Якщо наші королі задумали змінювати конституційні основи, то ми міняємо королів, а не Конституцію
Вінстон Черчілль, письменник, прем'єр-міністр Великобританії

Чудеса Переяслава-Хмельницького

Репортаж із автопробігу «Дорога до Криму: проблеми й перспективи»
25 червня, 2004 - 00:00

Продовження. Початок у номерах
«Дня» за 8 і 18 червня

«ВІЙСЬКОВИЙ ЛІКАР»

Понеслася під колеса дорога. Над нами — у вигляді трикутника, оточеного лісом, сонячний провал небес. Міліцейська машина з мигавкою на чолі автоколони поки справно зганяє зустрічні автомобілі на узбіччя. Урочисто влітаємо в Переяслав-Хмельницький і їдемо організованим ланцюжком до Музею лікаря Козачковського.

Цей Історичний музей являє собою гримучу суміш експонатів. Саме в цьому будинку Тарас Шевченко написав свій знаменитий «Заповiт». Однак про це не думається на території такої навдивовижу строкатої експозиції.

Праворуч і ліворуч від парадних дверей стоять дві зелені гармати, а в саду — танк. Напевно, лікар Козачковський був войовничої вдачі. (Звісно, помешканню лікаря озброєння нав’язали пізніше, але хочеться думати, що лікар любив побавитися зброєю.) Хоч у дворі вистачає й художніх витворів: наприклад, дуже своєрідний пам’ятник Прометею. Орел, що регулярно викльовує йому печінку, чи не більший за самого античного героя. Художник, напевно, хотів показати, як може розжиріти істота, що веде паразитичний спосіб життя. Чи надовго вистачить худого Прометея — невідомо, але що такий вгодований орел далеко не відлетить — зрозуміло напевно.

Всередині музею багато військових екіпіровок: від давньоруських кольчуг до козачого спорядження. Розчулила колекція козачих люльок. Через подібну «іграшку» загинув Тарас Бульба. Упустив її в запалі битви, а коли нагнувся — бусурмани його й схопили. Міцний! Вдумайтеся: смакувати тютюнцем під час бою — це круто. Це вам не якісь там ковбої! А тим більше різні сучасні рок- музиканти, які пускають на сцені сигаретний дим під час гітарних імпровізацій. Жалюгідна подоба самовпевненості Бульби! Люлька для козака була більше ніж просто люлька, це було щось на зразок талісмана.

В інших кімнатах безліч всіляких нагород і похвальних грамот радянської доби. Посеред заохочувального соціалістичного бенкету розмістилася тачанка. Причому дуло кулемета грізного транспортного засобу громадянської війни направлене прямо на Леніна. На портреті. Чи це свідома провокація, чи підсвідома, але сценка замаху виглядала переконливо. Егеж, якщо, звісно, револьвер есерки Каплан замінити на кулемет — Ілліч би так швидко не пішов на поправку. Хоч так чи інакше, а вождь світового пролетаріату давно вже вічно живий.

КОСМІЧНЕ МИНУЛЕ

Вирушаємо до музею Народної архітектури просто неба. Це щось на зразок нашого Пирогового.

Посеред берізок стоять цікаві архітектурні споруди: реконструйовані одноповерхові хатинки 400-річної д