Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перекреслена перспектива

Якого захисту від іноземних конкурентів потребують українські банки
21 листопада, 2006 - 00:00

Асоціація українських банків вважає неприпустимим вступ України до будь-яких міжнародних організацій, в тому числі і до СОТ, без будь- яких обмежень, без забезпечення належного захисту суб’єктів національної економіки, у тому числі і банківських установ.

Як вказується у заяві АУБ, яка надійшла до «Дня», незважаючи на пропозиції Асоціації українських банків, висловлені головою ради АУБ, народним депутатом Станіславом Аржевітіним на засіданні парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності, до прийняття у другому читанні запропоновано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність», в якому практично відсутні будь-які застереження щодо допуску філій іноземних банків на фінансовий ринок України. Зокрема, відсутні вимоги до розміру статутного капіталу іноземного банку, що має намір відкрити свою філію на території України, до наявності у нього рейтингу не нижче «А», а також норма щодо надання права на відкриття іноземних філій через 5 років після вступу України до СОТ.

Недостатньо визначеним, на думку авторів заяви, залишається порядок регулювання діяльності філій іноземних банків, що дає підстави передбачати застосування до них спеціальних економічних нормативів. Спеціальне регулювання та значно простіший — через материнські банки — доступ філій до більш дешевих і довгих іноземних кредитних ресурсів поставить їх у вигідніші умови діяльності порівняно з банками — резидентами України. Цим буде порушено принцип рівної конкуренції, який є базовим для ринкової економіки. Як наслідок, нічим не обмежений прихід філій іноземних банків на фінансовий ринок України призведе до того, що згодом переважна частина банківських операцій буде сконцентрована саме в них, побоюються українські банкіри.

За цих умов іноземні банки через свої філії фактично здійснюватимуть вирішальний вплив на характер та пріоритети економічного життя суспільства і держави, контролюватимуть найефективніші сфери діяльності та, на думку керівництва АУБ, реалізовуватимуть свої специфічні стратегічні цілі, які можуть не співпадати з національними інтересами України. Більш того, рішення про умови надання кредитів прийматимуться з урахуванням інтересів міжнародних клієнтів чи акціонерів головного банку, що може означати і відмову у фінансуванні конкурентних виробництв.

За цих умов Україна, без сумніву, повністю втратить контроль над своєю фінансовою системою і економікою, не отримавши за це жодних гарантій щодо вступу до ЄС, вважають у АУБ. Тож, на думку банкірів, керівники держави, які не можуть усвідомити та захистити національні інтереси, є небезпечними для власного народу.

Прийняття Закону в запропонованій редакції перекреслює будь-яку стратегічну перспективу розвитку українських банків, створених за рахунок національних інвестицій. Фінансової підтримки позбавиться значний прошарок національної економіки — перш за все, малий та середній бізнес, який активно співпрацює з українськими банками. Виникнуть проблеми і у великого бізнесу. Наслідок — зростання безробіття та інших соціальних проблем, подальше вимирання українського народу.

Водночас за умов загрози фінансової кризи саме іноземні філії стануть найбільш нестабільною складовою фінансового ринку, оскільки головні банки для мінімізації своїх ризиків та втрат будуть згортати їх діяльність в Україні та відкликати кредитні ресурси й інвестиції. Можливість швидкого згортання діяльності філій іноземних банків при одночасній слабкості іншої частини банківського сектору, на думку функціонерів АУБ, призведе не тільки до поглиблення фінансової кризи, а й спровокує суцільний колапс економіки, яка залишиться без національної фінансової системи. Особливо це питання загострюється у зв’язку із зняттям будь-яких вимог до капіталу іноземного банку, що надасть можливість відкривати свої філії в Україні другорядним іноземним банкам. У зв’язку з цим підвищуються ризики клієнтів та вкладників таких філій, оскільки у разі неплатоспроможності філій судові справи доведеться вести з їх головними іноземними банками, а українці на власній шкірі знають, як захищає наш держчиновник їхні інтереси.

При прийнятті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» у запропонованій редакції, без забезпечення належного захисту інтересів суб’єктів банківського ринку та всієї економіки, вся повнота відповідальності за руйнацію національної банківської системи буде покладена на фракції Верховної Ради, які підтримають цей законопроект, та Президента України, вказується у заяві, підписаній президентом АУБ Олександром Сугоняко.

За матеріалами Асоціації українських банків
Газета: 
Рубрика: