Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Крок до справедливості

Представники громади Мелітополя за підтримки місцевої влади ініціювали встановлення меморіалу жертвам Голодоморів в Україні
3 серпня, 2021 - 12:30

Для розробки актуального комеморативного проєкту Фонд збереження історико-культурної   спадщини України у партнерстві з платформою культури пам’яті “Минуле / Майбутнє / Мистецтво” проводить закритий конкурс. До участі запросили сучасних художників.

Такі глибокі суспільні травми, як Голодомори 1921–1923, 1932–1933, 1946–1947 років, потребують актуальних підходів. Сьогодні в Україні тривають пошуки мови, і в першу чергу  мови мистецької, якою можна говорити про історичні трагедії. Знайти доречні рішення допомагають сучасні комеморативні практики, що активно використовують засоби мистецтва.

Першим такі категорії, як «територія пам'яті» і «комеморація» в ввів у обіг французький науковець П'єр НОРА. «Місця» або «територія пам'яті» - це певні мотиви, що зв'язують людину з минулим. Володіючи загальним для різних верств населення смисловим навантаженням, вони виникають в результаті комемораціі. Остання - це комплекс різноманітних способів, за допомогою яких у суспільстві фіксується, зберігається і передається пам'ять про минуле у вигляді затвердження в матеріальних об'єктах ( «місцях пам'яті») уявлень про історичні події та їхнє значення.

Кам’яна Могила поблизу Мелітополя / Фото Даниїл Шуміхін

Комеморація являє собою реконструкцію взаємодії минулого і сьогодення. Головна функція - збереження колективної пам'яті, і так само формування її. Сьогодні термін «комеморація» в найширшому сенсі - це все, що пов'язує людину з минулим: артефакти, тексти, ідеї. У вузькому сенсі - це увічнення пам'яті про події: меморіали, монументи, пам'ятники, музеї, відзначення знаменних дат, похорони – тобто все те, що називається меморіальної діяльністю. Можна сказати, що комеморація - це свідомий акт передачі світоглядно важливої інформації про минуле через увічнення тих чи тих осіб і подій.

Даниїл Шуміхін

Комеморативні практики повинні сприяти підтримці в суспільстві єдиного ставлення до минулого, що становить невід'ємну частину загального минулого народу і держави. Для України, в якій спільний історичний дискурс досі перебуває в стадії формування, подібні практики є нагальною та щоденною потребою. Тож їхнє застосування щодо майбутнього меморіалу Голодомору в Мелітополі можна тільки вітати.

Лія Достлєва та Андрій Достлєв

Відбір учасників та оцінювання робіт проводить експертна рада на чолі з мистецтвознавицею та кураторкою Лізаветою ГЕРМАН. Також до складу журі увійшли засновники архітектурного бюро «Форма» Ірина МІРОШНИКОВА й Олексій ПЕТРОВ, кураторка “Минуле / Майбутнє / Мистецтво” Катерина СЕМЕНЮК і скульптор Назар БІЛИК.

Віталій Кохан

До участі в конкурсі запросили сучасних художників: Віталія КОХАНА, Лію ДОСТЛЄВУ та Андрія ДОСТЛЄВА, Даниїла ШУМІХІНА, Павла КОВАЧА, Ярему МАЛАЩУКА та Романа ХІМЕЯ. Учасники та члени журі відвідали Мелітополь з дослідницькою поїздкою та обрали місце для майбутнього меморіалу. До кінця серпня конкурсанти мають представити детально прописану концепцію проєкту з візуалізацією, технічними вимогами і планом утілення. Восени експертна рада обере переможця та публічно презентує всі проєкти конкурсу. Відкриття меморіалу заплановане на листопад 2022.

Ярема Малащук та Роман Хімей

Про організатора: Фонд збереження історико-культурної спадщини України — благодійна організація, яка займається розвитком і збереженням історико-культурної спадщини в місті Мелітополі та за його межами. Засновники фонду — Сергій МІНЬКО та Володимир ШПІЛЬФОГЕЛЬ. Влітку 2020 року за їхньої ініціативи в Мелітополі було створено сквер пам'яті жертв Голокосту в історичній частині міста та встановлено скульптуру українського митця Олександра Дяченка.

 

Партнер конкурсу “Минуле / Майбутнє / Мистецтво” — платформа культури памʼяті, що реалізує дослідницькі та освітні проєкти, а також публічну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

 

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, “День”
Газета: 
Рубрика: