«Мотиватор до реформ в Україні» та «Форт Трамп»
Експерти «Дня» — про 250 млн доларів безпекової допомоги від США та розміщення в Польщі американських військовихДнями Верхня палата Конгресу США — Сенат — схвалила законопроект про фінансування Міністерства оборони та цивільних відомств (Міністерств праці, освіти, охорони здоров’я та соціальних служб) наступного року. Сума всього бюджету становить 855 млрд доларів, із них на потреби Пентагону передбачено 675 млрд доларів, передає Reuters.
Проект бюджету міноборони передбачає безпекову допомогу Україні на суму 250 млн доларів, що на 50 млн доларів більше, ніж 2018 року. «Як, зокрема, зазначено в законопроекті, 250 млн дол. надаються, у тому числі, на проведення військових навчань, забезпечення військовим оснащенням, летальними видами озброєнь та логістичної підтримки, заміну раніше наданих озброєнь чи військових товарів. Перелік видів допомоги включає також розвідувальну підтримку збройних та безпекових сил України», — повідомило Посольство України у США на сторінці у Facebook.
Однак для набуття чинності документ ще має затвердити нижня палата Конгресу США — Палата представників, а потім підписати президент США Дональд Трамп.
Як пише The Washington Post, схвалений Сенатом законопроект — короткостроковий. По-перше, він допоможе уникнути так званого урядового шатдауну — тимчасового призупинення роботи органів влади й держустанов через відсутність фінансування. Нагадаємо, 30 вересня у США завершується 2018-й фіскальний рік. А по-друге, він допоможе відкласти боротьбу щодо фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою на період після проміжних виборів до Конгресу. Законопроект не передбачає збільшення бюджету Міністерства нацбезпеки, яке фінансує це будівництво, йдеться у статті. Вочевидь, таке рішення викликало невдоволення президента США, передвиборчою обіцянкою якого було будівництво стіни на кордоні з Мексикою. «Коли керівництво Республіканської партії зрозуміє, що демократи грають на них, як на скрипці, щодо безпеки кордонів та будівництва стіни? Без кордонів ми не маємо країни. З відкритими кордонами, яких хочуть демократи, у нас не буде нічого, крім злочинів! Завершіть (будівництво. — Ред.) стіни!» — написав він у Twitter. Reuters нагадує, що раніше Трамп пригрозив: якщо грошей на будівництво стіни не буде, 1 жовтня варто очікувати шатдауну.
На тлі цих обговорень до Білого дому вперше з офіційним візитом завітав президент Польщі Анджей Дуда, і під час спільної конференції лідерів обох країн прозвучали кілька доволі важливих заяв.
По-перше, польський президент озвучив пропозицію побудувати в Польщі постійну американську військову базу і назвати її «Форт Трамп». За його словами, це рішення — в інтересах і Вашингтона, і Варшави. У зв’язку з цим він нагадав про «дуже сильну мілітаризацію» Калінінградської області, вторгнення РФ у Грузію, напад на Україну, зокрема незаконну анексію Криму, «постійне порушення міжнародного права в Луганській і Донецькій областях». Водночас президент Трамп звернув увагу на те, що Польща згодна заплатити понад два мільярди доларів за таку базу і що США таку можливість розглядають.
По-друге, Анджей Дуда сказав, що найбільшу загрозу енергетичній безпеці Європи становить спорудження газопроводу «Північний потік-2». «Очевидною є загроза абсолютного панування Росії в Європі з точки зору поставок газу», — зазначив він. Трамп ще до переговорів з Дудою сказав пресі, що «Німеччина платить мільярди й мільярди доларів Росії, що, чесно кажучи, ми не вважаємо доцільним», і наголосив на тому, що це «погано для німецьких громадян».
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати надання Пентагоном Україні 250 млн доларів безпекової допомоги, а також новину про можливе розміщення в Польщі постійної американської військової бази.
«БУДЬ-ЯКА ДОПОМОГА, СПРЯМОВАНА НА ПОСИЛЕННЯ СПРОМОЖНОСТЕЙ УКРАЇНИ ЗАХИСТИТИ СЕБЕ, ВАЖЛИВА»
Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:
— Будь-яка допомога, спрямована на посилення спроможностей України захистити себе, важлива. Призначені в бюджеті Пентагону кошти на Україну на наступний рік важливі тим, що надають можливість продовжити й посилити програми тренувань українських військових, отримати нове військове обладнання і техніку, а також — що дуже важливо — покращити медичне забезпечення військовослужбовців. У випадку з американською допомогою важливо також пам’ятати, що це не просто допомога, а й певний мотиватор до реформ у сфері безпеки та оборони, оскільки принаймні її частина завжди надається лише за умови тих чи інших змін, які американці вважають критично важливими для модернізації українського сектору безпеки та оборони. Зокрема, ці 250 мільйонів у Вашингтоні називають відповіддю на ухвалення Закону про національну безпеку України. Проте не забуваймо, що надання цих коштів ще, крім Сенату, має затвердити Палата представників Конгресу США, а потім підписати президент США.
Стосовно ініціативи Анджея Дуди, то американські військові в Польщі, якщо базуватимуться на постійній основі, будуть доброю новиною і для України. Особливо, якщо базуватимуться ближче до кордону з Україною, а не, скажімо, з Німеччиною.
«ЗАГРОЗЛИВА ПОЛІТИКА РОСІЇ ПРИЗВОДИТЬ ДО ЗАНЕПОКОЄННЯ КРАЇН-СУСІДІВ»
Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор Київського університету імені Бориса Грінченка:
— У проекті подання бюджету це вже планувалася. Це та сума, яку Пентагон може витратити на співробітництво з Україною у військово-технічній сфері протягом року. Це досить значна сума, хоча раніше планувалася й більша. Проте вона виходить із реалій того, що може бути витрачено американським оборонним відомством.
Слід розуміти, що Пентагон, бюджет якого становить понад 700 млрд на наступний фінансовий рік, який розпочинається з кінця цього місяця, передбачає детальні операції на всі види діяльності: забезпечення військ, технічне постачання, замовлення і в тому числі міжнародне співробітництво. І якраз 250 млн призначено на співробітництво з Україною, що підтверджує увагу до цього питання.
— Американські ЗМІ пишуть, що даний бюджет короткостроковий і допоможе запобігти шатдауну. Що це означає?
— Буває, що витрати уряду перевищують запланований бюджет. Тому, за правилами фінансової дисципліни, щодвамісяці може бути окреме рішення: надавати додаткові кошти (внаслідок чого зростатиме державний борг) чи ні. Тоді буде патова ситуація для уряду, коли урядові установи не будуть фінансуватися. Це вже було в нещодавній американській історії.
— Як ви ставитеся до ініціативи про розміщення на території Польщі постійної американської військової бази?
— Поки що це політична «притирка» до можливостей. Є різносторонній діалог щодо Росії. Адже спорудження цієї бази — це вже може бути рішення НАТО посилити східний фронт. Воно залежатиме від комплексу переговорного процесу, в тому числі американців і росіян щодо Близького Сходу, Сирії та політичної картини в Європі в найближчій перспективі.
До реалізації цих планів ще далеко. З’являються нові реалії у відносинах у Європі. Загрозлива, войовнича політика Росії викликає занепокоєння країн-сусідів. У нас — гаряча фаза через події на Донбасі та анексію Криму, а країни-сусіди переживають за реалізацію потенціалу захисту. З ким можна розмовляти на даному етапі, і хто може протистояти військовому та збройному потенціалу Росії? Тільки Сполучені Штати або роль цієї країни в НАТО.
Тож думаю, що це зондування, яке має пройти наступний фаховий аналіз: чи це можливе і в якій формі. Поки що на території Польщі йде тільки розвиток протиракетної оборони, яку передові частини США там розташували.