Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вітрина» тріснула

Рекрутингове агентство, яке запропонувало Айвараса Абромавічуса на посаду міністра економіки, зобов’язалося відшкодувати збитки у разі «помилки»
3 лютого, 2016 - 19:43
Айварас Абромавічус
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Зранку у вівторок один з так званих технократів в уряді Арсенія Яценюка — міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус повідомив журналістів, що подав заяву про відставку. «Причина — різка активізація блокування будь-яких системних і важливих реформ у нашій країні. Це вже не просто відсутність підтримки. Це — активні дії, спрямовані на те, аби паралізувати нашу реформаторську роботу», — сказав міністр і почав перелічувати конкретні приводи, які спричинили його несподівану (раніше повідомлялося, що його прес-конференція буде присвячена приватизації) заяву.

Серед них він назвав несподіване зняття охорони міністра і його родини (?!), а також «нав’язування під наростаючим тиском сумнівних осіб у мою команду і на ключові посади в державні підприємства». «Я можу розглядати такі дії лише як наполегливу спробу встановити контроль над грошовими потоками, і насамперед у НАК «Нафтогаз», а також в оборонній промисловості, — роз’яснював Абромавічус. — Я відмовляюся працювати в такій системі. Я і моя команда не готові служити прикриттям для відновлення старих і створення нових схем на користь окремих політичних і бізнес-гравців».

«Коли я приймав рішення прийти в уряд, мене запевнили (Хто? — Ред.), що міністри-технократи, під яких створюється технократичний уряд, матимуть цілковиту самостійність у формуванні своєї команди, — згадує Абромавічус, — і ми здобуватимемо цілковиту політичну підтримку реформ на найвищому рівні. Я спирався на людей, які не були замішані в жодних корупційних схемах. І, найголовніше, з принципами і цінностями, які не порівняти з тими, що є в тих людей, які засиділися на державних посадах». «Ми зробили багато, — звітував міністр, — ми виконали головне завдання — макроекономічної стабілізації в нашій країні досягнуто».

Він нагадує про систему електронних державних закупівель, яка забезпечуватиме економію 50 мільярдів гривень на рік. Реформа держпідприємств, за його словами, дала змогу лише за один рік зменшити збитки на 101 мільярд гривень — до 16 мільярдів. Заощадили 2,4 мільярда гривень на скасуванні олігархічного дисконту 15% при продажу нафти... «Але що радикальніші кроки ми робили, що глибшими були наші реформи, що більшим був наш прогрес, то більшим був тиск на нас, — розповідав Абромавічус. — Ми навчилися долати опір старої системи (кого має на увазі міністр. — Ред.) . Але виявилось, що деякі з нових доброзичливців гірші від старих. У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції чи підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче у стилі старої влади встановити контроль над державними коштами».

ДОСЯГНЕННЯ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ТА ТОРГІВЛІ ПІД ГОЛОВУВАННЯМ АЙВАРЕСА АБРОМАВІЧУСА ЗА 1,5 РОКУ / ЗА МАТЕРІАЛАМИ САЙТУ ME.GOV.UA

«Ці люди мають імена, — зазначив міністр і озвучив одне з них: — Це Ігор Кононенко (перший заступник голови фракції БПП у парламенті. — Авт.). Будучи представником політичної сили, що висунула мене на посаду міністра, він за останні місяці зробив дуже багато, щоб блокувати мою роботу і роботу міністерства». Але проект постанови про відставку Абромавічуса, який підконтрольні депутати Кононенка передали фракції «Відродження», набрав лише 18 підписів. Кульмінацією кадрового свавілля з боку Кононенка стало бажання мати свого заступника в міністерстві, що відповідає за «Нафтогаз», розповідає міністр.

У результаті, за його словами, цей кандидат приніс два дні тому повний пакет документів для призначення і заявив: «Я ваш новий заступник, я в команді Кононенка, і мою кандидатуру вже погоджено нагорі». «Після цього мені був дзвінок з АПУ (від кого? — Ред.) з настійливою рекомендацією узяти цю людину, а також ще одну — на посаду заступника з оборони. На що я відповів: «Я частиною цього дерибану не буду», — і попросив, щоб мене звільнили з посади», — відповів міністр. Пізніше він побіжно згадав, що розмова була з Ложкіним (?!).

Чому міністр «просив» про відставку у голови АП?! І як взагалі голові АП могло спасти на думку телефонувати міністрові з «настійливими» кадровими рекомендаціями?

Аби знайти відповіді на ці запитання, слід згадати, як потрапив майбутній голова МЕРТ в український уряд і, відповідно, в українську політику.

Але перед цим наведемо цитату з інтерв’ю голови АП Бориса Ложкіна Liga.net, опублікованого в квітні минулого року: «Наше завдання було інфікувати організм влади технократичністю і незалежними людьми. За короткий термін стару систему не змінити, але процес оздоровлення триває. Нас чекають подальші серйозні призначення в ряд великих і не дуже великих держкомпаній. Коли ми займалися підбором кадрів на посади міністрів, у нас утворився серйозний банк даних, людей 70, які не стали міністрами, але підходять на посади заступників міністрів, керівників держкомпаній. Цей банк ми передали міністрам, їм є з кого вибирати»

Абрамавічуса, а також голову Мінфіну Наталію Яресько і міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі привела до нас консалтингова компанія WE Partners, що працює у професійному альянсі з міжнародною компанією Korn Ferry. Добором кадрів для України займалася керівник компанії Тетяна Фурцева. Її послуги, як писали тоді ЗМІ, коштували 82 тисячі доларів, і їх сплатив фонд «Відродження».

До речі, цікавий факт, що Korn Ferry дає гарантії своїх кадрових рішень і в разі помилок відшкодовує витрати. Як буде кваліфіковано відставку Абромавічуса, а також подану раніше заяву Квіташвілі?

Багато тут залежить від політичної ваги і дій згаданого вище парламентського опонента Абромавічуса. Його реакція не забарилася: Ігор Кононенко назвав заяву голови Мінекономрозвитку емоційною і «бажанням перекинути з хворої голови на здорову, ті питання, які не зробили за рік, відповідальність за них намагаються перекласти на депутатів нашої фракції». Щоправда, він додав, що не звертатиметься до суду. «Є і позитив у його роботі на посаді міністра, але є і негатив. Я вважаю, що це пов’язано з моїм коментарем — до того ж це не мій виступ був, а депутатів нашої фракції, — з висловлюванням невдоволення його роботою на останньому засіданні фракції, яке я прокоментував після засідання».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: