Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Альтернативні виміри

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького та V-Art створять NFT-колекцію
16 серпня, 2022 - 14:10

У межах проєкту «Альтернативні виміри» представлять 24 цифрові версії творів видатних українських та європейських митців, які ніколи (!) не потрапляли до постійної експозиції. Зокрема – українські народні гравюри в техніці деревориту XVIII–ХХ століть, рисунки італійських художників XVII-XVIII століть та офорти Рембрандта. Про це «Дню» розповіли у НМЛ. І додали, що частину коштів з продажу робіт буде спрямовано на посилення системи безпеки музею, подальше оцифрування фондів і підтримку функціонування інституції. Також працівники НМЛ спробують фінансово допомогти з відбудовою Чернігівського обласного музею імені Галагана та Харківського художнього музею, які постраждали під час повномасштабної війни.

Окрім того, у межах колекції  «Альтернативні виміри», буде представлено сучасні твори мистецтва – інтерпретації класичних робіт майстрів, створені міжнародними диджитал митцями.

Усі роботи будуть об’єднані в одній віртуальній галереї, що стане доступна на платформі V-Art вже найближчим часом – 27 жовтня 2022 року.

«Проєкт, який Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького реалізовує разом із V-Art, дає можливість розширити горизонт бачень музею, – говорить генеральний директор НМЛ Ігор Кожан. – У сучасному світі з’являються нові тенденції для мистецтва загалом і зокрема – для музеїв. NFT дає можливість тому чи іншому твору віртуально мандрувати зі збірок музею у світ. За це музею належаться певні кошти, які можна використати для свого розвитку, для оцифрування колекцій, для показу цих колекцій у світі й також, у міру можливостей, для допомоги українським культурним установам, які потерпіли у час війни».

За словами керівника відділу графіки НМЛ Марії Цимбалісти, двадцять чотири твори західноєвропейського та українського мистецтва XVII-XX століть, які представлятимуть в NFT-колекції, презентують найкращу частину музейного фонду графіки, що налічує більше сорока тисяч збереження: «Залучення цих робіт до творення сучасної культури та сучасного мистецтва є дуже важливою місією. Ми творимо музейні інституції, бережемо пам’ятки давнини, формуємо колекції, готуємо виставки, аби у різних обставинах, і навіть – в умовах війни, зберегти те найважливіше, що є ґрунтом теперішнього й надією майбутнього».

«Виставковий майданчик, яким став цифровий простір, є чи не єдиним безпечним місцем, де одне обмеження – рамки екрану, – вважає представник платформи V-Art та співкуратор проєкту Олексій Гаврилюк. – Віртуальний вимір, крім цього, також вперше наблизив глядача до творів, яким був “заборонений” такий близький контакт. Вивільнені й убезпечені, ці роботи митців різних епох уперше постають у спільному просторі – цифровій галереї. Цінність такої мозаїчної збірки не тільки в її віртуальності та доступності, а й в кожному з виставлених предметів окремо. У такому контексті спільного розташування вони набувають досвіду взаємодії – як одне з одним, так і з глядачами та сучасними митцями».

Окрім того, в межах колекції «Альтернативні виміри» буде представлено сучасні твори мистецтва. Елеонора Брізі, кураторка цифрового та криптомистецтва з Нью-Йорка, долучить до проєкту кількох міжнародних диджитал митців, що створять власні інтепрепратації класичних творів. «Мистецтво – позачасове і позапросторове. Як і ці шедеври, на які цифрові художники подивляться крізь власні призми. Йдеться не про цифрову копію, репродукцію чи відтворення чогось, що уже існує. Йдеться про участь у континуумі мистецтва завдяки новим власним поглядам, “переклад” духу цих творів мистецтва на нову мову, яка оповідає про наш час», – наголошує Елеонора Брізі.

Також V-Art проведе низку онлайн-заходів, зокрема – інтерв'ю з командою музею та сучасними митцями, і реєстрацію уже розпочато. Якщо хтось бажає отримати додаткову інформацію про проєкт, можна звертатися на [email protected] або [email protected].

Довідково:

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького має понад 175-тисячне зібрання, яке віддзеркалює еволюцію художньої культури України впродовж дев’яти століть. Предметом особливої гордості НМЛ є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва ХІІ – ХVІІІ ст. Та найбільш вартісна, говорять у НМЛ, – колекція творів іконопису ХІV – ХVІІІ ст. (понад 4000 одиниць).

Від часу заснування (1905 р.) Національний музей утвердився як провідна національна духовно-мистецька інституція, яка є епіцентром мистецького життя у Західній Україні й гуртує відомих діячів української культури і мистецтва, церкви, науки та політики. НМЛ є традиційно місцем проведення близько ста регіональних, республіканських і міжнародних виставок та інших культурно-мистецьких акцій, також послідовно утверджує свою роль як один із провідних центрів наукової та науково-освітньої діяльності в Україні.

V-Art – провідна платформа для креативних цифрових активів, яка об'єднує NFT маркетплейс і права інтелектуальної власності для продажу та управління цифровими активами з імерсивними технологіями. Таким чином, платформа забезпечує повноцінну інфраструктуру для художників, галерей, артдилерів, кураторів, музеїв, інституцій, а також – поціновувачів мистецтва, криптоком’юніті та корпорацій.

V-Art працює на стику щонайменше чотирьох частково взаємопов’язаних та все ж різних ринків: ArtTech, Метавсесвіт та AR/VR. Забезпечуючи повний цикл користувацького досвіду, пов’язаного з цифровим мистецтвом, V-Art створює нову затребувану пропозицію, що відповідає довгостроковим тенденціям диджитал галузі.

Фото «Дню» надали у НМЛ

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»
Рубрика: