Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

Хто і скільки заплатить за політичну кризу

Експерти оцінили економічні наслідки Євромайдану
4 лютого, 2014 - 12:34
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Загострення політичної кризи, яке триває вже третій місяць, значною мірою позначилось на стані української економіки. І якщо в політичній площині протистояння може призвести до позитивного рішення, то в економіці навпаки. І справа не в захопленні державних адміністрацій в регіонах і будівель міністерств у столиці. Хто і скільки заплатить за політичну кризу в країні?

ВЕЛИКИЙ БІЗНЕС

За останній місяць міжнародні експерти значно погіршили оцінку стану української економіки. В основному — через політичні протистояння. Минулого тижня агентство Standard & Poors заявило про зниження рейтингу України щодо спроможності виплачувати боргові зобов’язання. Якщо раніше в агентстві вважали, що країна платоспроможна, але несприятливі економічні умови можуть негативно вплинути на можливості виплат (рівень «B-/B»), то відтепер позиціонують вітчизняну економіку як таку, що має труднощі з виплатами за борговими зобов’язаннями і її можливості залежать від сприятливих економічних умов (рівень «CCC+/С»). Прогноз агентства теж виявився невтішним — його погіршили зі «стабільного» до «негативного». «Політична нестабільність в Україні значно загострилася. Тепер ми оцінюємо її за нашими критеріями як «проблемне громадянське суспільство з ослабленими політичними інститутами», що зменшує можливості уряду підтримувати своєчасне обслуговування боргу», — вважають експерти агентства.

Про негативні прогнози для вітчизняної економіки заявили і в міжнародному агентстві Moody’s. Експерти понизили довгостроковий суверенний кредитний рейтинг України з Caa1 до Caa2. В агентстві сумніваються, що уряд зможе ефективно вирішувати основні структурні проблеми країни. Разом з тим у ще одному рейтинговому агентстві — Fitch — вже заявили про намір переглянути суверенний рейтинг України наприкінці цього місяця. В агентстві відзначають високий ступінь економічної й політичної невизначеності в державі. Не тішать оцінкою ситуації та прогнозами і вітчизняні експерти.

«Тільки за період з 22 по 25 січня цього року наш приватний бізнес втратив більш ніж 2 мільярди доларів. І це за три дні. Про які два місяці взагалі може бути мова?» — повідомляє виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. За його словами, таких втрат зазнав бізнес через подорожчання страховки за роботу в країні. Якщо раніше страховка коштувала близько 7% від кредиту, який надають підприємству, то на кінець січня вона зросла до 10%. З огляду на те, що наразі борги вітчизняного бізнесу, зазначає Устенко, становлять більше 100 мільярдів доларів, тепер українські підприємці змушені додатково платити майже на 2% більше, тобто майже 2 мільярди.

Серйозною загрозою для економіки Устенко називає і відтік іноземних інвестицій. «Наразі всі потенційні інвестори поставили Україну в список очікування, — наголошує він. — Ніхто не ризикне зараз вкладати в українську економіку, бо потенційні доходи не зможуть покрити ризики». За його словами, якщо до початку протестів аналітики прогнозували притік інвестицій у розмірі 5 мільярдів, то тепер варто очікувати бодай 2 мільярдів. Очевидно, що згодом відсутність зовнішнього фінансування негативно вплине на роботу підприємств, які, в такому випадку, змушені будуть призупиняти виплату заробітних плат або ж роботу взагалі.

МАЛИЙ БІЗНЕС І СПОЖИВАЧ

Найгірші наслідки можуть бути для малого та середнього бізнесу, оскільки він зав’язаний на замовленнях, яких може поменшати. «Якщо запустити хворобу, то не за місяці, а за роки доведеться виходити з ситуації. За великим рахунком можна догратися до того, що ми повернемося до початку 1990 років», — прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов наголошує на тому, що за ті протистояння, які наразі відбуваються в Україні, доведеться заплатити споживачам. «Чим заплатить економіка за політику цього року? У кінцевому рахунку платитимуть приватні господарства. І кожен споживач відчує все менше сімейних надходжень. Таким чином 2014 року в Україні знизиться платоспроможність, погіршиться торгівля й торговельні обороти всередині країни. Про темпи економічного зростання 2014-го можна вже забути — воно втрачене для економіки України», — вважає він.

ГРИВНЯ

Неминучими, вважають експерти, є негативні наслідки і для валютного ринку країни. За даними інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні, курс продажу безготівкового долара минулого тижня виріс на 1,4% — до 8,67 гривні, а готівкового — на 1,45% — до  8,586 грн. Також в аналітичному центрі зазначають, що об’єм торгів на міжбанківському ринку склав 3,627 мільярда доларів. Це на 83,67 мільярда більше, ніж тижнем раніше.

«Все, що ми бачимо сьогодні на валютному ринку — заслуга наших революціонерів», — пояснює Олександр Охріменко. За його словами, на сьогодні девальвація гривні значно збільшилась протягом останнього часу. Якщо за період з початку 2010 року до кінця 2013-го зниження курсу національної валюти становило 2,2%, то на сьогодні цей показник підвищився до 5%. Водночас Охріменко прогнозує, що у разі продовження політичних протистоянь курс гривні відносно долара може підвищитись до позначки 8,9. «Хто скуповує всю цю валюту? Звичайні підприємці, які панікують. Таким чином вони хочуть перечекати до стабільніших часів та ситуації в економіці. Розплачуватись доларом не входить в їхні плани. Вони просто намагаються вберегти свій валютний капітал», — зазначає президент Українського аналітичного центру.

БАНКИ

«Сьогоднішні події для економіки — великий стрес. Поки не інфаркт, але це постійний щоденний стрес. І за допомогою різних капельниць у вигляді золотовалютних резервів, які Нацбанк випускає на валютний ринок, ще вдається стримувати ситуацію. А валютний ринок для простого населення є показником того, чим живе економіка. 8,5 гривні за долар — курс поки що не драматичний. Якщо стрес буде посилюватись, а капельниці не допомагатимуть, — ситуація погіршуватиметься, і ми не зможемо втримувати курс у цих межах», — пояснює директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Водночас координатор економічних програм Громадського руху «Український вибір» Володимир Воюш заявляє, що продовження протестів ще на тиждень-два може остаточно обвалити економіку України. Зокрема — паралізувати банківську систему країни. «Економічна криза вже почалася. Я десять років був головою правління комерційного банку, пережив не одну кризу і знаю не з чуток про те, що «ефект доміно» у фінансовій системі відбувається настільки швидко, що банківська криза може вибухнути у будь-яку хвилину. Тобто ми з вами можемо сьогодні сидіти і міркувати, а завтра вже не зможемо зняти свої гроші з рахунків», — зазначає він.

Експерти наголошують — потрібні переговори і припинення політичного протистояння. І що швидше — то краще. «Тоді можна починати заспокоювати економіку і не допустити справжньої інфляції», — вважає Олександр Охріменко. Але тут вже справа за політиками, зазначає Олег Устенко. «На жаль, це залежить не від економістів, а від політиків», — наголосив він.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: