Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Міні й максі

Такe вбрання макропари є найкращим для економіки
17 лютого, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Січень виявився для української економіки надзвичайно сприятливим. І це твердження не викликає заперечень ані у прибічників, ані у супротивників нинішнього уряду. Адже зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) становило 9,3% (це близько до історичного максимуму, зафіксованого у січні 2001 р. — 9,6%), тоді як у січні минулого року економіка зросла лише на 0,9%. Отже бюджетний річний орієнтир ВВП 2007 року (6,5%) отримав істотну психологічну підтримку. Більше того, є підстави очікувати покращення бюджетного прогнозу, якщо буде успішно подоланий другий небезпечний поріг річної траєкторії руху ВВП у лютому. А вже у березні, як правило, спостерігається перший сезонний пік річної динаміки. Однак при цьому всім варто взяти до уваги цьогорічну, можливо тимчасову, відсутність жорсткої кореляції між істотним розігріванням економіки, яке майже завжди позначається на споживчих цінах, та нинішнім зовні надто спокійним інфляційним фоном. Така комбінація mini/мах, як у нинішньому січні, в економічній історії незалежної України досі ще не зустрічалася.

КРАПЛЯ СКЕПСИСУ

Безумовно, високий темп зростання січневого ВВП значною мірою є також і наслідком безпрецедентно низької бази порівняння. Таке, як у січні 2006 року майже нульове значення головного макроекономічного показника, було зафіксованo вперше з 1999 року. Тож можна вважати, що насправді зростання січневого ВВП у поточному році становило трохи більше 7,5%. Але й цей показник для січня надзвичайно високий і близький до січневого стартового значення 2004 року (9%), коли за підсумками року було зафіксовано європейський максимум 12,1%. Однак вже у квітні значення фактору бази буде послаблюватися, оскільки у січні—квітні 2006 року зростання ВВП становило вже 2,7%, і в наступні місяці його кумулятивна динаміка лише поліпшувалася.

Січневе досягнення забезпечено також унікально сприятливими погодними умовами. Рік тому були зафіксовані надзвичайно низькі зимові температури. Цього року — надвисокі. Тому будівництво зростало темпами, вище трендових (26,3%). Це задавало позитивний тон роботі всіх інвестиційно орієнтованих галузей промисловості. Позитивним був вплив погодного фактору і на умови виробництва тваринницької продукції. Торгівлю додатково підтримувало зміщення активної фази дії товарних знижок на січень, що «компенсувало» послаблення попиту на теплі одяг і взуття.

Однак і цим фактором, як і базою порівняння, не можна аргументувати думки, спрямовані на недооцінку січневого досягнення української економіки. Досить сказати, що тепла погода зменшила попит на продукцію енергетики для побутових потреб (і це сприяло переключенню енергетики на задоволення попиту зростаючої промисловості).

ДВИГУН НЕ ЗУПИНИВСЯ

Рушієм української економіки останнім часом виступає споживчий потенціал. У січні він працював з наростаючою силою. Про це свідчить січневе збільшення темпів зростання валової доданої вартості, створеної торгівлею і сферою побутових послуг (12,2%), харчовою, деревообробною, паперовою, машинобудівельною галузями промисловості, які орієнтовані на кінцеве споживання. Вони додали обертів виробництву валової доданої вартості (18,9%). Другий місяць поспіль після піврічної перерви зростає ВВП в сільському господарстві. Високою є частка ВВП, створена житловим будівництвом. Це дає підстави, навіть за умови уповільнення темпів збільшення реальних доходів, прогнозувати подальше підвищення ролі внутрішнього споживання в економічному зростанні. Торік темпи підвищення реальної зарплати були на 2% меншими, ніж роком раніше, але споживчі витрати домашніх господарств все ще перебували на історичному максимумі. І досягнутий рівень номінальних доходів за 2006 рік, який становив 475 мільярдів гривень, у т.ч. в грудні — 54,9 мільярда, і нині значною мірою продовжує підживлювати висхідний рух в галузях кінцевого споживання.

Кардинально змінилася ситуація з інвестиційною складовою сукупного попиту. Після тривалої паузи (з жовтня 2004 р. по січень 2006 р.) відновилося активне капіталотворення. Динаміка капіталізації основних фондів (інвестиції в основний капітал) прискорилася за минулий рік майже у 8 разів (1,9% та 16,1%). І у січні цього року (лаг тут неминучий) вже маємо наслідки приросту капіталовкладень в останні місяці 2006 року. У січні виробництво продукції будівельних матеріалів зросло на 40% (проти 0,9% у січні 2006 р.), металів — на 18,1%, продукції машинобудування — на 36,2%.

В останні три місяці 2006 року потужну кредитну підтримку зростанню економіки надали банки — кредити збільшилися на 20% проти 14% у IV кварталі 2005 р. Це (з певним розривом у часі) теж позитивно вплинуло на січневий ВВП. У той же час сезонне уповільнення кредитної активності в цьому місяці було практично на рівні минулого року. До того ж відбулося здешевлення кредитних ресурсів після серпневих рішень НБУ щодо зменшення резервних вимог. Минулого року змінилася на протилежну тенденція руху інтегральної процентної ставки за кредитами — вона зменшилася на 6% у порівнянні з 2005 роком — тоді її річне зростання становило 2,8%. Інвестиційну активність підтримав і бюджет: по-перше, через її посилення в останні місяці року і завдяки збільшенню централізованих капіталовкладень, по- друге, через зменшення у два рази (0,7% проти 1,8% від ВВП) дефіциту бюджету. Це послабило тиск на вартість кредитів, наданих приватному сектору учасниками міжбанківського ринку.

ЕКСПОРТ

Економіка продовжує отримувати «заряд бадьорості» від зовнішнього попиту. Експорт зберігає позиції, на які вийшов в останньому кварталі минулого року. Хоча статистика платіжного балансу січня, яка б дала розгорнуту його оцінку, наразі відсутня, але опосередковано про нього можна судити. Свідком виступає динаміка виробництва у двох основних галузях- експортерах: в металургії вона зросла на 18,1% у порівнянні із зниженням на 4% у січні 2006 року, а в хімії відповідні показники становили 13,3% та (-)4,1%. Другу позицію серед галузей експортерів за питомою вагою займає за підсумками минулого року машинобудування. У січні виробництво у цій галузі зросло на 36,2%. Непрямим індикатором збереження помітної ролі експорту в нарощуванні темпів економічної динаміки на старті року є надходження на розподільчі рахунки валютної виручки експортерів: за даними департаменту валютного регулювання Нацбанку в січні вони становили $3 мільярди проти $2,4 мільярда у відповідному періоді 2006 року. За цими ж даними, хоча вони і є неповними, купівля валюти для імпорту товарів і послуг була на третину меншою за експортну виручку. Тож можна зробити лише обережне гіпотетичне припущення, щодо формування у січні позитивного внеску чистого експорту у зростання ВВП.

РИНОК ПРАЦІ

Рівень зайнятості зріс на 1%, і безробіття є нині найменшим за останні чотири роки (6,4%). Це поєдналося з інтенсифікацією використання живої праці. У промисловості, торгівлі й будівництві, які створюють близько 45% ВВП, виробництво валової доданої вартості у січні зросло принаймні на двозначну цифру. Підвищенню продуктивності праці додатково сприяло збереження недискретного графікa використання робочого часу у січні, який був необґрунтовано переглянутий у 2005 році й відновлений у минулому році (перенесення святкових і вихідних днів). Отже, продуктивність праці, що створює сукупний доход нації, випередила за своєю динамікою зростання ВВП, в т.ч. заробітної плати й інших номінальних доходів. Утримання цієї тенденції у наступні місяці стане головним інструментом виходу на цільовий бюджетний показник ВВП за підсумками року.

ФІНАНСОВІ МЕХАНІЗМИ

В даній ситуації у Нацбанку не має підстав вдаватися до здешевлення і розширення грошової пропозиції. Тим більше, що їх вже здійснено в останній третині минулого року після пом’якшення резервних вимог. Сьогодні зростання економіки забезпечено належною ліквідністю, про що свідчить січневе зниження інтегральної ставки за кредитами. Водночас, ризик інфляції є домінуючим, а зниження цінового тиску є найкращим інструментом кредитної підтримки інвестування і збереження на високому рівні споживчих видатків населення. Якщо у лютому і березні інфляція у місячному вимірі не перевищуватиме 1%, можна буде розглянути доцільність поміркованого реагування процентною політикою на зміни у поки нейтральному балансі ризиків. За умов поточного нейтрального балансу макроризиків, збереження діючих процентних ставок буде достатньою підтримкою економічній активності з боку українського центробанку. Однак варто пильно слідкувати за тим, який розвиток у наступні місяці першого кварталу отримає січнева тенденція значного росту цін виробників. Варіантів тут два: або цей рух перекинеться на роздрібну інфляцію, або уповільниться зростання в промисловості. Третій — ще одне подібне січневому свіввідношення mini/мах головної макроекономічної пари було б чудовим дарунком. На жаль, так часто дива не відбуваються. В цьому сенсі було б необережним, не дочекавшись підсумків першого кварталу, приступати до підвищення зарплат і пенсій. Це, здається, не дуже виважена порада економіці, яка щодня стикається із значними ризиками.

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ, керівник групи радників голови Нацбанку України
Газета: 
Рубрика: