Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Нацбанк визнав проблему з ліквідністю українських банків

Експерти: Обмеження видачі готівки посилить відтік депозитів
31 липня, 2014 - 12:14
Нацбанк визнав проблему з ліквідністю українських банків
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Національний банк України відмінив обмеження на валютні перекази для фізичних осіб. Постановою правління НБУ №449 від 28 липня скасовано норму про обмеження у 15 тисяч гривень для переказів іноземної валюти без відкриття рахунку, а також про перекази з поточного рахунку на суму у межах від 15 тисяч до 150 тисяч гривень на місяць в еквіваленті. Крім того, цією поставною НБУ обмежив видачу банками готівки своїм клієнтам (через каси і банкомати) до 150 тисяч гривень на добу. Постанова набуває чинності з дня її опублікування. Навіщо нацрегулятору такі рішення? Як вони позначаться на роботі ринку загалом? Про  це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРI

Андрій НОВАК, голова Комітету економістів України:

— Прийняті рішення вказують на лібералізацію курсу НБУ та грошових відносин, які здійснює нацрегулятор. Хоча я не розумію, чому вони відбуваються саме зараз, коли, навпаки, треба робити обмежувальні заходи, які попередять подальшу  девальвацію гривні.  Зняття валютних обмежень  підвищить попит на іноземну валюту,  а відтак — збільшуватиме послаблення гривні. А обмеження видачі клієнтам 150 тисячами на добу взагалі ніяким чином не відіб’ється на статистиці скорочення депозитів — надто велика сума для фізичних осіб.  Щоправда, вона може бути фактором дестабілізації. На мій погляд, НБУ запізнився з  обмеженнями  по зняттю готівки  клієнтами. Це треба було робити раніше і граничне обмеження встановлювати на рівні 16 тисяч гривень. Можливо, це такі неофіційні вимоги МВФ для надання чергового траншу. Але НБУ нині треба не їх вживати, а якнайшвидше реформувати кредитну політику. Зараз Нацбанк не обмежений нічим в методах своєї роботи по кредитуванню. Тоді як той же уряд діє, виходячи з цілої низки кодексів. Тому НБУ потрібно прийняти монетарний кодекс, де включити чіткі монетарні параметри, за межі яких він не може виходити як провідник грошово-кредитної політики. 

Олександр САВЧЕНКО, колишній заступник голови НБУ (1991–1992 і 2005–2009), заступник міністра фінансів України:

— Ліквідація обмежень валютних переказів — це перший правильний крок, за який я можу похвалити керівництво НБУ за всі п’ять місяців. Схожої практики ніде в світі не було, крім нас. А от легалізація обмежень на зняття готівки — це негативно. Якщо вона триватиме не більше тижня, то ще можна з цим  змиритися.  Однак якщо  матиме довгострокову дію, то призведе до посилення тенденції відтоку вкладів з банківської системи.  А загалом  ці кроки — не те, чого  чекає ринок від  НБУ. Поки що сподівання не виправдовуються, бо валютний курс знову «просів» через відсутність адекватної монетарної політики у регулятора і через неузгодженість дій  провладної більшості у парламенті. Я б сказав, поки що ми бачимо з боку НБУ один крок вперед  і два назад.

Олександр ОХРІМЕНКО, президент Українського аналітичного центру:

— Ліквідація валютних обмежень — це вимога МВФ та одна з умов ратифікації угоди про ЗВТ з ЄС. Обмеження ж видачі готівки — це визнання НБУ проблеми банківської ліквідності. У другому кварталі 2014 року в низці великих банків показник N2, який вказує на можливість фінустанови своєчасно розраховуватися з  усіма клієнтами, був менше нормативу, тобто у банківській системі суттєво знизилася ліквідність. Саме тому НБУ і обмежив видачу грошей 150 тисячами гривень, і ця норма стосується як юросіб, так і фізосіб. Тобто НБУ фактично обмежує рух грошей.  Це допоможе підвищити ліквідність  банківської системи.  Хоч це і авральний спосіб вирішення проблеми, але іншого варіанту немає. За підсумками першого півріччя з банківської системи забрали 42 мільярди гривень, 7 мільярдів доларових вкладів, а кількість готівкової гривні зросла на 30%. Наразі темпи зняття депозитів зменшилися, але кількість бажаючих вкладників забрати свої гроші істотно збільшилася. Нині низка великих банків тільки віддають  відсотки, а  тіло депозиту пропонують переоформити. Чого чекає ринок від НБУ? Перше — валютних інтервенцій на міжбанку і забезпечення стабільності  курсу гривні. Друге — впровадити спеціальні валютні аукціони для валютних  позичальників. Третє — запустити систему рефінансування банків, але без застави.

Володимир ЛАНОВИЙ, колишній міністр економіки України: 

— Найбільше мене турбує обмеження видачі готівки. Наслідком може бути зменшення вкладів різного типу та зростання недовіри  вкладників до банків. Коли вкладник кладе гроші в банк, то йому не кажуть, що будуть  якісь обмеження. Це неадекватне рішення, яке, сподіваюся,  буде тимчасовим. Воно більше стосуватиметься юридичних осіб і може створити проблеми в розрахунках.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: