Боягузтво — найголовніший, найстрашніший гріх на землі.
Олег Сенцов, український режисер, сценарист та письменник, політичний в’язень

Він любить порівнювати себе з Кромвелем

Світові ЗМІ та експерти «Дня» — про центр ухвалення рішень в адміністрації Трампа
7 лютого, 2017 - 19:18
ФОТО REUTERS

Сьогодні, коли Україна шукає нові контакти і підходи до нової американської адміністрації, потрібно знати про центри ухвалення рішень у найпотужнішій країні світу. Це, зокрема, видно з телефонної розмови Петра Порошенка з Дональдом Трампом і прагнень деяких українських політиків вийти на контакт з американським президентом. А ключову роль у Білому домі зараз відіграє стратегічний радник президента Стівен Беннон, який головує на засіданнях Ради національної безпеки.

Ще шість місяців тому ніхто й не знав, хто такий Стівен Беннон, якого тепер називають другою найвпливовішою людиною у світі. А його біографія таки досить непересічна. Беннон народився 1953 року в сім’ї робітників, закінчив коледж, отримавши ступінь бакалавра в галузі міського планування і магістра з питань національної безпеки. Після цього він сім років служив офіцером військово-морського флоту. Звільнившись з армії, навчався в Гарварді, де отримав ступінь MBA. Після цього Беннон змінив багато професій. Працював інвестиційним банкіром, займався охороною довкілля, продюсував і знімав документальні фільми, після чого з головою занурився у медіа-бізнес.

Таке стрімке зростання впливу Беннона багато хто пояснює тим, що саме йому, у минулому — власнику консервативного новинного ресурсу Breitbart News, приписують головну заслугу у перемозі Трампа. Цей сайт відомий у США як місце збору так званих альтернативних правих (Alt-right) — людей, які ненавидять ліберальні цінності у всіх своїх проявах. За повідомленням ЗМІ, саме Беннон був найбільш успішним у фокусуванні Трампа на переможному меседжі. У той час як інші радники намагалися змінити Трампа, Беннон закликав його «натиснути на гальма» — тобто бути собою. І, як виявилося, це спрацювало.

Він став своєрідним комісаром руху, справжнім прихильником доктрини Alt-right, мета якої — змінити історію. «Ми спостерігаємо зараз за народженням нового політичного порядку», — написав Беннон у мейлі до Washington Post.

Світові мас-медіа по-різному коментують таке феноменальне зростання Беннона. Наприклад, журнал Time присвятив йому велику статтю під назвою «Маніпулятор». Інші видання чомусь порівнюють його з Распутіним. Зокрема, американське видання Salon у статті під назвою «Распутін Трампа користується моментом: тиждень хаосу може підійти плану Стіва Беннона» відзначило: «Минулого літа Беннон сказав, що Трамп — це просто «затуплений інструмент» і в даний момент немає значення, чи буде його загострено, чи ні. І в своїй новій ролі Распутіна Трампа Беннон посідає позицію, яка буквально втілює в життя мрію про руйнування». Сам же Беннон більше любить себе порівнювати з Кромвелем, який на посаді радника короля сприяв змінам в Англії.

Окрім того, він якось зізнався своїм однопартійцям, що є схожим на Леніна, намагаючись «все з тріскотом зруйнувати і знищити сьогоднішній істеблішмент».

Колеги дали Беннону прізвисько — «Енциклопедія» за обсяг інформації, яку він тримає у своїй голові. Але іншою більш важливою його рисою є спільність мислення з Трампом. «Вони обидва справді великі оповідачі. Президент і Стів поділяють важливу рису: сприйняття інформації і зважування наслідків», — пояснила в коментарях мас-медіа радник президента Келіанн Конвей.

«День» звернувся до американських та українських експертів з проханням пояснити феномен Беннона і розповісти, як Києву слід вибудовувати відносини з Вашингтоном, зважаючи на те, що мозком центру з ухвалення рішень в американській адміністрації є головний стратег Білого дому.

ВПЛИВ

Обрі ДЖЮЕТТ, професор, факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

— Стівен Беннон має великий вплив на президента Дональда Трампа. Він допоміг Трампу потрапити в Білий дім, очоливши його виборчу кампанію, і той нагородив Беннона за відданість і успіх. Немає сумнівів у тому, що президент прислухається до Беннона, який, вважають, представляє погляди альтернативних правих. Це широкий рух людей, які вважають, що потрібні більш радикальні консерваторні дії з низки питань, в тому числі з нелегальною імміграцією і боротьбою з ісламським тероризмом. Їх називають Alt-right, бо вони часто вважають, що консерватори з істеблішменту в основному говорять про консервативну політику, але не дотримуються її. Дехто з Alt-right налаштований вельми націоналістично або навіть відкрито расистськи. Беннон мав вплив на недавній імміграційний указ Трампа (хоча так само це стосується друга Трампа, колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані, який дав низку інтерв’ю про свою роль у розробці цих заходів).

З другого боку, президент Трамп має багато інших радників, і вони також можуть вплинути на його думку у політичних питаннях. Наприклад, віце-президент Майк Пенс представляє головні погляди істеблішменту консервативної Республіканської партії і, здається, має регулярний доступ до президента, ймовірно, буде найважливішим радником Трампа у питаннях законодавства та законодавчої стратегії роботи з Конгресом. І, можливо, найбільш довіреними радниками Трампа є його донька Іванка Трамп і зять — Джаред Кушнер, які є соціальними лібералами і підштовхнули президента Трампа захистити права геїв (ЛГБТ) і працюючих жінок. Таким чином президент Трамп, здається, шукає поради у багатьох людей і з різними поглядами.

МЕТА

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор, Дипломатична академія МЗС України:

— Беннон — нова непересічна постать на вашингтонському небосхилі. Наразі через близькість до президента Трампа він є одним з найбільш впливових урядовців в Америці. Можна сказати, що Беннон є ідейним натхненником і людиною, яка озброює ідеями Трампа. Тому його було призначено головним  стратегом, а посада у Раді національної безпеки у Білому домі забезпечує йому можливість розробляти ідеї, які потім стають складовою указів президента. Саме Беннон був ініціатором будівництва мексиканської стіни та указу на заборону на в’їзд іммігрантів з семи мусульманських країн.

Беннон — дуже обізнана людина. Він чітко дотримується ідейних позицій західної цивілізації, любить порівнювати себе з Кромвелем, який через поради королю привів Англію до протестантизму.

Це людина концептуального толку, яка бореться за принципи у трьох категоріях: суспільній, національній з точки зору «Америка понад усе» та іудейсько-християнських цінностей. Цивілізаційний підхід Беннона полягає в наступному. США втратили цінності підприємництва і робітників. Верхній клас — істеблішмент — погруз у бюрократизмі і відходить від втілення потреб ділової частини, а нижній клас не може вибратися, усе біднішає і біднішає. А «покинуті люди», за класифікацією Беннона, — це американці середнього класу, які втратили робочі місця.

До речі, в Овальному кабінеті Трамп вивісив портрет президента Ендрю Джексона, який є його ідеалом, а Беннон називає своїм ідеалом Діка Чейні. Такі паралелі багато про що говорять.

Джексон прийшов у Білий дім як лідер популістського руху і спричинив зміну політичної системи. Зокрема, він вийшов з лав однієї політичної сили і став одним із засновників Демократичної партії. Тоді такий крок пояснювався як вияв невдоволення діючим істеблішментом і необхідністю створення нової рушійної сили.

Щодо ідеалу Беннона, то тут мається на увазі те, що Чейні був направляючою силою для президента Буша. Завдяки своєму впливу на президента Беннон вважає, що існують шанси реалізувати його мету — перебудувати ідейно-політичний апарат.

У налагоджувані відносин з новою адміністрацією США Україні треба враховувати філософію Беннона, його впливовість і, звичайно, дивитись, де ми можемо створити ідеологічне партнерство. Потрібно виходити на розуміння цих цінностей, які ми можемо поділяти, а це в принципі ті цінності, які ми теж відстоюємо, називаючи їх європейськими, але вони є загальнолюдськими.

Ми можемо грати на полі цивілізаційних і духовних цінностей і на ньому ж пропонувати ідеї та виходити на конкретні питання. Нам треба знайти свою нішу інтересів США. А в них щодо Росії важливими є два моменти: боротьба проти ісламського халіфату і скорочення ядерного арсеналу.

Нещодавнє протистояння, яке виникло у зв’язку з ухваленням деяких указів, зокрема заборони на в’їзд до США з семи мусульманських країн, пояснюється тим, що ні Трамп, ні Беннон ніколи не були в політиці чи на державній службі. Перший підходить до цих питань як бізнесмен і як людина, знайома з пропагандистською діяльністю, інший — як публіцист і пропагандист. Можливо, зараз немає тієї сили, яка б на засіданні Ради національної безпеки упорядковувала укази з точки зору юридичної практики.

Нова команда послідовно виконує виборчі обіцянки і намагається створити новий клас, який займався би зв’язками з традиційними американськими цінностями. Таку позицію можна поважати, хоча при її реалізації виникають проблеми і певні пробої. Але американська машина їх виправляє.

СТИЛЬ УПРАВЛІННЯ

Лінкольн МIТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги TheDemocracyPromotionParadox:

Цілком очевидно, що протягом перших тижнів роботи адміністрації Трампа, Стів Беннон постав у якості найвпливовішого радника в Білому домі. Він написав дивну й апокаліптичну інавгураційну промову Трампа, і завдяки посаді стратегічного радника проштовхнув декілька вельми вражаючих указів і гарантував, що адміністрація залишилася на крайнє правих позиціях.

Зараз його, незважаючи на майже повну відсутність досвіду у зовнішній політиці або підготовку, також включено до складу Ради національної безпеки. Слід зазначити, що Беннон не має ніякого досвіду в управлінні державою, що спричинило труднощі для  адміністрації, яка почала з'ясувати, як працює уряд. Ми також бачили руку Беннонау деяких поганих речах, які зробив Трамп, не кажучи вже про євреїв, коли він виголошував заяву до Дня пам'яті жертв Голокосту.

Хоча Беннон зараз є надзвичайно впливовим, зважаючи на стиль управління Трампа,малоймовірно, що він залишатиметься таким впливовим протягом наступних чотирьох років.

Будь-який аналіз ролі Беннона повинен підкреслити, що він є представником крайнє правого крила американської політики. До недавнього часу навіть консервативні республіканці зазвичай уникали його.

Світогляд Беннона базується на понятті, що Америка повинна бути країною, у якій білі християни є вищими за інші раси. Він є недалекоглядним фанатиком, який, з певних причин, сердитий на світ і фокусує цей гнів на мусульман, євреїв, афроамериканців, іммігрантів, ЛГБТ-людей і будь-кого іншого, хто не відповідає його уявленням про те, якою повинна бути Америка.

Ідея запрошення Стіва Беннона на коктейль-прийом у Білому домі засмутила б багатьох американців. А реальність, згідно з якою він займає впливову позицію в Білому домі,свідчить про те, наскільки ризикованим є стан республіки.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ