Мене вчили і я вчив, що сенс життя в творенні добра людям, у піднесенні матеріального та культурного рівня народу, у пошуках істини, у боротьбі за справедливість, національну гордість та людську гідність.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української Гельсінської групи

У Португалії до влади прийшли праві

Але їм не залишається нічого іншого, як забезпечити виконання вимог ЄС та МВФ
7 червня, 2011 - 00:00
ПАССОС КОЕЛЬЙО: КРАЇНА СТОЇТЬ НА ПОРОЗІ ДУЖЕ ВАЖКОГО ПЕРІОДУ ТРИВАЛІСТЮ В ДВА-ТРИ РОКИ. Я ВПЕВНЕНИЙ, ЩО МИ ЗДІЙСНИМО НЕОБХІДНІ ЗМІНИ, І ПОРТУГАЛІЯ ДОСЯГНЕ НОВОГО ПРОЦВІТАННЯ ЧЕРЕЗ ПІДНЕСЕННЯ ЕКОНОМІКИ / ФОТО РЕЙТЕР

Позачергові парламентські вибори, які відбулися 5 червня в Португалії, не принесли якихось сенсаційних результатів. Як і передбачалось експертами та численними соціологічними опитуваннями, перемогу здобула Соціал-демократична партія, яка отримала 105 із 226 мандатів у португальському парламенті, таким чином обійшовши соціалістів на чолі із Жозе Сократешем, який протягом останніх шести років очолював уряд країни.

Для того щоб створити уряд більшості, соціал-демократи змушені будуть сформувати коаліцію з консервативною Народною партією, яка з результатом у 11,7% та 24 депутатськими мандатами залишається третьою найвпливовішою партією на португальській політичній шахівниці. Готовність разом сформувати коаліційний уряд вже висловили лідери обох партій.

Необхідність у проведенні позачергових парламентських виборів виникла після відставки Жозе Сократеша з посади прем’єр міністра у березні цього року, коли останній, очолюючи уряд меншості, не зміг провести у парламенті четвертий Пакт стабільності та розвитку, заходи в рамках якого гарантували б Португалії отримання кредиту від Євросоюзу та МВФ. Тим не менше, з рекордним показником безробіття, який у квітні цього року склав 12,6%, та дефіцитом держбюджету на рівні восьми відсотків, єдиним порятунком для португальської економіки, яка перебуває у переддефолтному стані, залишається фінансова допомога ззовні. У травні Євросоюз та МВФ погодилися надати 78 млрд. євро кредиту за умови, що основні партії, якими б не були результати виборів, зобов’яжуться провести ряд непопулярних заходів. План «фінансового порятунку», нав’язаний Лісабону, включає в себе консолідацію бюджету з поступовим зменшенням його дефіциту до трьох відсотків у 2013 році, реформу системи охорони здоров’я та ринку праці (замороження мінімальної зарплатні на рівні 485 євро та зменшення тривалості та розміру виплат по безробіттю), а також план приватизації (особливо в сферах енергетики, транспорту та поштових послуг). Також передбачається провести рекапіталізацію банківської сфери та збільшити податки, зокрема на пенсії та зарплати, що перевищують 1500 євро.

Таким чином, хоча центр політичного тяжіння в Португалії і змістився зліва направо, соціал-демократам та «народникам» не залишається нічого іншого, як забезпечити виконання вимог Євросоюзу та МВФ відповідно до гарантій, наданих цими партіями у травні цього року. До того ж, праві широко підтримують ідею приватизації та спрощення правил прийому та звільнення з роботи найманих працівників — нововведення, яким до останнього опиралися соціалісти, коаліція комуністів і зелених та Лівий блок. «Роки, які нас очікують, вимагатимуть від всієї Португалії значної хоробрості. Ми знаємо труднощі, з якими стикаємося. Щоб перемогти ці надзвичайні труднощі, нам потрібно багато мужності та терпіння, оскільки ми усвідомлюємо, що результати не з’являться через два дні», — заявив лідер соціал-демократів Пассос Коельйо, який, найвірогідніше, і очолить новий уряд, на прес-конференції з нагоди перемоги своєї партії.

Основними викликами для влади стане подолання безробіття та економічного спаду, темпи якого, навіть враховуючи вже і так рекордне падіння економічних показників за останні кризові роки, за оцінками становитимуть два відсотки щорічно протягом як мінімум двох наступних років. Окрім того, підвищення податків та скорочення державних виплат обіцяє активізувати страйковий рух на чолі з профспілками, що може стати серйозним випробовуванням для нової влади, враховуючи значні протестні настрої у населення, що вилилися у кілька масових вуличних маніфестацій протягом минулих трьох місяців. Високий рівень неявки на вибори (41,1%) є ще одним тому доказом, що свідчить про незадоволення громадян усіма політичними гравцями в країні. З іншого боку, аналітики передбачають, що формування правоцентристського уряду буде позитивно сприйняте інвесторами, які останнім часом втратили довіру до португальської економіки.

Від належного виконання Португалією своїх зобов’язань перед Євросоюзом залежатиме економічна стабільність всієї зони євро, оскільки це вже третя країна після Греції та Ірландії, яка отримала значні зовнішні запозичення. Крім того, португальська банківська система є тісно пов’язаною з іспанською та французькою, тому будь-яка нестабільність у цій сфері негативно позначатиметься на всьому регіоні.

Запевнивши громадян, що він докладе всіх зусиль, щоб вивести країну з кризового стану та повернути довіру ринку, Пассос Коельйо заявив, що його основним зобов’язанням перед Португалією є «повна прозорість та самовіддана праця».

Тим часом Жозе Сократеш уже привітав своїх політичних опонентів із перемогою та заявив про відставку з посади голови партії: «Результати є такими, як вони є: Соціалістична партія програла. Але потрібно сказати, що, враховуючи обставини, що склалися, ми отримали гідний результат. Я не ховаюся за обставинами. Це є моя поразка, і я хочу взяти на себе повну відповідальність за неї».

Ярослав КОВАЛЬЧУК, спеціально для «Дня», Португалія
Газета: 
Рубрика: