Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Життя «після 30$ за барель»...

Василь ФІЛІПЧУК: «Сьогоднішня ціна нафти — це політична ціна агресії»
12 січня, 2016 - 19:14

Новий 2016 рік почався зі стрімкого падіння нафтових цін. Ще наприкінці грудня прогноз був на рівні 40—50 доларів за барель. А тепер експерти передвіщають 30, 20 і навіть 10 доларів. Найпесимістичніший прогноз у аналітиків британського банку Standard Chartered — 10 доларів США за барель, пише Reuters. «Ми вважаємо, що ціни на нафту можуть опуститися до 10 доларів США за барель, перш ніж учасники ринку визнають, що все зайшло надто далеко», — говориться в прогнозі банку. Провідні американські банки Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup також переглянули свої прогнози в бік зниження. Їхні експерти зазначають, що найближчим часом нафта подешевшає до 30 доларів (до цього показника вона вже наблизилася й сьогодні). Трохи пізніше ціна нафти, на їхню думку, впаде до 20 доларів.

Тим часом Росія розрахувала свій бюджет на вартості нафти в 50 доларів. Не виключено, що найближчим часом вона буде вимушена передивлятися бюджетні показники, добиваючись скорочення витрат. Які статті передивлятимуться в першу чергу? Соціальні чи військові витрати? І одне, й друге може вплинути на стійкість режиму Путіна.

МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

У будь-якому разі ситуація на міжнародних ринках працює сьогодні на Україну. Аналогічна ситуація була наприкінці 80-х — початку 90-х років минулого століття, коли падіння світових цін на нафту вивело з гри, здавалося б, непорушний СРСР і дозволило Україні й іншим колишнім союзним республікам здобути незалежність. Чи зуміє Україна отримати для себе вигоду й тепер: відстояти свою незалежність, повернути окуповані території, стати в результаті рівноправним членом Євросоюзу й світової спільноти? Шанси для цього є.

Але навіть в експертному середовищі розмова до цього не доходить. Нерідко справа виглядає так, що нас більше непокоять не стільки доля й успіхи нашої країни, скільки російські проблеми, створені її агресивною політикою.

 Олександр МАРТИНЕНКО, фінансовий аналітик групи ICU:

— Ми чекаємо, що 2016 року середньорічна ціна нафти марки Brent може знизитися на 2-8%, до 49—53 доларів США за барель. Основним негативним чинником цін на нафту є перенасичення ринку через уповільнення світового попиту й небажання основних країн-експортерів скорочувати обсяги пропозиції. Обсяги виробництва нафти скорочуються набагато повільніше за загальні очікування, що може відсунути терміни вирівнювання попиту й пропозиції ближче до кінця цього року.

Василь ФIЛIПЧУК, голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень:

— Рівень нинішнього просідання нафти на міжнародних ринках став дуже хорошим сюрпризом для мене як для політичного оглядача й споживача цього продукту. Він зумовлений передусім політичними чинниками. У тому, що нафта впала більш ніж у 4 рази (з 130 до 30 доларів) економічних причин немає. Якби не російська агресія, якби не бажання Заходу вплинути на політику Росії, то цього б  не було. Сьогоднішня ціна нафти — це політична ціна агресії. Якщо поведінка РФ не зазнає змін, то такий рівень цін (30 доларів, а то й до 20) може протриматися ще 2—3 роки. У 80-х роках він опустився до 14 доларів за барель. Зараз гра між Росією і США в Сирії полягає в тому, що Росія максимально зацікавлена в дестабілізації, а США — в контрольованості цього конфлікту. Україні треба постаратися використати вікно можливостей, що відкривається перед нею у зв’язку з цим.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: