При майстрах якось легше. Вони — як Атланти, держать небо на плечах. Тому і є висота.
Ліна Костенко, українська письменниця-«шістдесятниця», поетеса

Великий зал консерваторії назвуть ім’ям Василя Сліпака

28 квітня у Києві відбудеться концерт-реквієм «Праведная душе»
13 квітня, 2017 - 10:11
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Назву програми дав твір Володимира Зубицького, який виконає хор студентів Академії (художній керівним Є. Савчук). Ведучою вечора буде відома актриса Лариса Кадирова, яка нагадає присутнім про українського патріота, соліста Паризької опери, бійця-добровольця АТО з позивним «Міф» Василя Сліпака, який загинув 29 червня 2016 р. на Донеччині від пулі снайпера. До речі, 10 квітня Президент П. Порошенко вручив «Золоту зірку Героя України» батькам оперного співака, а у лютому в Національній філармонії відбулася прем’єра твору «Остання кавалькада», який французький композитор П’єр Тійуа написав у пам’ять про Василя Ярославовича. Світову прем’єру виконали музиканти Київського камерного оркестру під керівництвом французького диригента, друга Сліпака, Ніколя Крос.

— Він насправді був успішним — мав дуже багато концертів у Парижі. У музикантському середовищі Василя всі знали. Гадаю, років через п’ять він став би мегавідомим співаком, бо почав отримувати дедалі більше творчих запрошень. Сліпак три роки був солістом Гранд-опера. Йому давали сольні ролі, але він хотів мати ще й концертну практику, тому й пішов у «вільне плавання». Що характерно: коли почалася війна на сході України, у нього дуже добре пішли вокальні справи. Причому Василь не кидав кар’єри, він займався волонтерською справою, потім повертався з України до Франції, давав концерти, брав участь у спектаклях, а потім знову їхав до України, яку любив понад усе. Потім — знову концерти, і знову фронт... Шкода, що так рано обірвався його земний шлях, — розказав у інтерв’ю «Дню», №№38-39 (2017 р.) маестро Н. КРОС.

— Ми повинні шанувати і пам’ятати своїх героїв. Символічно, що Великий зал консерваторії назвуть ім’ям видатного митця. Нагадаю, саме наша будівля стала епіцентром коли почалося протистояння на Майдані під час Революції Гідності, тут медики давали першу допомогу пораненим коли беркутівці почали «зачистку» і розстрілювали мирних протестувальників... Є запис інтерв’ю Василя Сліпака, в якому він розказував, що став спочатку волонтером і збирав кошти для майданівців, коли дізнався про криваві події у Києві, а по Французькому телебаченню показували «картинку» — стелу «Незалежність» і будинок консерваторії, у димці запалених шин...

Попри успішну мистецьку кар’єру (останні 19 років Василь Сліпак жив у Франції і працював солістом у Паризькій опері), з початку війни в Україні він не залишився осторонь важких випробувань, які переживала наша країна. Спочатку він встигав волонтерити і виступати у виставах та концертах, сам привозив гуманітарну допомогу, а влітку 2015 року залишив успішну кар’єру та пішов захищати Батьківщину у лавах добровольчого батальйону «Правий сектор». Зокрема, воював проти формувань «ДНР» у Пісках... Василь Ярославович був патріотом, прекрасним вокалістом і людиною, яка є взірцем для всіх українців, — підкреслила Леся ОЛІЙНИК, проректор Національної музичної академії України. — До речі, на концерті у Києві лунатиме у запису самобутній голос співака. У програмі виконуватимуться твори світової та української класики, музика сучасних композиторів. Виступлять солісти: Сергій Магера, Іван Пономаренко, Тарас Бережанський, Олександр Тищенко, Богдана Півненко (скрипка), Анна Хмара (фортепіано), а також Хор хлопчиків і юнаків КССМШ ім. М. Лисенка, Капела бандуристів і Студентський хор Академії та інші. Прозвучить улюблена пісня Василя Сліпака — «Місяць на небі». Серед почесних гостей буде брат співка — Орест, який зараз займається організацією «Відкритого міжнародного музичного марафону пам’яті Василя Сліпака». Його планують провести у рідному місті вокаліста — Львові. Я знаю, що є пропозиція, щоб Українському культурно-інформаційному центру у Франції теж присвоїти ім’я В.Я. Сліпака. Слава герою!

— Унікальний голос Василя надзвичайно гармонійно поєднувався із його статурою. Він був високий на зріст, привабливої зовнішності, галантний — все це викликало адекватну реакцію слухачів. Школа, культура, техніка — це для нього було понад усе! Наша країна втратила талановитого митця, який приніс у жертву свою міжнародну кар’єру, щоб захищати свою державу, за яку він віддав життя, — каже Орест Сліпак. — Моє завдання, щоб про Василя не забували, і тому у Львівській філармонії ми обов’язково з 29 червня до 1 липня проведемо фестиваль його пам’яті (інтерв’ю зі старшим  братом співка читайте у найближчих числах «Дня»).

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: