два лауреати.

Пан Темертей народився на Донбасі, а 60 років тому переїхав до Канади. Він отримує цю нагороду за його відданість ідеї, а також за дії, спрямовані на досягнення взаєморозуміння і більш тісних зв’язків між українцями та євреями. Заснована ним у 2008 році організація, до речі, за сприяння присутніх на цій церемонії екс-президента Віктора Ющенка і його дружини Катерини, яка входить до наглядової ради, працює в Україні, Ізраїлі та серед української та єврейської діаспор із метою підтримки міцніших і ширших відносин між народами. Пан Темертей підтримує молодіжні, громадські, культурні та інші суспільні ініціативи, конференції та університетські програми, присвячені цим цілям, в Україні, Ізраїлі та діаспорах. Він нещодавно заснував в Українському католицькому університеті у Львові три кафедри, робота яких фокусується на темах, пов’язаних з українсько-єврейським порозумінням.

На цій церемонії був також присутній екс-президент України Леонід Кравчук, який розглядає заснування Медалі як гуманістичний прояв — простити власні болі й вибачитися. За його словами, обидва народи зрозуміли, що немає іншого шляху, як бути разом і вміти пам’ятати минуле. Кравчук також зазначив, що сьогоднішня зустріч показала, як треба йти до примирення, і якщо минуле буде підпорядковано майбутньому, то всі проблеми можна вирішити.

«Якщо будемо дивитися на позитив, то збудуємо це майбутнє», — відзначив у своєму виступі рабин Києва та України.

Верховний архієпископ Української греко-католицької церкви Святослав вважає вручення нагороди кроком у майбутнє, оскільки, за його словами, особистість Шептицького віщає єднання і майбутнє. «Хто не примириться з минулим, живе в тяжкому сьогоденні і йому важко збудувати майбутнє», — додав Святослав.

Тим часом Натан Щаранський, зізнавшись, що у радянські часи він ніколи не чув про Шептицького, який рятував євреїв і закликав інших рятувати їх, сказав так: «Той, хто врятував одну душу, врятує весь світ. Шептицький врятував ідею дружби і взаєморозуміння між українським і єврейським народами».

І якщо в основі віри народу лежить ідея національної свободи та гордості, то ця віра не заважає, а є запорукою дружби, — додав глава Єврейського агентства для Ізраїлю (Сохнут).

Пан Темертей у своєму виступі відзначив, що зараз в Україні за чисельністю проживає найбільша єврейська громада у світі, й майже 15 відсотків євреїв у США і Канаді мають українське коріння. За його словами, історія Ізраїлю не повна без історії України і навпаки — історія України неповна без історії Ізраїлю.

Разом із тим Темертей вважає, що дорога зближення між українським і єврейський народом буде довгою. І якщо Україна хоче наближатися до ЄС, то повинна демонструвати свою поведінку, зберігати пам’ять про Голокост. А приблизні втрати серед єврейського населення в Україні становили майже 1 млн людей.

Пан Темертей вважає, що Україна має приєднатися до організації, яка займається дослідженням місць масових поховань євреїв у Східній Європі, а також запровадити навчальну програму з Голокосту в школах та інститутах. Окрім цього, на його думку, важливо розпочати будівництво музею історії єврейського народу. За словами рабина Києва, у Москві в подібному музеї майже 50, а то й 60% експонатів пов’язані з Україною, в Польщі — подібна ситуація. Відтак, вважає пан Блайх, забравши звідти матеріали в Україну, можна створити повноцінний музей історії єврейського народу.

Віце-прем’єр із гуманітарних питань Костянтин Грищенко у своєму виступі зазначив, що між Україною та Ізраїлем ведеться відвертий діалог щодо драматичних сторінок, які треба пам’ятати, щоб не повторювати те, що було в минулому.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: