Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Клінтон–Трамп – 3:0

Експерти «Дня» — про російський чинник на третіх теледебатах кандидатів від Демократичної та Республіканської партій
20 жовтня, 2016 - 18:37
ФОТО REUTERS

Кандидат від Демократичної партії Гілларі Клінтон здобула перемогу на третіх поспіль теледебатах, які відбулися 20 жовтня в Університеті Невади. Згідно з опитуванням каналу CNN, 52% глядачів віддали їй перевагу, тим часом як лише 39% вважали, що на них переміг республіканець-мільярдер Дональд Трамп.

Слід відзначити, Трамп і Клінтон не потиснули одне одному руки і на початку дебатів, і після їх завершення. Цікавим було і те, що по завершенню дебатів Клінтон потиснула руку ведучому і одразу спустилась у зал до своїх прихильників, а Трамп залишився на сцені й чекав, щоб до нього піднялась його родина.    

Треті дебати охоплювали шість 15-хвилинних сегментів, у ході яких у кандидатів було по дві хвилини, щоб дати відповідь на запитання. Для дискусії було обрано шість тем: імміграція,  державний борг та пільги, Верховний Суд, економіка, гарячі точки у зовнішній політиці та здатність кандидатів виконувати обов’язки президента. Модератором був журналіст телеканалу Fox News Кріс Воллес, відомий своїм агресивним стилем ставити запитання як до демократів, так і до республіканців. Так і було на цих дебатах.

Дебати почалися стримано, але поступово переросли в запеклу суперечку, де опоненти постійно перебивали одне одного. Трамп назвав Клінтон «дуже поганою жінкою», на що кандидатка від демократів порадила республіканцеві перестати «скиглити» через те, що він програє на виборах.

Як на усіх попередніх дебатах, порушувалася тема ролі Росії та Путіна. Трамп не спромігся чітко засудити роль Москви у хакерських атаках на сайти Демократичної партії і загалом втручання в американські вибори, про що зазначали усі 17 розвідувальних агентства США. Натомість він заявив, що Володимир Путін «не поважає» Клінтон і «переграє» Обаму. На це кандидатка від демократів відповіла, що російський лідер просто хотів би, щоб президентське крісло посіла його маріонетка, натякнувши на підтримку Путіним її суперника.

А найбільше всіх уразила заява Трампа, який на запитання ведучого, чи визнає він результати виборів, сказав таке: «Я прийму рішення в свій час. Поки це питання підвішено». На що одразу Клінтон відповіла: «Щоразу, коли щось йде не так, як хоче Дональд, він говорить, що це сфальсифіковано проти нього, хоч би що це було».

«ПРОБЛЕМА В ТОМУ, ЩО ДЕЯКІ АМЕРИКАНСЬКІ ВИБОРЦІ КЕРУЮТЬСЯ БІЛЬШЕ ЕМОЦІЯМИ, НІЖ РОЗУМОМ»

Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, старший науковий співробітник Атлантичної Ради США, Myrmidon Group, Вашингтон:

— Як людина, яка зневажає зарозумілість і хвастощі Дональда Трампа, я відчував, що він програв дебати. Проте протягом більшої частини дебатів Трамп намагався з усіх сил зберігати спокійну поведінку. Зрештою, йому цього не вдалося зробити, значною мірою через слабке володіння проблемами і фактами. На противагу йому Гілларі Клінтон володіла фактами, говорила з упевненістю та гідністю. Однак проблема полягає в тому, що деякі американські виборці керуються більше емоціями, зокрема гнівом, ніж розумом. Для них дуже привабливим є агресивний стиль Трампа.

Цілком очевидно, що Трамп не отримає жодного імпульсу після цієї дискусії. Менш ніж за три тижні до дня виборів ці дебати можуть навіть збільшити відрив Клінтон.

Трамп програв дебати через те, що він не зміг зосередити увагу на конкретних політичних рішеннях, питаннях, які мають першорядне значення не тільки для його головних прихильників, а й для виборців, що не визначилися.

Згідно з десятками нещодавніх опитувань, Трамп програє Клінтон в середньому на сім відсотків, причому він відстає від неї навіть у багатьох штатах, у яких йому потрібно виграти (Північна Кароліна, Вісконсін, Колорадо, Пенсільванія). І я не думаю, що йому вдалося змінити настрої виборців, які налаштувались голосувати за Гілларі Клінтон після появи звинувачень Трампа в сексуальних домаганнях, які оприлюднили, щонайменше, дев’ять жінок. Більше того, Трамп погіршив своє становище, відмовившись сказати, що він визнає результати виборів у разі програшу.

Що стосується можливого впливу цих дебатів на думку американців про те, який кандидат краще відповідає посаді глави держави. Більше ніж 90% американських виборців уже прийняли рішення за кого голосувати. І малоймовірно, що дебати змінять їхню думку щодо поточного вибору. Крім того, мільйони американців можуть голосувати напередодні президентський виборів, які відбудуться 8 листопада. І багато з них уже віддали свої голоси. Що стосується тих, хто не визначився, Трампу потрібно було отримати вирішальну перемогу в дебатах, чого, на мій погляд, він не зміг досягти, враховуючи його суворий тон, грубу риторику і погане володіння фактами. Ця характеристика в поєднанні з повідомленнями про його хижацьку сексуальну практику не дають підстав вважати, що динаміка виборів може кардинально зміниться в результаті вчорашніх дебатів.

«ОБІЙМИ ТРАМПА З РОСІЙСЬКИМ ЛІДЕРОМ НАДАЮТЬ ЙОМУ НЕБАГАТО ПІДТРИМКИ»

— Більшість американців робитимуть свій вибір, ґрунтуючись на внутрішніх питаннях. А прихильники Трампа головним чином визначилися у своєму виборі, базуючись на його критиці поточного стану економіки і нападках на всю економічну і політичну еліту. Більшість опитувань показують, що явна більшість згодна з тим, що Гілларі Клінтон краще підходить для вирішення питань національної безпеки і зовнішньої політики. Однак, явно пропутінська позиція Трампа навряд чи допоможе йому, особливо серед американських виборців, вихідців з країн Східної Європи, Балтії та України.

Насправді, переважна більшість виборців дивитися на Путіна дуже негативно, і обійми містера Трампа з російським лідером надають йому небагато підтримки. Проте, тема «Америка понад усе» Трампа добре грає на ізоляціоністських настроях, які сильні в США.

Гілларі Клінтон показала, що вона розглядає Путіна як тирана і загрозу міжнародній системі. Вона, швидше за все, проводитиме більш жорстку політику, ніж президент Обама. Такий жорсткий підхід, ймовірно, буде посилено нещодавнім зломом російським урядом електронних листів радників Клінтон, в тому числі Ентоні Подести та інших її найближчих соратників.

Трамп продовжує вихваляти Путіна як сильного лідера. І навіть тоді, коли російський лідер знищує мирне населення в Сирії, він виступає за союз із Росією у боротьбі проти «Ісламської держави». Хоча республіканський кандидат риторично декларує симпатії до України, він, здається, відкритий для визнання незаконної анексії Криму. Трамп уже запропонував ослаблення військових зобов’язань США членам альянсу НАТО, який він назвав частково застарілим. Це небезпечні погляди, які обернули проти нього більшу частину республіканського зовнішньополітичного істеблішменту.

ПРО ГОЛОСИ УКРАЇНСЬКИХ АМЕРИКАНЦІВ

— Більшість американських українців тепер знають, зважаючи на його деяких радників, що вплив проросійського табору і захоплення, яке Трамп має щодо Путіна, свідчить про те, що він, безумовно, є більш небезпечним вибором як для України, так і для НАТО. Крім того, авторитарні тенденції й гігантоманія Трампа може спричинити внутрішню політичну нестабільність в Україні. Все це буде грати на руку Росії. Більшість українських американців розуміють це. Проте значна  меншість українських американців вважає за краще підтримувати Трампа за його антиіммігрантську політику та скорочення податків, ніж за безпеку батьківщини своїх предків і попри на його схвальні заяви про Володимира Путіна.

«КЛІНТОН ЧІТКО РОЗУМІЄ НЕБЕЗПЕКУ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ ПУТІНА І НЕОБХІДНІСТЬ ТВЕРДОЇ РЕАКЦІЇ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі в Американській Раді, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

— Клінтон краще провела дебати, ніж Трамп. Вона змусила його оборонятись, зокрема у питаннях ставлення до жінок і відносин із президентом Путіним. Клінтон змогла використати на свою користь заяви республіканця щодо Росії. Трамп також зробив помилку, заявивши, що він може не визнати результатів виборів.

Зважаючи на те, що, згідно з більшістю опитувань, Клінтон значно випереджала свого конкурента до цих дебатів, то вони не вплинуть на її перевагу. Позиція Трампа щодо Путіна та Росії матиме незначний вплив на його результати на виборах. 

Що стосується позиції кандидатів стосовно України та Росії. Клінтон чітко розуміє небезпеку зовнішньої політики  Путіна і необхідність твердої реакції, включаючи в Україні. Трамп зробив низку наївних і необдуманих заяв про Росію та Україну. Було б необдумано провадити політику, яка ґрунтується на таких заявах.

Наскільки я розумію, суперечливі заяви Трампа про Росію і Україну не сприймаються за чисту монету значною кількістю українських американців. Але навіть якщо це так, то такі заяви не вплинуть на їхній вибір на цих виборах.

«ПОГАНА НОВИНА ДЛЯ ТРАМПА І ХОРОША НОВИНА ДЛЯ КЛІНТОН»

Обрі ДЖЮЕТТ, профессор, Факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

Треті дебати були найбільш предметними з точки зору обговорення фактичної політики. Це було обумовлено значною мірою модератором Крісом Воллесом, який був найкращим модератором усіх президентських дебатів.

В цілому, я думаю, що дискусія була досить рівною. Трамп діяв добре, але так само - Клінтон. Оскільки Трамп відстає в опитуваннях громадської думки, то йому був потрібен чіткий виграш або, принаймні, домогтися, щоб Клінтон зробила велику помилку. Жодної з цих двох речей не відбулося, тому це погана новина для Трампа і хороша новина для Клінтон.

Крім того, відмова Трампа сказати, чи буде він визнавати результати виборів чи ні стала домінуючою на цій дискусії. Це погана новина для Трампа, тому що це суперечлива позиція, яка, ймовірно, не додасть йому більше виборців. Сполучені Штати мають дуже довгу історію мирної передачі влади на президентських виборах і всі попередні кандидати визнавали результати. Зовсім недавно навіть демократ Альберт Гор, який насправді виграв народне голосування в 2000 році, але програв голосування Колегії вибірників, але ввічливо поступився президентством майбутньому переможцю Джорджу Бушу, як тільки було закінчено перерахунок голосів.

Росія і Путін обговорилися кілька разів у ході дискусії. Клінтон була надзвичайно критичною щодо Путіна і Росії за те, що вони стояли за всіма комп'ютерними зломами, які привели до оприлюднення приватних повідомлень електронної пошти, що були потенційно руйнівними для її кампанії. Клінтон звинуватила Трампа в тому, що той надто дружно ставиться до Путіна і заохочує Путіна і Росію втручатися в американські вибори. Трамп відповів, що він не знає Путіна, і що ніхто не знає напевно, хто зламав електронну пошту. Крім того, Трамп сказав, що Путін постійно переграє Обаму і Клінтон у питаннях зовнішньої політики і що це завдає шкоди Сполученим Штатам і показує, що Обама і Клінтон були слабкими лідерами у питаннях зовнішньої політики. Трамп також сказав, що було б добре, якби Росія і США могли б стати кращими союзниками в майбутньому і працювати разом з низки питань світу, а не були противниками.

Після розпаду Радянського Союзу і краху комунізму зовнішня політика часто не мала великого впливу на американських виборців на президентських виборах. На цих виборах стан американської економіки як і раніше залишається проблемою номер один у свідомості більшості виборців. Але є чимало виборців, які переймаються питаннями зовнішньої політики, включаючи «Ісламську державу», Іран, Росію, Північну Корею і міжнародну торгівлю.

«ТРАМП ВОЛІВ БИ РАДШЕ ПОСЛАБИТИ, НАВІТЬ ПОСТАВИТИ ПІД ЗАГРОЗУ, НАШУ ДЕМОКРАТІЮ, ЗАМІСТЬ ТОГО ЩОБ ВИЗНАТИ ПОРАЗКУ, ЯКЕ Є НЕМИНУЧОЮ, І, ЙМОВІРНО, БУДЕ ГУЧНОЮ»

Лінкольн МІТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету , автор книги The Democracy Promotion Paradox:

Насправді не важливо, хто минулої ночі виграв дебати. Гілларі Клінтон, як і очікувалося, була більш підготовленою, більш обізнаною у питаннях політики, вела себе краще, ніж її опонент і говорила більш виразно. Дональд Трамп був як зазвичай непідготовлений, не сфокусований, суперечливий, незрозумілий, нешанобливий і вульгарний. Але все це не має значення. Не важливо, що економічний план Дональда Трампа не додав йому балів, або чи дійсно підтримував він війну в Іраку чи ні в 2003 році (насправді він підтримував). Також не має значення чи американський народ задоволений поясненням Гілларі Клінтон щодо Фонду Клінтонів або чиє розуміння Верховного суду є кращим.

Найголовніше, що сталося в дебатах минулої ночі, це те, що Дональд Трамп відмовився заявити остаточно, що він визнає результати виборів. На відверте запитання модератора Кріса Воллеса Трамп відповів: «Я скажу вам у свій час», пізніше додавши: «Я буду тримати вас у напрузі», як нібито він говорив про третьосортне телевізійне реаліті-шоу, а не про майбутнє демократії в найпотужнішій країні світу.

Сказавши це, Трамп свідомо прагнув підірвати спільні демократичні цінності, звичаї і угоди, які більше, ніж що-небудь інше, визначають американське політичне життя. На цей час кампанія Трампа розділила Америку, принесла фанатизм на перший план суспільного життя і опустила наш політичний діалог на найнижчий рівень за всі покоління, але це все меркне в порівнянні з тим, що він сказав вчора ввечері. Не зробіть помилки, республіканський кандидат на пост президента волів би радше послабити, навіть поставити під загрозу, нашу демократію, замість того щоб визнати поразку, яке є неминучою, і, ймовірно, буде гучною.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ