Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Сірано де Бержерак» - вперше на заньківчанській сцені

11 і 12 січня Національний академічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецької презентував першу прем’єру нового року
13 січня, 12:38

Власне, до нової постановки заньківчан слово «вперше» можна вжити щонайменше тричі. «Сірано де Бержерак» - п’єса французького драматурга Едмона Ростана – вперше ітиме на заньківчанській сцені. Це перша прем’єра нового року. І вперше на сцену Театру Марії Заньковецької у ролі Роксани вийшла актриса Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса Тамарі Горгішелі. Напевно, не одна жінка в залі (а що вже казати про колег-актрис!) позаздрила Тамарі, адже вона – єдина героїня у цій виставі. Решта акторського складу – чоловіки.

фото

         Щодо самої п’єси (переклад українською Максима Рильського), то чомусь її жанр визначено як комедія, хоча закінчується вона трагічно. Едмон Ростан, працюючи над цією п’єсою, мало що вигадав, адже Еркюль Савіньєн Сірано де Бержерак – реальна людина, письменник, драматург, який народився у 1619 році і разом з Мольєром відвідував навчальні заняття філософа Гассенді. Двадцятирічним вступив на військову службу, брав участь в облозі Аррасу в 1640 році, під яким був поранений. А помер у 36 років від наслідків черепно-мозкової травми. Вважається, що на нього був скоєний замах.

фото

         Прославив Сірано Едмон Ростан у своїй п'єсі «Сірано де Бержерак», де зобразив його довгоносим талановитим поетом і фехтувальником. У нього є все, щоб завойовувати жіночі серця, – талант, дотепність, уміння володіти словом і шпагою, але… немає вроди – зовнішність Сірано псував великий ніс.

         У виставі цей гандж головного героя (Юрій Хвостенко) був накладним, його час від часу одягав ще один персонаж – суперник де Бержерака граф де Гіш (Олег Сікиринський).

         За постановку на заньківчанській сцені взявся один із найвідоміших українських театральних режисерів Давид Петросян. Його постановки у співпраці із художницею Даниїлою Колот – завжди подія для українського театру.

         Сюжет доволі простий: класичний любовний трикутник, де одну жінку кохають двоє чоловіків, але вона віддає перевагу не розуму, а вроді – товаришеві Сірано по службі Крістіану (Ярослав Дерпак). А той, не вміючи до ладу зліпити кілька слів, приймає послугу де Бержерака, який розуміє усю безнадійність свого кохання, і видає його листи до Роксани за свої. Втім, все таємне рано чи пізно стає явним і жінка, зберігаючи багато років траур за загиблим Крістіаном, таки здогадується, хто був справжнім автором усіх палких послань коханого, коли його останнього листа смертельно поранений Сірано прочитав Роксані напам’ять.

         Крім любовної лінії, творці вистави майстерно і дуже зворушливо відтворили батальні сцени, діалоги гвардійців перед останнім смертельним боєм, а їх відхід у потойбіччя – то взагалі шедеврально! Поєднання героїзму і ліризму, перемоги вічного кохання над смертю вкупі з майстерною акторською грою забезпечать новому дітищу заньківчан успіх і любов глядачів. Зрештою, гарячий прийом, квіти і тривалі оплески після двох перших прем’єрних показів це підтвердили.

Людмила ПУЛЯЄВА.

На фото: сцени з вистави «Сірано де Бержерак».

Фото Анастасії Пироженко зі сторінки Театру Марії Заньковецької у Фейсбуці.

        

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати