Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди.
Бернард Шоу, англійський драматург

Кому заважав Фірсов?

Дар’я КАЛЕНЮК: «Схоже, звільнення — це відповідь за рекордні 10 млн грн збитків, які сплатив меткомбінат Ахметова за забруднення екології»
14 травня, 2020 - 20:01
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Уряд звільнив Єгора Фірсова з посади виконуючого голови Державної екологічної інспекції.

Цікаво, що про своє звільнення, як каже Фірсов, він дізнався, переглядаючи засідання уряду онлайн, де міністри якраз ухвалювали нові кадрові рішення.

Фірсова звільнили буквально за «прискореною» процедурою. Без заслуховування звіту та обговорення.

Тридцять секунд знадобилося уряду, щоби проголосувати за призначення нового очільника екологічної інспекції. Ним став Андрій Мальований, який до дня призначення очолював Управління екології та природних ресурсів Київської міської адміністрації. Він встиг засвітитися в ряді корупційних скандалів в Держкомземі, управліннях Держземагентства в Миколаївській та Київській областях і власне в столичній мерії.

За це кадрове рішення Кабмін голосував без обговорення, що викликало обурення у низки депутатів. Ще до голосування 65 народних депутатів від «Слуги народу» звернулися до прем’єр-міністра із закликом не призначати Мальованого на посаду очільника екологічної інспекції.

Під час самого засідання уряду народний депутат Олександр Маріковський (партія «Слуга Народу») нагадав про звернення,  але його аргументи Шмигаль слухати не став.

Нагадаємо, на посаду виконувача обов’язків очільника екологічної інспекції Єгора Фірсова призначили у листопаді торік. Фактично тодішній уряд на чолі з Олексієм Гончаруком та сам президент Володимир Зеленський уповноважили Фірсова на реформу державної екологічної інспекції країни. Зі слів Фірсова, за цей час була зроблена «титанічна робота».

«Жодних причин такого рішення мені не пояснювали, розмов з цього приводу з Прем’єром у мене не було. Але я, звичайно, знав, що таке рішення готується. І судячи з того, яка політична картина вимальовується, моє звільнення було тільки питанням часу. Останніми днями було багато пропозицій «порєшать і офіційно прибрати приставку т.в.о.», але таких переговірників я посилав куди подалі», — коментує своє звільнення Фірсов.

Низка активістів, зокрема тих, котрі займаються питаннями охорони довкілля, висловили обурення через звільнення Фірсова. Засновник зоозахисної групи «UA Animals» Олександр Тодорчук назвав Фірсова «ледь не єдиною адекватною людиною, яка останнім часом прийшла працювати в сферу охорони довкілля».

Очевидно, прем’єр-міністр так не вважає. Він звільнив Фірсова без обговорення та без попередження. Хоча, зі слів Фірсова, він зустрічався з Денисом Шмигалем три тижні тому і тоді голова уряду не мав претензій до роботи екологічної інспекції.

Що могло статися за цей час? Кому заважав Фірсов? Які здобутки екологічної інспекції України за його каденції — в коментарях експертів.

«УРЯД НАШКОДИВ КОЖНОМУ УКРАЇНЦЮ»

Остап ЄДНАК, член правління у Мережа захисту національних інтересів «А Н Т С»

Це дуже і дуже погане рішення. Поясню чому.

1. Шкода інституційній реформі Екоінспекції та екологічного контролю. Декілька місяців тому у Верховній Раді зареєстрований новий, прогресивний законопроект про екологічний контроль. Єгор підтримував цю реформу, і це рухало її вперед.

2. Шкода міжнародному іміджу. Останніми місяцями в реформу повірили Європейський Союз та інші наші партнери. Уособленням довіри є Єгор Фірсов. Сьогодні ці ланцюжки довіри були зруйновані.

3. Шкода довкіллю. Єгор останніми місяцями ініціював притягнення до відповідальності забрудників та порушників екологічного законодавства. Ця діяльність швидше за все буде згорнута.

4. Шкода боротьбі з корупцією. Єгор суттєво, жорстко та рішуче почистив Екоінспекцію від старих та перевірених корупціонерів. Ймовірно доведеться очікувати повернення одіозних кадрів.

5.Знищення довіри, витіснення останніх агентів змін з Уряду. І це вже цілковита тенденція, яка триває впродовж каденції Шмигаля. Людей, які пропонували глибинні системні реформи заміняють «пішаками», «схемщиками часів Януковича».

Уряд нашкодив кожному українцю. Бо стан довкілля — це стан нашого з вами здоров’я.

«ПІШОВ ПРОТИ ОЛІГАРХІВ — З РЕЧИМА НА ВИХІД»

Дар’я КАЛЕНЮК, виконавча директорка Центру протидії корупції:

— Варто було Єгору Фірсову почати виписувати багатомільйонні штрафи заводам Ахметова, як спочатку йому спалили авто, а сьогодні уряд звільнив з посади голови Держекоінспекції. Схоже, прилетіла відповідь за рекордні 10 млн грн збитків, які сплатив меткомбінат Ахметова за забруднення екології.

Пам’ятаєте чим дихав Київ кілька тижнів тому? Ось приблизно таким повітрям мешканці Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу, Кам’янського, Дніпра та інших міст дихають постійно. Бо власникам найбільших забруднювачів довкілля в Україні — Ахметову, Коломойському, Фірташу, Пінчуку, Новинському, Мітталам — байдуже чим дихають українці. Головне — шалені прибутки. А от очисні споруди, зменшення викидів — далеко не пріоритет. Тим більше, якщо за це ніхто не карає.

І ось знайшлась людина, яка не побоялась штрафувати за катастрофічне забруднення довкілля. Недовго музика грала. Пам’ятаєте, як Зеленський колись пропонував перенести в рідний Кривий Ріг Мінекології? Про обіцянку забули, зате чиновника, який почав штрафувати забруднювачів повітря, звільнити не забули.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: