Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

«Кримський кинджал» в руках Кремля

Російська влада постійно нарощує боєздатність і маневреність окупаційного контингенту в Криму, щоб в будь-який момент використати його проти України
21 грудня, 2017 - 18:49
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Із перших днів анексії Криму російська влада перетворює півострів на велику військову базу. Якість озброєнь і характер навчань вказують на підготовку Москви до відкритої війни з Україною та НАТО. Кремль шантажує Київ і Вашингтон, намагаючись затягнути Україну в колоніальне ярмо «русского мира».

Кремль зміцнює свій військовий потенціал, готує відповідну інфраструктуру, щоб у будь-який момент перейти до відкритої агресії проти України. Російський президент Володимир Путін може прийняти таке рішення, якщо це буде доцільним з огляду на внутрішню ситуацію в РФ. Із такою заявою виступив секретар РНБО Олександр Турчинов під час засідання комісії Україна — НАТО. «Росія створює потужну військову інфраструктуру вздовж кордону з Україною і може розпочати широкомасштабні бойові дії проти нашої держави за наказом Кремля у будь-який момент. Причому рішення Путіна не залежатиме від дій України. Навпаки, набагато більш важливим чинником для започаткування зовнішньополітичних і військових авантюр РФ є розвиток внутрішньополітичної ситуації в Росії», — сказав Турчинов.

Він також додав, що кремлівська загроза зростає не тільки для України, а й для держав-членів Північноатлантичного альянсу. Турчинов звернув увагу представників НАТО на те, що Росія фактично перетворила Крим на потужну військову базу та сконцентрувала потужні сили в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Там окупаційний контингент є складовою 8-ї загальновійськової армії Південного військового округу Збройних сил РФ.

Справді, росіяни не приховують своїх агресивних планів. Вони майже відкрито погрожують Україні та Заходу. Військове керівництво РФ накачує окупований Крим новим озброєнням, технікою та живою силою. Буквально кожен місяць росіяни проводять тематичні навчання та маневри. Якщо детально проаналізувати їхні дії за останні півтора року, то можна побачити, що оборонні сценарії в Кремлі майже не розглядають. Наприклад, в березні поточного року росіяни провели масштабні маневри Повітрянодесантних військ і частин морської піхоти, які відпрацьовували захоплення берегової лінії умовного противника, нейтралізацію «диверсійних груп» та захоплення населених пунктів. Тобто росіяни відпрацьовували штурм Одеси, Миколаєва, Бердянська, Маріуполя та інших міст України.

Минулого місяця начальник російського генштабу Валерій Герасимов відзвітував про створення в Криму «самодостатньої групи сил»: військово-морської бази та підрозділів протиповітряної оборони. «На кожному стратегічному напрямку сформовано самодостатні угруповання військ загального призначення, які здатні вирішувати завдання в прогнозованих збройних конфліктах», — цитувала Герасимова агенція ТАСС. За його словами, в Південному військовому окрузі (до якого росіяни відносять й окупований Крим) вони створили загальновійськову армію, дві мотострілкові дивізії, ракетну та авіаційну бригади. Чорноморський флот РФ, як повідомив генштаб, поповнився шістьма підводними човнами, фрегатами «Адмірал Григорович», «Адмірал Ессен», що несуть крилаті ракети «Калібр», та трьома дивізіонами берегових комплексів «Бал» і «Бастіон».

Разом із тим, військові експерти зазначають, що наразі в Москви, пори всі хизування генштабу РФ, немає ресурсів для масованої операції проти України. У той же час це не є приводом для заспокоєння. Кінцева мета Володимира Путіна залишається незмінною — ліквідувати Україну як незалежну державу або максимально послабити її суверенітет. Тобто Путіну не потрібні окремо Крим чи Донбас, де росіяни та їхні маріонетки намагалися створити то «новоросію», то «малоросію». Анексований півострів — це великий полігон, на якому росіяни відпрацьовують комплекс військово-політичних заходів: підвищення маневреності військ, координація сил, тестування тилового забезпечення, утворення диверсійних груп, військова пропаганда, політичні репресії тощо.

За словами головного редактора порталу Цензор.нет, військового експерта Юрія Бутусова, наразі немає об’єктивних передумов для масштабного вторгнення РФ з боку окупованих територій: Криму чи ОРДЛО. «У росіян попереду чемпіонат світу з футболу. Наш противник від нього не відмовиться, бо проведення чемпіонату має політичне значення для Кремля. Тому до завершення чемпіонату нам щось суттєво погрожувати не буде», — вважає Юрій Бутусов. Він наголосив, що про підготовку реального вторгнення можуть свідчити конкретні індикатори. Серед них — кількість сухопутних військ противника на окупованій території, якість озброєння та їхня концентрація поблизу «кордону» з Херсонською областю. «Ці сухопутні війська повинні перебувати в бойовій готовності, бути розгорнутими для активних наступальних операцій. Для цього російське командування повинно перекинути в Крим додаткові сили, суттєво посиливши контингент, який там розташований. Зараз таких сил в Криму немає», — зазначив експерт.

У той же час Юрій Бутусов звернув увагу на те, що Кремль зробив висновки з військової кампанії 2014 року. Маються на увазі помилки, яких Москва припустилася під час створення терористичних «республік» Донбасу: недооцінка оборонного потенціалу України та переоцінка своїх можливостей у «гібридній війні». «В анексованому Криму та інших територіях, де присутні російські війська, ми бачимо, що противник готується по американській моделі. Вони покращили систему проведення військових маневрів, збільшили видатки на це, щоб мати впевненість у боєздатності своїх частин. Тому вони в Криму проводять інтенсивні маневри та навчання. Росіяни готуються, щоб у будь-який момент використати силовий компонент. Тобто 2014 року в них не було під рукою достатньої кількості військ, які можна було б застосувати негайно. Зараз вони це виправляють», — сказав Юрій Бутусов. Умовно кажучи, Кремль на окупованих територіях точить «кинджал», щоб в зручний момент використати його проти України чи країн НАТО.

Народний депутат України, член парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Дмитро Тимчук в коментарі «Дню» погодився з тим, що ймовірність відкритої агресії РФ невелика. За його словами, росіянам буде важко наступати через вузький Перекопський перешийок. Варіант комбінованої морської та повітряної операції (захоплення Одеси чи Миколаєва) Дмитро Тимчук вважає малоймовірнім, бо в росіян не вистачає відповідного досвіду. Це не означає, що Україні нічого не загрожує, наголошує народний депутат. «На сьогодні найбільш імовірною загрозою є варіант проникнення з території Криму диверсійних груп. Або спроби повторення в південних областях країни кримського сценарію із «зеленими чоловічками». Такі операції можливі, але й наші силовики мають змогу завадити росіянам», — наголосив Дмитро Тимчук. Він також додав, що суттєві ризики можуть бути в тому випадку, якщо росіяни завезуть до Криму тактичну ядерну зброю.

З другого боку, розміщення в Криму берегових ракетних комплексів вказує на те, що влада РФ боїться втратити півострів, зазначив народний депутат. Наприклад, системи «Бастіон» чи «Бал», які згадував Валерій Герасимов, використовують суто в обороні. «Росіяни справді побоюються того, що Україна за деяких умов може проводити силову операцію з повернення Криму, або війська НАТО можуть проводити деякі операції проти їхньої бази в Криму», — сказав Дмитро Тимчук.

Раціональний аналіз військового потенціалу росіян в Криму ускладнюється тим, що в Кремлі керуються специфічною логікою. Як зазначила канцлер Німеччини Ангела Меркель, Володимир Путін «втратив зв’язок із реальністю». Саме такий вираз вона використала в розмові з тодішнім президентом США Бараком Обамою під час окупації Криму в березні 2014 року. Зазвичай в дипломатичній практиці такі вирази не використовують. Фактично Меркель назвала російського президента божевільним.

Дмитро Тимчук погодився з тим, що в Москві можуть спробувати остаточно ліквідувати Україну. «Я не виключаю, що російський генштаб може доповідати в Кремль, що вони здатні проводити наступальні операції з боку Криму, планувати захоплення Одеси та інших міст. Об’єктивно російська армія до цього не готова, але треба згадати російські політичні «традиції». Тобто вони можуть діяти за принципом: «бабы еще нарожают». Тому якщо Путін захоче за будь яких умов знищити Україну, то наступальні операції проводитимуться. В такому разі рахувати людські втрати росіяни не стануть», — сказав народний депутат.

Вітчизняні експерти та оглядачі погоджуються з тим, що агресивні плани Кремля стримують два основних фактори: готовність громадян України воювати за незалежність і посилення санкцій Заходу. Умовно кажучи, Кремль відступає тільки тоді, коли йому б’ють по руках або по кишені. Москва не може позбутися санкцій, тому Путін зацікавлений у нівелюванні військового потенціалу України та деморалізації населення. Кремлю потрібен політичний хаос та безлад в Україні, часткове повторення ситуації, яка була в лютому — березні 2014 року. В інших випадках відкрита агресія з боку окупованого Криму може захлинутись або привести до затяжної війни, яка буде вкрай дорогою для російського бюджету.

Андрій ТУЗ
Газета: 
Рубрика: