Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Буковинські традиції продовжуються

Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В. Шкрібляка відзначив своє 105-річчя
5 листопада, 2010 - 00:00

У Чернівецькому художньому музеї, з яким цей мистецький навчальний заклад підтримує тісні дружні стосунки, відбулося відкриття виставки кращих дипломних та курсових робіт студентів коледжу (одного з центрів відродження буковинського народного мистецтва). Саме із Вижницького коледжу прикладного мистецтва розпочинали свої перші професійні творчі кроки молоді майстри та художники не лише Буковини, а й усієї України. Саме тут даються перші ази та навички, які вони зможуть використати у своїй подальшій діяльності.

Історія цього поважного закладу розпочалася 1905 року, коли у місті Вижниця, із дозволу Міністерства освіти та культів Австро-Угорщини за рішенням Буковинського парламенту було відкрито україномовну мистецьку школу під назвою «Крайова школа різьбярства, токарства та металевої орнаментики (оздоби)». В той час буковинська інтелігенція запросила на викладацьку роботу талановитих народних майстрів Марка Мегединюка та Василя Девдюка, а згодом до них приєднався відомий гуцульський різьбяр Василь Шкрібляк, ім’я якого й носить нині цей коледж. Нині у Вижницькому коледжі діють факультети художньої обробки дерева, художньої обробки металу, художнього ткацтва, художньої вишивки, моделювання та конструювання одягу та ін.

На відкриття вернісажу завітали автори робіт, викладачі, представники культурно-громадських організацій, відомі краєзнавці та майстри декоративно-вжиткового мистецтва. До речі, у вестибулі музею функціонувала виставка творчих робіт викладачів цього мистецького навчального закладу.

За словами директора коледжу, члена Спілки дизайнерів України Дмитра Козубовського, ця виставка творчих робіт студентів коледжу засвідчила зацікавленість авторів у художньому відродженні краси Буковинських Карпат, любов до природи рідного краю. Кожна робота відображає емоційні переживання молодих майстрів, розкриває багатство їхнього внутрішнього світу.

Свою думку висловила й директор музею Вижницького коледжу прикладного мистецтва Ярослава Богдан, яка займалася організацією та побудовою експозиції виставки: «Роботи вражають своїм колористичним розмаїттям. Вони проникнуті духом віри в майбутнє, багатством рідного краю, розмаїттям українського народного мистецтва».

Директор Чернівецького художнього музею Інна Кіцул зазначила, що експозиція та фондова колекція були б неповними без експонатів, які презентують творчість засновників та вихованців цього навчального закладу. І дійсно, відвідувачі буковинської мистецької «скарбнички» можуть ознайомитися з творами родини Шкрібляків та М. Мегединюка, які займають почесне місце в експозиції орнаментального мистецтва Буковини, що розташована на третьому поверсі музею.

На виставці представлено понад 200 робіт студентів, виконаних в різних видах і техніках декоративно-прикладного мистецтва, що дають можливість глядачам ознайомитися із усіма спеціалізаціями, за якими в коледжі ведеться підготовка. Це — художня обробка металу, дерева та шкіри, вишивка, ткацтво, батік та ін. Різноманітними за своєю орнаментикою та призначенням є вироби з дерева: декоративні пласти, тарелі, топірці, альбоми, баклаги та ін. Переважна більшість їх декорована традиційним геометричним орнаментом, в якому відчувається тісний зв’язок із давніми народними промислами. Своїм розмаїттям вражають вишиті та ткані рушники, скатерті, серветки, а також спроби поєднати сучасне й минуле в ювелірних виробах — численних кольє, сережках, браслетах, які представлені на виставці.

Всі твори є свідченням професійної майстерності вихованців Вижницького коледжу (за час існування закладу близько 200-т його випускників стали членами Національної спілки художників, а понад 150 — членами Спілки народних майстрів та Спілки дизайнерів України). Сьогодні коледж є одним із центрів розвитку образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Буковини, важливою складовою частиною розвитку мистецтва і культури України, відомим осередком, де продовжуються, зберігаються та збагачуються народні традиції буковинського мистецтва.

Альберт КОМАРІ, Ольга ДЕНИСОВА, наукові співробітники Чернівецького художнього музею. Фото Альберта КОМАРІ
Газета: