Справжній спосіб помститися ворогові — не бути схожим на нього.
Марк Аврелій, римський імператор, належав до династії Антонінів, філософ-стоїк.

Долар падає

Яке ставлення до цього в США і в світі
21 грудня, 2006 - 00:00

За прогнозами більшості аналітиків, падіння долара США триватиме й на початку 2007 року. Здешевлення долара на світових фінансових ринках матиме неоднозначний вплив на різні країни.

У країнах із системою змінних валютних курсів уряди зазвичай не втручаються у діяльність валютного ринку. У разі здешевлення долара у країнах зі змінним курсом місцева валюта подорожчає. У країнах, які мають систему фіксованого валютного курсу, уряди мають час від часу втручатися, аби утримувати заздалегідь установлені курси валют. Тут у гру вступають центральні банки: як правило, вони проводять валютну інтервенцію. У результаті здешевлення долара також призведе до здешевлення місцевої валюти. Зазвичай при цьому експорт даної країни стає дешевшим, а її імпорт — дорожчим, падіння долара може простимулювати експорт, зменшити імпорт, таким чином поліпшити ситуацію з торгівельним балансом.

Однак на практиці коливання валюти й торгівельного балансу не пропорційні. Аби зміни в курсі валюти призвели до змін у торгівельному балансі, сукупний попит на імпорт та експорт повинен відреагувати на цінові зміни. У реальному вимірюванні, співвідношення валютних курсів є відображенням співвідношення загального рівня цін між різними країнами. Тобто має бути дотримана відома економічна «умова Маршалла-Лернера»: для того, аби знецінення місцевої валюти мало позитивний ефект на торгівельний баланс країни, необхідна ситуація, за якої сума показників цінової еластичності експорту та імпорту в своєму абсолютному значенні була більше одиниці. Крім того, між коливанням валютного курсу і змінами в торгівельному балансі може існувати значний часовий лаг.

Зміна в курсах валют впливає на рівень економічного зростання, який, у свою чергу, впливає на торгівельний баланс країни. Падіння курсу місцевої валюти може призвести до більш високого рівня економічного зростання через збільшення обсягу експорту. Оскільки економічне зростання спричинить зростання прибутків, це, у свою чергу, викличе зростання сукупного попиту. У результаті, також може підвищитися попит на імпорт товарів з-за кордону. Таким чином, у довгостроковій перспективі торгові партнери країн з курсом валюти, що здешевлюється, також можуть бути у виграші.

Унаслідок падіння курсу місцевої валюти експорт може перевищувати імпорт. Країна отримуватиме більше платежів з-за кордону, ніж віддаватиме, — сплачуючи за товари й послуги іноземцям. Це врешті-решт призведе до акумуляції великої кількості іноземної й недостачі місцевої валюти. Вартість місцевої валюти може поповзти вгору. У країнах з фіксованим валютним курсом центральні банки, шляхом інтервенції, яка забезпечить економіку додатковою кількістю місцевої валюти, зрозуміло, цього не допустять.

Найбільш безпосереднім наслідком дешевого долара для Європи стане наплив американських товарів. Крім того, європейці, яких надихнула купівельна спроможність євро і низький долар, значно частіше відвідуватимуть Сполучені Штати як туристи. Американці також можуть перейти від дорогих європейських товарів до споживання продукції місцевих виробників.

Здешевлення долара, як вважає відомий аналітик Мойзес Наім (Moises Naim), вигідне для економіки США. Це дасть змогу підняти конкурентноздатність американських компаній. Більшість американських фірм ще до початку різкого падіння долара почали проводити організаційні реформи. Загальний економічний спад, корпоративні скандали, терористичні атаки й обвал на світових фондових ринках навчив американців більш ефективному веденню бізнесу. Цього не можна сказати про європейські компанії: нееластичність на ринку праці й жорстке законодавство не дало змоги їм пристосуватися до змін в економічних тенденціях так, як це зробили їхні американські колеги. У даній ситуації подальше падіння американського долара призведе до ще більшого зниження конкурентноздатності європейських компаній. Крім того, дешевий долар може також сповільнити процес лібералізації міжнародної торгівлі. Багато європейських країн традиційно виступали проти лібералізації торгівлі через свій високий показник безробіття. Особливо вразливим є сільське господарство, яке отримує великі державні субсидії. Оскільки подальше зниження долара спричинить подорожчання європейських товарів порівняно з американськими, переговори в рамках Світової організації торгівлі щодо подальшої лібералізації міжнародної торгівлі сільськогосподарською продукцією можуть зайти у глухий кут. Звичайно, здешевлення долара має також свій негативний вплив на американську економіку. Однак, як вважає Наім, вона цілком здатна подолати негативні наслідки падіння долара за рахунок гнучкості й адаптованості приватного сектора США до нових умов.

Професор Флетчерівської школи права і дипломатії Ібрахім Варде (Ibrahim Warde) вважає, що основною метою політики здешевлення долара мало стати зменшення американського торгівельного дефіциту шляхом стимулювання експорту й обмеження імпортних операцій. Проте уряд США, як вважає Варде, не зумів досягти бажаного результату. Фінансові аналітики пояснюють цю невдачу тим, що падіння долара було незначним для того, аби вплинути на рівень торгівельного балансу.

Утім багато країн, наприклад Японія і Китай, продовжують збільшувати свої валютні резерви за рахунок доларів США. Почасти це робиться з метою не допустити дорожчання своєї власної валюти, що негативно вплине на експортні показники. Однак, як показує Варде, центральні банки багатьох країн світу поступово переоцінюють вигоди від вмісту такої великої кількості американської валюти, вартість якої продовжує стрімко знижуватися. У свою чергу, нафтовидобувні країни, які отримають виручку від експортованої нафти переважно в доларах США, також мають намір перейти на іншу, стабільнішу валюту, що має більшу купівельну спроможність.

У певний момент позитивні чинники здешевлення долара можуть почати свій негативний вплив на американську економіку. Інвестори, які вкладають свої кошти в долари США чи векселя Казначейства США, звичайно, очікують на високий рівень надходжень від своїх вкладень. Аби утримати їх, має бути встановлена вища процентна ставка. Однак це може вкрай негативно вплинути на рівень інвестицій і державних закупівель в США. Економічний спад і нестабільність в США, звичайно, негативно вплинуть на загальний рівень активності світової економіки.

Цікаво, як дешевий долар впливає на ринок нафти. За оцінками Middle East Economic Survey, падіння долара створює численні проблеми для галузі. Хоча на ринках сирої нафти в основному використовується долар США, покупці в окремих країнах під час придбання бензину та інших нафтопродуктів розплачуються місцевими валютами. Попри те, що країни- експортери нафти отримують прибуток у вигляді доларів США, вони ведуть активну торгівлю з іншими країнами. Відповідно, їм доводиться обмінювати отримані долари на національні валюти своїх торгових партнерів. Коливання курсу долара мають важливе значення також тому, що компаніям, які експортують нафту й купують долари США, у свою чергу, доводиться виплачувати заробітну плату, допомогу, податки та інші виплати у місцевій валюті. Теоретично, падіння долара має скоротити добування в країнах, які експортують нафту, знизити в цих державах купівельну спроможність і збільшити темпи інфляції.

Washington ProFile
Газета: 
Рубрика: