Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Як роблять заощадження українці?

26 травня, 2011 - 00:00

Більшість населення, як і раніше, віддає перевагу примітивним способам накопичення коштів і майже повністю ігнорує сучасні інструменти інвестування.

Довгострокові фінансові інструменти, такі, наприклад, як накопичувальне страхування, недержавні пенсійні та інвест-фонди, банківські цінні метали й депозити в цінних металах жителів України сьогодні практично не цікавлять. Вони, як і раніше, вважають за краще зберігати свої гроші на депозитах або ж вкладати в покупку іноземної валюти, яку потім тримають у «банці» або «під подушкою». Такий невтішний висновок можна зробити з результатів дослідження, проведеного компанією X-Trade Brokers Ukraine.

Згідно з її даними, найстабільнішою валютою українці вважають євро. 57% респондентів назвали саме цю грошову одиницю найнадійнішою в довгостроковому періоді. Долару віддають перевагу 19% українців. А от гривні довіряють лише 5% опитаних. При цьому цікаво, що зберігають свої заощадження українці здебільшого в доларах США і гривнях — 47% і 41% відповідно. І тільки 10% — у євро.

Третина респондентів не розчарувались у вітчизняній банківській системі й розміщують свої вільні кошти на депозиті в банку (33%). При цьому більша частина опитаних при виборі конкретної фінустанови і виду вкладу звертає увагу на рівень відсоткових ставок, які поступово знижуються. Українці переважно довіряють свої заощадження гривневому депозиту — 50% респондентів, доларовому — 28% і 14% — у євро.

При цьому аналітики X-Trade Brokers Ukraine відзначають, що приріст коштів на депозитних рахунках фізичних осіб у гривні за квітень становив 1,1%, що в абсолютному еквіваленті становить 290,9 мільярда гривень. У вільно конвертованій валюті депозитні заощадження «поправились» на 11,2% і тепер «важать» 17,312 мільярда доларів. Така тенденція на ринку свідчить про обмеженість можливостей збереження вільних коштів, роблять висновки в X-Trade Brokers Ukraine. Адже у 27% опитаних немає таких коштів. 13% вкладають у нерухомість, усього 5% — у купівлю цінних паперів, 2% — в банківські метали, 2% — у пайові інвестиційні фонди (ПІФ), 1% — у торги на валютних ринках.

Отримані результати переважно відображають тенденції, які спостерігаються на вітчизняному фінансовому ринку, запевняють у компанії. Населення значно більше довіряє іноземній валюті, ніж гривні. Тому не дивно, що українці віддають перевагу купівлі валюти як засобу збереження грошей від інфляції (17%). Так, за даними НБУ, населення у квітні 2011 року придбало іноземної валюти на 762,2 мільйона доларів більше, ніж продало, тоді як у березні — на 1,104 мільярда доларів. Також, купуючи іноземну валюту, українці захищають свої заощадження від коливань курсу. Так, гривня у квітні по відношенню до долара подешевшала на 0,07% — до 7,9654 гривні за долар США, євро — на 5,07% — до 11,784013 гривні за євро, російський рубль — на 3,46% — до 2,8968 гривні за рубль.

Слід зазначити, що 17% опитаних вкладали вільні кошти в купівлю акцій. При цьому переважна більшість таких інвесторів (84%) робить ставку на вітчизняних емітентів і лише 16% — на іноземних. Такі дані, говорять в X-Trade Brokers Ukraine, свідчать про низький рівень обізнаності населення про способи і прибутковість можливих вкладень, відмінних від депозиту і купівлі валюти. Але інтерес серед українців до придбання акцій усе ще залишається доволі високим — 36% респондентів готові вкладати в акції за наявності коштів, 14% зробили б це вже зараз. При цьому більша частина опитаних (54%) цікавляться акціями українських компаній, а 46% — розглядають імовірність інвестицій в іноземні.

«Результати опитування свідчать про обмежені можливості інвестування особистих заощаджень населення. Українці віддають перевагу простим фінансовим інструментам. Тому не дивно, що в цьому плані лідирують банківські депозити і купівля готівкової іноземної валюти, — підбиває підсумки опитування експерт Аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine Володимир Олексюк. — Це тоді, як на Заході, де високо розвинені фінансові ринки, а види інвестування більш прибуткові, але ризикові, — купівля акцій, нафти, золота, срібла, кави, пшениці та інших сировинних товарів, а також боргових зобов’язань, облігацій..»

За інформацією прес-служби X-Trade Brokers Ukraine, усього було опитано 1592 респонденти. Вибірка максимально репрезентативна за віком, соціальним статусом і рівнем доходів. Похибка вибірки, запевнили представники компанії, не перевищує 5%.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: