Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Переконливе свідчення невинуватості Савченко»

Адвокат Марк Фейгін розповідає про побудову лінії захисту для української льотчиці
24 вересня, 2015 - 17:42
Надія Савченко
ФОТО REUTERS

Цього тижня Донецький міський суд Ростовської області почав розгляд справи української льотчиці Надії Савченко. Вона в черговий раз спростувала всі надумані звинувачення. Нагадаємо, в Росії їй висувають «вбивство двох журналістів ВДТРК», «незаконний перетин кордону» і те, що вона нібито була «навідницею» мінометного розрахунку...

«Винною себе не визнаю! Все, що там написано, - брехня!» - заявила українка. Як і раніше, говорила вона українською, з перекладачем. Надія також додала, що «не бачила журналістів» і «ніколи в житті не стріляла у людей без зброї». «Я - солдат, а не вбивця. Я - авіатор, а не артилерист. Це дуже різні речі», - додала Савченко. Крім того, вона висловила готовність пройти поліграф.

29 вересня, у вівторок, Надія Савченко буде давати свідчення. Як повідомив на своїй сторінці в Facebook адвокат Ілля Новіков: «У неї є право почати судове слідство з викладу своєї версії подій, і ми ним скористаємося». «Після цього ініціатива на 2-3 тижні перейде до прокурорів. Їх троє, двоє місцевих і один присланий на посилення з Москви», - написав пан Новіков. Водночас у коментарі «Радіо Свобода» захисник зазначив, що вирок для Надії вже написаний і він буде максимальним...

«День» звернувся до іншого адвоката Надії Марка Фейгіна з проханням прокоментувати майбутнє засідання, а також можливість проходження поліграфа для Надії:

- Теоретично, суд може їй призначити експертизу на поліграфі. Кримінально-процесуальний кодекс РФ передбачає її проведення, якщо суд виносить за клопотанням захисту відповідну постанову.

Втім, перспектива такого рішення невелика. Крім того, ці висновки можуть стати частиною судового слідства, але оцінку їм все одно буде давати суд.

Ми будемо домагатися проведення повторної експертизи щодо відеозапису Єгора Руського (бойовик, який знімав полонення Надії. - Ред.) І білінгу. Ці висновки містяться у справі, але чомусь слідство повністю проігнорувало їх.

У цих матеріалах - переконливе свідчення невинуватості Савченко. Виходячи з експертизи білінгу телефону, Надія годину з гаком перебувала в полоні, коли загинули Волошин і Корнелюк.

- Наступного тижня Надія даватиме свідчення. Як ви будете будувати лінію захисту?

- Ми хочемо, аби прозвучала вся версія подій від 17 червня, коли загинули російські журналісти і нібито постраждали мирні громадяни.

Важливо, щоб вона розповіла і про події 23 червня, коли вона нібито «була відпущена з полону» і «сама пішла на територію Росії». Треба, щоб це прозвучало з її вуст до представлення доказів обвинувачення, які просто божевільні.

Коли Надія розповість це, ми за рахунок своїх питань і її свідчень зможемо домогтися максимально правдивої картини подій 17 і 23 червня 2014 року. Упевнений, що звинуваченню доведеться враховувати відомості, що прозвучать на допиті Савченко, і змінити свою тактику подання доказів.

Якщо Надія пошлеться на те, хто брав її в полон і відпускав, то ми знову вимагатимемо, щоб було викликано Валерія Болотова. Він взагалі не фігурує в матеріалах справи, проте він був першим головою так званої «ЛНР». В інтерв'ю програмі «Вести» ВДТРК Болотов заявив, що Савченко втекла з полону під авіанальотом (!). Який авіаналіт, якщо 23 червня літаки не літали? Він також додав, що Савченко «побігла в Росію».

Після цього слідство взяло свідчення у Плотницького в березні. Він вже заявив, що особисто її відпускав. Питається: ви вже визначтеся!

- У своєму Twitter ви анонсували Global Day на підтримку Надії Савченко. Що саме планується в його рамках?

- Global Day - це можливість заявити про солідарність, підтримку та невинуватість Надії Савченко. Одночасно з цим – здійснити тотальний тиск на Кремль. 28 вересня Путін буде виступати в ООН, і він дуже хоче заручитися підтримкою для кампанії в Сирії проти ІДІЛ. Але не можна отримати цю підтримку, якщо ти, як ІДІЛ, порушуєш права людини. Це може поставити його в незручне становище, при якому буде простіше відпустити Савченко.

Ця акція важлива для мобілізації громадської думки Заходу на боротьбу за звільнення Надії.

Ігор САМОКИШ, «День»
Рубрика: