Хто знає гріх тільки за словами, той і про порятунок нічого не знає, крім слів.
Вільям Фолкнер - американський письменник, прозаїк, лауреат Нобелівської премії з літератури

«Загартовані безсмертям»

11 жовтня відкривається виставка, присвячена 100-річчю створення армії УНР та до Дня захисника України
10 жовтня, 2017 - 15:34
КОЗАК ДІЄВОЇ АРМІЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ, 1919 р. / ІЛЮСТРАЦІЯ З САЙТА MEMORY.GOV.UA

Експозиція  представлена у Київському міському будинку учителя (виставка  «Загартовані безсмертям» підготовлена Центральним державним архівом зарубіжної україніки).

Організатори заходу наголошують, сьогодні, в умовах російської агресії на сході України, представлені на виставці документи звучать  дуже актуально, незважаючи на сто років, які відділяють нас від подій початку ХХ століття. 1917 року прагнення українців заявити про себе як націю та створити власну державу зіткнулося з цілковитим неприйняттям ідеї незалежної України Росією — і так званою демократичною, представленою Тимчасовим урядом, і, згодом, — білогвардійською та більшовицькою. Суттєвою проблемою було і те, що керманичі нового українського уряду із запізненням усвідомили важливість створення національної армії та як з’ясувалося були не готовими до збройного протистояння з більшовицькою Росією.

Зазнавши поразки, на початку 1920-х  частина учасників українсько-російської війни залишили окуповану більшовиками Україну та заснували на чужині низку товариств колишніх вояків армій УНР та ЗУНР. Деякі з цих організацій мали власні друковані видання чи надавали можливість своїм членам публікуватися на шпальтах інших українських еміграційних видань. Саме ці документи покладено в основу виставки повідомляє prostir.museum. 

Найкраще ідею експозиції передають слова Голови Директорії та Головного Отамана армії УНР Симона Петлюри («Тризуб», 15 жовтня 1925 р.): «Логіка розвитку національного руху на Україні веде до повторення військових подій 1918—1920 рр. Ми хотіли би, щоби неминучість їх була засвоєна ширшими кругами громадянства, як і той факт, що цей конфлікт матиме місце незалежно від форми влади в Росії. Всі вони для нас мають однакову вагу, бо однаково не миряться з існуванням державної незалежності України і однаково будуть боротися проти неї і з нею, як політичними, так і мілітарними засобами»...

Доповнюють виставку оригінальні матеріали доби визвольних змагань, надані Фундацією імені Олега Ольжича. Відвідувачі заходу дізнаються про історію українських військових сил у 1917—1921 рр., про ініціаторів створення української армії, про людей — від генералів і старшин до простих вояків, — які свідомо ступили у нерівну боротьбу, але вірили у перемогу, про відомі та невідомі битви тієї війни, пам’ять про які зберігалася на чужині протягом десятиліть і сьогодні повертається до України.

Аліса АНТОНЕНКО
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments