Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Урок поезії і патріотизму

22 січня, 2013 - 10:29
ВО­ЛО­ДИ­МИР СО­СЮ­РА / Фо­то з сай­та do­net­shi­na.ucoz.org

22 січня у київському Будинку вчителя відбудеться літературно-мистецький вечір, присвячений 115-й річниці від дня народження Володимира Сосюри. Видатний поет був тонким ліриком і творцем розгорнутих ліро-епічних полотен.

Його дитинство і молодість пройшли на щедрій землі Донеччини. Революційні хвилі далекого 1917-го захопили молодого агронома романтизмом і понесли до виру. У листопаді 1918 р. Володимир Сосюра добровольцем вступає до Української народної армії синьожупанників (3-й Гайдамацький полк, де служив майбутній поет, з Лисичанська відправляється на фронт). Біла гвардія, загони Махна, Червона армія, поляки — кого не зустрічали на своєму шляху вчорашні добровольці, захисники молодої республіки.

Вагомі події, що відбулися на фронтах, Сосюра описав у поемі «Червона зима», над якою працював все життя. В українській армії Володимир служив свідомо і хоробро. Про це свідчать і час служби, і навчання в старшинській школі Кам’янець-Подільська, і високий вишкіл в особистій охороні Петлюри... 1944 року Сосюра написав патріотичний вірш «Любіть Україну», за що його звинуватили у націоналізмі: «Любіть Україну, як сонце любіть, //як вітер, і трави, і води... //В годину щасливу і //в радості мить, //любіть у годину негоди. //Любіть Україну у сні й наяву, //вишневу свою Україну, //красу її, вічно живу і нову, // і мову її солов’їну. //Без неї — ніщо ми, як порох і дим...».

На вечорі про митця розкаже Сергій Гальченко, відомий літературознавець, автор лірико-драматичного етюду «Мої дні мов хрести» про життя Сосюри, який впродовж багатьох років вивчав спадщину Володимира Миколайовича, адже всі його «захалявні» твори було навічно сховано за чавунними дверима спецсховищ радянської доби, але завдяки наполегливій праці науковця знайшли дорогу до читачів. Так, ще 1988 р. ним було видано автобіографічний роман В.Сосюри «Третя рота», поеми «Мазепа» та «Розстріляне безсмертя». У серії «Бібліотека української літератури» 2000 р. вийшов унікальний двотомник вибраних творів Володимира Сосюри.

На вечорі виступатимуть відомі поети: Борис Олійник та Іван Драч, народний вокально-хоровий ансамбль «Купава» (художній керівник — Євгенія Чугунова), фольклорний ансамбль «Козаки» (керівник — Юрій Гвоздь), етнографічний хор «Гомін» (керівник — Леопольд Ященко). Вірші Сосюри прозвучать у виконанні акторів — Олександра Биструшкіна, Василя Довжика та інших. Приїдуть на київський вечір і земляки поета з міста Дебальцево Донецької області.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: