Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Війна. Долар по 30. Дорогий газ і вибори

2019-й — очима бізнесу
18 вересня, 2018 - 17:46

Майже половина бізнесменів (42%) чекає на збільшення доходу від розвитку бізнесу в розмірі від 10% до 20% — у гривні. Разом з тим, прогнози дохідності у валюті не такі оптимістичні. Так, 43% CEO зазначили, що очікують зростання до 10%. Такі дані було отримано Європейською Бізнес Асоціацією в результаті дослідження щодо прогнозів бізнесу на 2019 рік.

Разом з тим, майже кожен п’ятий бізнесмен (17% опитаних) прогнозує зростання доходу в бізнесі на рівні понад 20% у гривні. І така ж кількість CEO — на рівні від 10% до 20% в доларах.

«Минулого року очікування були більш оптимістичними. Тоді 86% керівників мали надію на позитивні зміни. Зараз ми повертаємось до показників 2017 року. Причини очевидні. Уже який рік бізнес говорить про ефективну боротьбу з корупцією, верховенство права і судову реформу, політичну стабільність. Невеликі зрушення дійсно є. Але в реальному житті й бізнесі вони не настільки очевидні. Тому і на наступний рік ці завдання визначаються бізнесом як ТОП-3 для влади. Сподіваюся, нас цього разу почують краще, і реформи за цими напрямками будуть більш відчутними», — наголосила виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР DRAGON CAPITAL ТОМАШ ФІАЛА (ПО ЦЕНТРУ): «УКРАЇНА ПОВИННА ПРАГНУТИ ДО ІНВЕСТИЦІЙ У П’ЯТЬ  МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ ЩОРОКУ»

Крім того, для бізнесу важливим є проведення податкової та митної реформ, налагодження ефективного державного управління, прогрес у площині виконання умов Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і посилення енергетичної безпеки й енергоефективності.

За отриманими прогнозами, ми отримали низку фактів. Так, при плануванні бюджету на наступний рік власники закладають вартість валюти на рівні 30 гривень за долар. На цей рік прогноз був на рівні 28 гривень за долар Крім того, масштабних інвестиційних бізнес-проектів не планується, і свідченням цього є 61% CEO.

Разом з тим, попри валютні коливання, 58% всіх опитаних планують розширювати штат. 33% підприємців залишать штат незмінним. У свою чергу, майже половина, 42%, сподіваються збільшити виплати працівникам у розмірі від 10% до 20%. Десята частина — більше, ніж на 20%.

Зі свого боку, президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш ФІАЛА закликає уряд вдатися до кількох пріоритетних кроків, щоб привабити інвесторів.

«Потрібно забезпечити верховенство права і справедливість, суттєво скоротити корупцію у правоохоронних органах і в судах. Торік керівництво країни обіцяло нам створити Національне бюро фінансових розслідувань. На жаль, цього не сталося, і навіть наші зауваження до законопроекту не були враховані», — каже інвестор.

Він порівнює ситуацію в Україні зі світовими тенденціями: за його словами, інвестори залишають ті країни, в яких високі дефіцити бюджету і платіжного балансу, а золотовалютні резерви (ЗВР) є значно меншими, ніж потрібно для покриття трьох місяців імпорту.

РІЧНИЙ ОБСЯГ ПРЯМИХ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В УКРАЇНУ ЄВРОПЕЙСЬКА БІЗНЕС АСОЦІАЦІЯ ОЦІНЮЄ В ПІВТОРА МІЛЬЯРДА ДОЛАРІВ. ПРИ ЦЬОМУ 35% ОПИТАНИХ ІНВЕСТОРІВ ГОТОВІ ВКЛАДАТИ КОШТИ В УКРАЇНУ ПІСЛЯ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ, 28 — ПІСЛЯ ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ, 25% — ДО ВИБОРІВ

Томаш Фіала уточнює, що бюджетна та фінансова політика в Україні доволі ефективна, але розміри ЗВР перебувають «на межі» через ослаблення гривні й зусилля НБУ для зменшення валютних коливань.

Нагадаємо, Правління НБУ за підсумками засідання 6 вересня 2018 року прийняло рішення підвищити облікову ставку із 17,5% до 18%.

Учора — 18 вересня — EBA представила результати дослідження в Києві на конференції «Глобальний огляд України-2019».

Обговорити прогнози і настрої інвесторів щодо другої половини 2018 року й наступного року в контексті виборів та «економічного здоров’я» країни експерти запросили директорів міжнародних і державних компаній. Зокрема, своїми оцінками поділилися голова Правління НАК «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв, голова правління Ощадбанку Андрій Пишний, директор з економіки та фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев та виконуючий обов’язки голови Державного агентства автомобільних доріг України «Укравтодор» Славомір Новак.

ГАЗ ДОРОЖЧАТИМЕ

Не секрет, що українська економіка надзвичайно чутлива до енергетичної політики влади, не в останню чергу через її високу енергоємність.

«Енергетичний ринок дуже сильно впливає на валютну стабільність. Це питання платіжного балансу, скільки ми імпортуємо газу, чи імпортуємо ми більше газу, ніж отримуємо за транзит. Це має вплив на валюту, на ВВП, на наші відносини з МВФ», — наголосив під час дискусії на форумі ЕВА голова НАК «Нафтогаз України» Андрій КОБОЛЄВ.

Його виступ був чи не найочікуванішим на зустрічі бізнесу.

Коболєв підтвердив: газ дорожчатиме — і крапка. Мовляв, уряд уже домовився з Міжнародним валютним фондом, що ціна на газ для населення зростатиме. Але... поетапно. До квітня 2020 року.

ГОЛОВА НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» АНДРІЙ КОБОЛЄВ РОЗКАЗАВ БІЗНЕСМЕНАМ ПРО «ГАЗОВИЙ» КОМПРОМІС КАБМІНУ З МВФ — ПОЕТАПНЕ ПОДОРОЖЧАННЯ ДО 2020 РОКУ 

«Саме в цей момент відбуваються перемовини. Є два компоненти, які важливо розуміти: як сам рівень ціни — і, наскільки мені відомо, є попередній компроміс, якого уряд досягнув. Принципова домовленість щодо збільшення ціни та виведення українського ринку на так званий повний ринковий паритет до квітня 2020 року. Який буде темп — це питання, яке зараз обговорюється», — сказав Коболєв.

Він відмовився називати конкретну цифру першого підвищення ціни на газ, однак зауважив, що цифра, яку було вже озвучено у ЗМІ (+25%), може не відповідати дійсності.

Він також додав, що для «Нафтогазу» більше важить усунення посередників у секторі постачання газу, якими є газзбути.

«Є велика різниця, чи людина сама платить за газ, чи за неї платить держава за тими рахунками, які виставляє газзбут (а він виставляє так, як вважає за потрібне, і це удвічі більше). Я не вірю, що люди, які отримують субсидію, спалюють удвічі більше газу, бо їм так хочеться. Може бути 15—20%, але не удвічі», — додав Коболєв.

ДОРОГІ ГРОШІ

Тим часом голова правління Ощадбанку Андрій ПИШНИЙ розсіяв надії бізнесу на доступні гроші. За його словами, протягом найближчих півроку здешевлення кредитного ресурсу банків не передбачається.

«Спостерігаємо приріст кредитування по сектору малого і середнього бізнесу... З початку року у нас +23 тисячі нових клієнтів малого і середнього бізнесу, півтора мільярда гривень кредитного портфеля», — сказав Пишний.

При цьому він допускає, що подальша монетарна політика Нацбанку призведе до подорожчання кредитного ресурсу.

«Монетарна політика жорсткішатиме. Є підстави вважати, що утримуючи таргет на інфляцію, центробанк і надалі працюватиме на дорожчання... Уже сьогодні можна сказати, що вартість депозитних ставок зростає, а відтак зростатиме й кредитування... Кредитний ресурс найближчі півроку дешевшати не буде. Це реальність, і це політика центробанку, яка проводиться для таргетування інфляції», — сказав голова Ощадбанку.

ГАРНІ ДОРОГИ

А от виконуючий обов’язки голови «Укравтодору» Славомір НОВАК дав бізнесу обнадійливі обіцянки. Зокрема, експат заявив, що за п’ять років (із 2022 року) українці забудуть про ямковий ремонт, а за чотири роки він зможе забезпечити сполучення чорноморських портів з європейським кордоном України.

Новак назвав пріоритетом у розвитку українських доріг зведення транспортного коридору між українськими портами Одеса — Миколаїв — Херсон і Львовом, тобто кордоном Європейського Союзу. Це надасть можливість створити шляхи сполучення між чорноморським узбережжям України та північними морями і портами Європи.

Керівник «Укравтодору» вважає, що його компанія збудує такий коридор за чотири роки, якщо витрачати на це 4 млрд грн щорічно.

За словами Новака, для капітального ремонту основних доріг в Україні до 2022 року необхідно 300 мільярдів гривень.

 

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: