Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Центр протидії корупції подає заяву на Генпрокуратуру

Юристи звинувачують слідчих та прокурорів у зловживанні службовими повноваженнями та підробці кримінальної справи
31 березня, 2016 - 12:17
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Відповідну заяву про злочин сьогодні під час прес-конференції оприлюднили юристи громадської організації. 

За словами юриста Центру протидії корупції Олени Щербан, єдиний правоохоронний орган, куди ЦПК може направити заяву про злочин — Генпрокуратура: «Юридичних механізмів захисту організації у нас не так багато — у цьому і був задум ГПУ. Ми не маємо правового статусу у справі і це обмежує наші права та інструменти захисту. З юридичної точки зору ми в пастці — вимушені скаржитися на беззаконня в орган, який це беззаконня породжує».

«Швидкість, із якою слідчі звернулися за тимчасовим доступом, свідчить про те, що вони навіть не намагалися отримати документи в інший спосіб: запитати у нас, у проектах уряду США. Все це виглядає як виконання конкретних указівок керівництва, а не дотримання Кримінального кодексу», — вважає юрист Щербан.

Кримінальне провадження, в рамках якого ГПУ отримало доступ до всіх фінансових документів Центру протидії корупції із можливістю їх виїмки, активісти називають сфабрикованим.

«Ми вважаємо це кримінальне провадження особистою помстою Столярчука, щодо якого ми не так давно направили скаргу до Шокіна з вимогою притягнути до відповідальності, а простіше — звільнити Столярчука через повну профнепридатність та злиття розслідування у справі Іванющенка», — пояснює голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Так, у ЦПК вказують на низку фактичних умисних порушень Кримінального кодексу як з боку слідчих, так і суддів. Зокрема, в ухвалі суду від 22 березня не описано, в чому саме полягає злочин. Іншими словами, у слідства не було обґрунтованої підозри у вчиненні конкретного злочину, а тому вони не мали законного права вимагати в суду такого заходу як тимчасовий доступ до рахунків та всіх фінансово-бухгалтерських документів громадської організації.

Активісти спростували інформацію про отримання організацією гранту на реформування органів прокуратури та оприлюднили підтверджуючі документи. «Ми не віримо в реанімацію ГПУ, тому ні за які гроші не взялися б за це. Натомість, ми сфокусувалися на створенні нових правоохоронних органів — Антикорупційного бюро та спеціалізованої прокуратури, — розповідає виконавчий директор «Центру протидії корупції» Дарина Каленюк. — Тому вся ця маячня навколо американських грошей — вигадка самих прокурорів, а також — привід втрутитися та заблокувати нашу роботу». Каленюк не виключила, що слідчі також отримали дозвіл на проведення негласних слідчих дій щодо членів команди ЦПК.

У разі відмови ГПУ розслідувати зловживання власних співробітників, активісти мають намір звертатися до суду.

Нагадаємо, що 25 березня стало відомо про порушення кримінального провадження Генеральною прокуратурою України та отримання прокурорами судових ухвал у Печерському суді, які дають дозвіл на доступ до всіх рахунків громадської організації, а також виїмку документів Центра протидії корупції.

Проте у Генеральній прокуратурі інформацію спростували. Як заявив прокурор Владислав Куценко, йдеться про гроші посольства США, виділені на реформування Генеральної прокуратури. Утім, жодних обшуків Центру і його керівника пана Шабуніна, твердить представник ГПУ, не планувалося. За його словами, в ГПУ лише хотіли «подивитися на документи разом з паном Шабуніним».

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: