Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Кому ділити надра?

Про виведення зі сфери контролю Мінекології нафтогазових родовищ
18 лютого, 2016 - 11:56
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

У середу Міненерговугілля виступило з незвичайною заявою. «Міністерство, відповідальне за забезпечення країни енергоресурсами, не має важелів впливу на те, хто, як і в який спосіб видає дозволи на використання надр, тоді як Держгеонадр, що видає дозволи, не несе жодної відповідальності за забезпечення країни газом. Необхідно розмежувати функції двох міністерств», — цитує прес-служба, здавалося б, малопомітного чиновника — заступника директора департаменту з нафтогазового комплексу Міненерговугілля Тетяну Довжок. Але справа, звісно, в тому, що за даними тієї ж служби, аналогічної точки зору дотримується глава Міненерговугілля Володимир Демчишин.

Звісно, контора, що видає ліцензії, й особливо на газодобування, — надзвичайно хлібне місце. Це твердження не здасться такою вже вигадкою, якщо пригадати нещодавні події довкола заборгованості бюджету «Укрнафти» (їй то припиняли ліцензії, то дозволяли (при)відновити видобуток на цих же родовищах). Не стверджуватимемо, що на цьому хтось конкретний погрів руки. Запитаємо про правомірність і доцільність пропонованої рокіровки Міненерговугілля у професора Національної академії державного управління при Президентові України, члена громадської ради при Міненерговугіллі Геннадія Рябцева.

«Значущість і привабливість Держгеонадр важко переоцінити, — сказав «Дню» експерт. — Про це, зокрема, свідчить те, що спроби колишнього міністра екології вплинути на призначення керівника цього агентства коштували йому міністерського крісла». Рябцев упевнений, що повноваження Мінекології не варто перерозподіляти. Якщо ж піти цим шляхом, тоді знову доведеться виділяти в окремі структури всіх тих, хто видає різні ліцензії на надровикористання. Окремо щодо води, окремо щодо гравія або, скажімо, піску, окремо щодо урану.

«На мій погляд, слід узагалі вивести Держгеонадра з підпорядкування міністерства, щоб це був незалежний від уряду регулювальник, — горить він. — Можна створити національну комісію за зразком тієї, що діє, наприклад, у Канаді. Вона, єдина у країні, займається видачею дозволів на проведення всіх бурових робіт, іншими словами, на все природокористування. А у нас, щоб пробурити будь-яку свердловину, треба отримати приблизно 13 дозволів».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: