На сцені – лише актриси!
Із 4 по 9 жовтня у Києві відбудеться фестиваль «Марія»Покази вистав демонструватимуть на Камерній сцені ім. С.Данченка Національного театру ім. І. Франка (цьогоріч Міжнародний фестиваль жіночих монодрам «Марія» відбудеться у тринадцятий раз). Акції, за традицією, тривають під знаком вшанування пам’яті однієї з найяскравіших драматичних актрис у театральному просторі кінця XIX — початку XX століть Марії Костянтинівни Заньковецької (4.08.1854 — 4.10.1934 рр.). Автором ідеї фестивалю «Марія» є відома актриса Лариса Кадирова, творчість якої тісно зв’язана з постаттю М. Заньковецької (її образ вона понад 600 разів втілила на театральному кону).
— Створюючи фестиваль «Марія» у 2004 році, я мала на меті популяризацію кращих світових здобутків виконавської майстерності саме актрис-жінок, плекання, культивування та репрезентацію в їхньому мистецтві можливостей універсальної мови театру, — наголошує Л. Кадирова. — Це сприяло більш активній інтеграції українського театру до світового театрального процесу. Моя мета — відкривати на форумі нові імена поетів, філософів, теософів, людей великої жертовної долі, які не тільки ставлять запитання самим собі, а й здатні підключати інших до високої духовної напруги, які дають зрозуміти, що можна змінити хід колеса Буття незалежно від того, яка ти людина, чи позитивний холерик, чи песиміст, оптиміст, чи меланхолік.
Камерна сцена «просвітлює» актрису, наче рентгеном, виявляє мотиви її вчинків, слів, жестів, просто талант, культуру у ставленні до професії, вміння синтезувати власний стиль із життєдайною енергією мистецтва. Камерна сцена глибоко пронизує простір відчуттям дисгармонії сучасного світу та організує власний театральний космос. Камерна сцена — простір, де пересікаються інтереси драматурга й виконавця. Дивовижно, що актриси з різних країн найчастіше виступають авторами своїх вистав, але завжди й передовсім предмет їхнього мистецького дослідження — жива людина з правдивими пристрастями й активна життєва позиція.
Девіз «Марії-2016» — «Полілог культур». У просторі сцени своє мистецтво репрезентують актриси з Литви, Вірменії, Великобританії, Словаччини, Польщі, Німеччини та України. Окрім вистав, у рамках фесту експонуватимуть виставки: «Марія» (з фондів Музею М. Заньковецької), «В. Шекспір на сцені франківців» та «Світло очей моїх» (презентує «Вітальня на Дворянській» за підтримки Культурно-ділового центру «Рубаненко і партнери» (Україна, Харків). Відбудеться представлення книги «Український театр у Львові в період німецької окупації» С. Максименко. У науково-мистецькій конференції «Магія акторства. Діалог культур» участь візьмуть українські та зарубіжні митці, науковці, театрознавці.
Родзинкою фестивалю стане вистава «Не плачте за мною ніколи» за оповіданням Марії Матіос (постановка режисера Сергія Павлюка) у виконанні Лариси Кадирової. Цю свою роботу актриса присвятить пам’яті видатних українських митців Богдана Ступки, Івана Миколайчука та Юрія Іллєнка, ювілей яких відзначали цьогоріч.