Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Валютна лібералізація. Що буде з курсом?

Експерт: «Сьогодні я радив би тримати 40% коштів в іноземній валюті, 60% — у гривнях»
7 лютого, 2019 - 19:08
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

7 лютого в Україні набув чинності новий закон про валюту і валютні операції, який передбачає скасування понад 20 валютних обмежень, що діяли як для бізнесу, так і для населення.

Зокрема, починаючи з 7 лютого українцям дозволили:

— купувати валюту через інтернет-банкінг і термінали самообслуговування (такі операції можна буде проводити 24 години на добу сім днів на тиждень);

— інвестувати у закордонні цінні папери та інші активи (раніше для цього потрібно було отримати індивідуальну ліцензію НБУ, що значно ускладнювали цей процес). Інвестувати можна до 50 тисяч євро на рік;

— переказувати за кордон до 150 тисяч гривень на рік без відкриття рахунку (раніше діяли жорсткі обмеження щодо переказу валюти на рахунки іноземних банків);

— поштові оператори отримали право проводити операції з обміну валют, тобто українці зможуть обміняти гривні на іноземну валюту і, навпаки, у відділеннях «Укрпошти» та приватних операторів (наприклад, у «Новій пошті», якщо там отримають відповідну ліцензію) тощо.

Крім цього, в Україні значно спростилося валютне регулювання для бізнесу. Зокрема, іноземним компаніям дозволили виплачувати дивіденди своїм материнським компаніям за кордон (у межах семи мільйонів євро на місяць), скасували норму обов’язкового резервування коштів на рахунку перед купівлею валюти, спростили валютний банківський нагляд за операціями (розраховуватись можна простіше).

Також із 1 березня знизиться норма з обов’язкового продажу валюти підприємствами — з 50% валютного прибутку до 30%.

Напередодні стало відомо, що принаймні три банки розпочнуть онлайн-продаж валюти вже 7 лютого. Зокрема, Приватбанк, Monobank та «Альфа-банк».

Нагадаємо, що 21 червня Верховна Рада ухвалила закон про валюту. За нього проголосували 228 депутатів.

Президент підписав закон 4 липня під час відкритої зустрічі влади та бізнесу.

Ухвалення закону надасть можливість здійснити валютну лібералізацію, тобто матиме результатом значне спрощення валютних операцій українців і зніме валютні бар’єри для здійснення інвестицій за кордон. Яким чином «валютна лібералізація» відобразиться на курсі в обмінниках — у коментарі експерта Реанімаційного пакету реформ, міністра фінансів в ініціативи «Перший професійний уряд» Тараса КОЗАКА:

— Хочу вас запевнити, що ніхто у світі не знає точно, який буде курс гривня/долар наприкінці 2019 року. Навіть Яків Смолій з Крістін Лагард (очільники НБУ та МВФ). Надто багато чинників мають різнобічний вплив на курс нацвалюти.

Моя рекомендація традиційна — не варто складати всі яйці в один кошик. У сенсі того, що не треба впадати у крайнощі. Частину заощаджень тримайте у твердій валюті — доларах або євро, іншу частину — в нацвалюті. На сьогодні я радив би тримати 40% коштів в іноземній валюті, 60% — у гривнях.

Якщо ваші готівкові накопичення відносно невеликі (до 200000 гривень), то оптимальний варіант — занести їх на банківські депозити. Якщо суми більші, рекомендую частину коштів залишити на депозитах, але також уважніше придивитися до державних облігацій — ОВДП. Вони випускаються у гривнях, доларах та євро. Дохідність становить 18,5%, 6% і 3% річних відповідно. Державні гарантії — на всю суму, при цьому доходи не оподатковуються. Купити ОВДП можна в деяких банках та інвестиційних компаніях.

Для роздумів — простий приклад розрахунків. Припустимо, у вас 10 000 доларів. Якщо ви продасте свої долари за курсом 27 гривень за долар, то отримаєте 270 000 гривень. Купивши на них ОВДП з погашенням наприкінці 2019 року, в грудні ви матимете приблизно 310 000 гривень. Таким чином, якщо курс долара до гривні на той момент буде нижчий, ніж 31 гривень за долар, то ви виграєте і зможете наприкінці року купити більш ніж 10 000 доларів. Плюс отримаєте офіційний дохід, з якого не треба буде сплачувати податок (заплатите лише військовий збір 1,5% від прибутку).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments