Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відважні...

9 серпня в Одесі відкривається мандруюча мультимедіа-виставка
9 серпня, 2017 - 10:02
РЕКОНСТРУКЦІЯ ІСТОРИЧНИХ ТИПАЖІВ: ПРЕСА МАЙДАНУ, ЛЮТИЙ 2014 Р., ТА ХРОНІКЕР УПА, 1944 Р. (ЮРІЙ СІКАЛЮК І СТАНІСЛАВ ЗГОНЯЙЛО) / ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ ВИСТАВКИ

Її можна побачити в Одеському історико-краєзнавчому музеї. Виставка присвячена  до сторіччя Української революції. Експозиція складається з шести модулів, у яких представлено реконструйовані художні типажі революційної епохи, художні колажі з архівних світлин, які доповнені текстами про знакові події, а також на моніторах демонструють тематичні відеоролики з кінохроніки.

Нагадаємо, вперше виставка «Відважні: наші герої» була представлена наприкінці листопада минулого року в Києві в Українському домі й викликала величезний резонанс, а тому організатори проекту вирішили зробити його пересувним і упродовж 2017 року демонструвати регіонами України, а також за кордоном. Нині з мультимедійною експозицію познайомляться у Південній Пальмірі.

За словами Ігоря ПОШИВАЙЛА, генерального директора Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності, «у боротьбі за честь і гідність прокидається приспаний дух нації. Подвиг Майдану — стоголосе свідчення пробудження найкращих рис людини. Єдність та віра в ідею, щира молитва й наполеглива праця, сміливість і жертовність («брат за брата») — яскраві атрибути Революції Гідності й нашого суспільства. Тож цей пересувний виставковий проект є водночас і апробацією майбутніх програм новостворюваного меморіально-музейного комплексу, і спробою залучити широку громадськість до переосмислення важливих етапів нашого історичного поступу...»

Як відзначають організатори медіаакції, три роки тому словосполучення «місто-герой Одеса» набуло нового значення. Згадуючи ті трагічні події, ми розуміємо, що 2 травня 2014 року історія України могла піти іншим шляхом... а мапа нашої країни вкотре могла набути інакшого вигляду. Слава Богу — цього не сталося. У переламні моменти історії вирішальне для долі Коцюбієва — Хаджибея — Одеси слово завжди залишалося за українським народом! Ще за часів козаччини місто розбудовувалося як міжнародний порт, орієнтований на економічні та культурні зв’язки з Європою.

Нагадаємо, уродженець Південної Пальмири Юрій Липа як теоретик української геополітики був одним із перших, хто сповідував європейський шлях розвитку нашої держави. Лікар, письменник та редактор «Вісника Одеси», він подібно до сьогоднішніх одеситів-патріотів залишався вірним своїм поглядам і, зголосившись добровольцем у курінь морської піхоти УНР, на вулицях Одеси воював проти більшовиків.

Боротьба за українство в ХІХ столітті, події Української революції 1917—1921 рр., спротив геноцидові тоталітарної доби, опір окупантам у 1941—1944 рр., обстоювання ідеалів демократії та свободи у другій половині ХХ ст., відродження незалежності України, захист її кордонів, змагання за демократичний вибір у ХХІ столітті — цим було сповнено життя причорноморців у багатьох поколіннях.

Сьогодні, коли на сході України майже щоденно ллється кров, йде війна, слушно згадати доленосні події, які знаменували нашу боротьбу за волю та гідність. Майдан перестав бути тільки назвою площі. Тепер це символ Свободи.

Тому Революцію Гідності можна вважати продовженням не лише протестного руху 2004 року, Революції на граніті 1991-го, а й Української революції 1917—1921 рр. та визвольних змагань у часи світових війн і повоєнні.

Українська революція 1917—1921 рр. дала різні форми національної державності — УНР, Українську державу, ЗУНР. І хоч у ті роки зберегти незалежність не вдалося передусім через розпорошеність політичної еліти, але, відродивши на кілька років державність, українці заклали фундамент модерної політичної нації.

Пересувний медіапроект має відтворити образи борців за свободу України, зокрема через показ революційної атрибутики та вбрання різних поколінь українців ХХ—ХХІ століть. За словами організаторів вернісажу, спеціально дня цього проекту було здійснено реконструкцію історичного вбрання, сфотографовано і представлено у відеопоказі різні типажі борців за свободу доби Української революції, Холодного Яру, Української повстанської армії, Революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності.

Мета проекту — в емоційних образах показати доблесть борців за свободу і незалежність держави, єдність поколінь та різних соціальних груп, продемонструвати реакцію громади та вибір кожної людини в умовах революції, вшанувати пам’ять полеглих героїв.

Організаторами виставки виступили: НЦДКС «Український дім», Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності; Український інститут національної пам’яті.

Експозицію «Відважні: наші герої» в Одесі можна побачити до 2 вересня.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: