Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вугілля з позолотою

«Роттердам+» запроваджено не умисно і не в корупційних інтересах, вирішили судді
9 серпня, 2017 - 10:30
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Солом’янський  районний суд Києва у рішеннях від 10 липня відхилив клопотання НАБУ допустити детективів до банківських документів Центренерго і Дніпренерго для перевірки обгрунтованості формули «Роттердам+». Як повідомляє Liga.net, досудовим розслідуванням детективів НАБУ встановлено, що голова та члени НКРЕКУ, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби й діючи на користь генеруючих компаній, з метою створення умов отримання надприбутків генеруючими компаніями теплоелектростанцій у січні-березні 2016 року, розробляючи порядок формування оптової ринкової ціни, забезпечили включення до нього свідомо необгрунтованої формули «Роттердам+», що збільшувала вартість вугілля. «Таким чином вони створили всі необхідні умови для зростання ціни продажу електричної енергії на оптовий ринок», — говориться у рішенні суду.

На думку слідчих, використання формули «Роттердам+» призвело до економічно необгрунтованого збільшення ціни купівлі електроенергії ДП Енергоринок у енергогенеруючих компаній. У НАБУ вважають, що посадові особи НКРЕКУ умисне, виконуючи злочинні домовленості та використовуючи для розрахунку вартості енергетичного вугілля необгрунтовану формулу, підрахували прогнозовану оптову ринкову ціну електричної енергії на II-IV квартали 2017 року  виходячи із завищеної вартості енергетичного вугілля. «Це дозволило генеруючим компаніям теплових електростанцій отримати надприбутки у виробництві й подальшому продажі електричної енергії на оптовий ринок електроенергії, тоді як  споживачі електроенергії безпідставно витратили кошти на її купівою», — наголошується у рішенні суду.

Нагадаємо, що в березні НКРЕКУ затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Відповідно до неї, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації розраховується за формулою «вартість вугілля в порту Роттердам плюс вартість його постачання до України». У результаті теплова генерація, зокрема електростанції компанії ДТЕК Ріната Ахметова та державного «Центренерго», змогла продавати електроенергію істотно дорожче, ніж раніше. Але суд, хоча й зазначив у констатуючій частині свого рішення всі ці обставини, клопотання НАБУ відхилив. Отже, й надалі вироблятимемо електроенергію з далекого «роттердамського» вугілля навіть у тому випадку, якщо його добули буквально за два кроки від електростанції, й, звісно, платитимемо необгрунтовану ціну. Хай живе Солом’янський суд!

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: