Усвідомлення народом свого буття є, можливо, найбільшою силою, що рухає життя
Володимир Вернадський, філософ, природознавець, один із засновників Української Академії наук

Акцент на «м’якій силі»

Чому публічна дипломатія НАТО має важливе значення для України?
12 травня, 2017 - 12:08

Публічна дипломатія завжди була важливою складовою місії Організації Північноатлантичного договору — НАТО. Північноатлантичний альянс розуміє: для того, щоб гарантувати безпеку людей і захищати свої цінності — демократію, індивідуальну свободу, права людини і верховенство права, — ми повинні мати підтримку народу. Публічна дипломатія покликана забезпечити розуміння людьми, що таке НАТО, чого воно прагне досягти, і як само воно збирається досягти цього.

Традиційно в центрі уваги нашої публічної дипломатії були країни Альянсу. Однак в сучасному, більш взаємопов’язаному світі, де загрози мають дедалі більш глобальний характер, важливо поширити розуміння нашої місії і політики також і за межами наших кордонів.

Для декого цей акцент на публічній дипломатії — так званій м’якій силі — може стати несподіванкою, оскільки Альянс сприймають передусім як військовий союз. Але НАТО у багатьох відношеннях насамперед політичний альянс, направлений на пошук політичних рішень складних проблем шляхом дипломатії та діалогу. Саме це поєднання «м’якої» та «жорсткої» сил — дипломатія, підкріплена військовою силою, — зробило Альянс НАТО настільки успішним.

Коли залізна завіса впала, і нова геополітична реальність виникла в Центральній і Східній Європі, НАТО довелося трансформуватися й адаптуватися. Деякі країни, такі як Чехія, Польща та країни Балтії, вирішили вступити в НАТО, в той час як Україна вибрала шлях тісного партнерства.

1997 року Україна і НАТО підписали Хартію особливого партнерства і встановили особливі відносини. Україна вже була членом програми НАТО «Партнерство заради миру», але Хартія надала їй консультаційний орган НАТО: Комісію Україна — НАТО. Це дозволило Україні проводити свою власну незалежну політику, розвиваючи водночас міцні зв’язки з НАТО.

І поки Хав’єр Солана, на той час генсек НАТО, і тодішній президент України Леонід Кучма завершували підготовку Хартії, НАТО запустило дуже важливий інструмент — публічну дипломатію.

12 травня 1997 року обидва лідери відкрили перший в історії Інформаційний центр НАТО за межами Альянсу, в Києві. Хартію особливого партнерства було підписано через два місяці.

Упродовж двадцяти років Центр інформації та документації НАТО в Україні, що розташований у приміщенні Інституту міжнародних відносин, працював з метою поліпшення розуміння та інформованості про НАТО серед українських громадян.

За цей час Центр організував понад дві сотні навчальних поїздок і поїздок для студентів, журналістів, науковців, парламентаріїв до штаб-квартири НАТО в Брюсселі. Минулого місяця ми організували поїздку в Брюссель групи переможців змагань «Ігри Героїв», що відбулися в Україні. Цей візит був особливо символічним, оскільки деякі з учасників змагатимуться в складі збірної України на «Іграх Нескорених», що пройдуть у Торонто  цього року. Один із трастових фондів НАТО допомагає покрити дорожні витрати поїздки команди в Торонто. Це конкретний приклад підтримки, що НАТО надає Україні, та публічної дипломатії Альянсу.

Центр інформації та документації НАТО (ЦІДН) підтримував громадянське суспільство України і робив свій внесок у відкритий діалог щодо НАТО навіть у більш складні моменти в наших відносинах.

Ми активно підтримали багато неурядових організацій під час Революції Гідності, зокрема Український кризовий медіацентр, щоб забезпечити світ фактичною інформацією і новинами про події на місцях. Ми надавали фінансову допомогу простим активістам, які боролися з російською пропагандою, допомагали у створенні нових незалежних українських ЗМІ. Центр також активно підтримує український уряд у створенні ефективних стратегічних і антикризових комунікацій.

За двадцять років своєї активної роботи в Україні Центр інформації та документації НАТО зробив важливий внесок в Україну. Тема НАТО більше не є табу, і багато міфів і стереотипів про НАТО розвіяно шляхом активного діалогу.

9 липня ми відзначатимемо 20-річчя ЦІДН у Києві і підписання Хартії особливого партнерства України з НАТО. НАТО, як і раніше, підтримує Україну з її всеосяжною реформою в секторі безпеки та оборони. Це дуже важливо для демократичного розвитку України та зміцнення її здатності захищати себе.

Барбора МАРОНКОВА, директор Центру інформації та документації НАТО в Києві, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: