Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пам’яті Андрія Сахарова

14 грудня у Південній Пальмірі концерт в Одеській філармонії об’єднає представників двох епох
14 грудня, 11:05
ХОБАРТ ЕРЛ ПІД ЧАС РЕПЕТИЦІЇ / ФОТО З САЙТА LH3.GOOGLEUSERCONTENT.COM

Андрій Дмитрович Сахаров (1921— 1989 рр.), відомий вчений,  правозахисник, лауреат Нобелевської премії миру («За безстрашну підтримку фундаментальних принципів миру між людьми і мужню боротьбу із зловживанням владою і будь-якими формами придушення людської гідності») — особистість, яка визначила моральні прерогативи для кількох поколінь пострадянського простору. 

У пам’ять про Андрія Дмитровича Національний одеський філармонійний оркестр дасть концерт, у програмі якого лунатимуть твори представників двох різних епох: Третя симфонія (Героїчна) Людвіга ван Бетховена (1770—1827 рр.) і Третій концерт для фортепіано з оркестром Алемдара Караманова (1934—2007 рр.) — одного з основоположників напрямку «Релігія в музиці». Диригент — Хобарт Ерл, соліст — відомий піаніст Олексій Ботвінов, який напередодні спільно з одеськими оркестрантами  дав серію благодійних концертів  пам’яті своїх колег.

Вибір твору Бетховена не випадковий. Свого часу композитора розчарував як політик самопроголошений імператор, якому він первісно присвятив саме Третю симфонію. Це приклад, який пов’язує совість митця, його заангажованість на моралі в політиці. Хобарт Ерл пояснює свій вибір «Героїчної» розумінням того факту, що життя Андрія Сахарова було  подвигом, і він, як людина західного світу, усвідомлював це, ще  коли у радянську добу, попри перепони тодішньої влади,  Андрій Дмитрович займався правозахисною діяльністю. До речі, Сахаров був у числі перших, хто виступив на захист кримських татар. Це приклад того, коли «правда і совість перемагають» (В. Цвіліховський). Виконання Третього концерту для фортепіано з оркестром Алемдара Караманова нині привертає увагу міжнародної спільноти до проблем захисту прав кримськотатарського народу.

— Андрій Дмитрович Сахаров покинув цей світ у 1989 році. Він, мабуть, і не думав, що того ж року упаде «Берлінський мур», — зазначив під час брифінгу головний диригент і художній керівник Національного одеського філармонійного оркестру Х. ЕРЛ. — Концерт його пам’яті уже вдруге проводиться в Україні. Вперше це  відбулося рік тому в Києві, коли проект набув міжнародного масштабу. Концерт Караманова вперше звучав 14 грудня 1990 року в Москві — на роковини з дня смерті Андрія Сахарова. Сольну партію тоді виконував Олексій Ботвінов, який тісно співпрацював з композитором».

Алемдар Караманов був людиною принциповою, який вище за все ставив власні переконання. Ще в 1960-х він прийняв рішення покинути Москву, віддавши перевагу своїй малій батьківщині, що, як зазначив Хобарт Ерл, за тих умов привело до його розриву з широкою публікою та прижиттєвого забуття. Однак цей дотик до рідної землі дав нові творчі імпульси...

— Концерт є частиною масштабного проекту, — зазначив Олексій БОТВІНОВ. — До мене звернулися відомі правозахисники — Семен Глузман, який особисто знав Андрія Дмитровича, а також інший відомий діяч міжнародного масштабу, Роберт ван Ворен, з пропозицією провести в Одесі «Дні пам’яті Сахарова». Крім концерту, на сцені Одеської філармонії в «Терміналі 42» відбудеться дискусія на тему «Мораль в політиці», а також демонструватиметься фільм про А.    Сахарова з участю відомих європейських спікерів, зокрема представників німецького Бундестагу. Дискусія «Мораль у політиці» — тема актуальна, це те, що нині в нашій країні в дефіциті, про що необхідно вести мову... Приклад Сахарова переконує, що можна бути великою людиною і не йти на компроміси з совістю.

Концерт Караманова займає провідне місце у заході, який відбудеться в Одесі. «У підпрограмі партитури виокремлено три частини: перша знаменує «Благовіщеня», друга — «Мадонна з немовлям» і третя — «Розп’яття», — розказав Хобарт Ерл. — Шкода, що творчість Караманова майже не відома світові. Так, як він писав, у ті часи ніхто не творив — ні в СРСР, ні в Європі. Свого часу А. Шнітке сказав про Караманова: «Ми — таланти, а він — геній!»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати