…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Гра в життя

У Музеї сучасного мистецтва України триває виставка робіт проекту «Асорті» українського художника Владислава Шерешевського
12 квітня, 2013 - 11:54
«ВЕРШКИ», 2013 р.
«ВОГНЯНА ВОДА», 2013 р.

Художник Владислав Шерешевський почав малювати у чотири роки. І до сьогодні, як зізнається з іронічною гордістю митець, зміг би завісити своїми картинами усі три поверхи Українського дому. «А якщо взяти ранні і невдалі картини, то, мабуть, усі чотири», — говорить художник.

На його візитках, поряд із графічним автопортретом-профілем і над номерами телефонів, гордо значиться «Художник від Бога». Звичайно, на першій хвилині цей напис здається кумедною грою, але, як відомо, жарт дуже часто маскує правду. Абсолютно точно: Владислав Шерешевський — особистість в українському мистецькому світі зовсім нетипова. По-перше, він є продовжувачем великої художньої династії! Та це лише початок. Цей художник дивним чином поєднує пафос артистичної праці з природною, навіть натуралістичною іронією.

«Цей 49-річний живописець надзвичайно плідний художник, що зумів виробити власний пізнаваний стиль, навіть більше — створити на своїх полотнах особливий світ, заселений зворушливими, пустотливими, церемонними і надзвичайно інфантильними персонажами, — розповідає мистецтвознавець Світлана ГАВРИЛЕНКОВА. — Герої картин Владислава Шерешевського — здебільшого діти і підлітки без віку, що з подивом перебувають в тілах дорослих людей, пустотливі і допитливі, наївні і всевідаючі. Серед них іноді можуть бути і Пушкін, і ван Гог... Це, по суті, завжди лялькове, трохи блазнівське дійство. Гра в життя, що обіцяє спокій і щастя. Це щастя просто бризкає з полотен художника-гедоніста, розвіюючи у глядачів похмурість».

У Музеї сучасного мистецтва України представлено понад три сотні полотен Владислава Шерешевського. Справжнє асорті: тут зібрано роботи з кожного творчого періоду митця. Реакція глядачів у залах музею на картини — позитивна. Дивлячись на ці роботи, люди, як правило, починають посміхатися, а деякі — навіть реготати. Це дуже корисна реакція — дітьми таки багато хто з нас був більш допитливим і мудрішим. У той час, як на полотнах дуже часто не дитячі, по-справжньому серйозні сюжети. І за димовою завісою шаржу та брутального колапсу часто криється іронія найвищої проби. Здебільшого герої його картин — персонажі близькі, та зовсім не наші сучасники.

— У мене справді багато сюжетів, узятих, так би мовити, з образів кінця XIX — початку XX століть, — розповідає Шерешевський. — До того, як почалася швидка механізація: всі ці автомобілі, літаки і комп’ютери... Життя пішло в скаженому ритмі. І, як на мене, почало розвиватися не в кращий бік. А тоді ще можна було над чимось задуматися, вималювати глибокі образи. Людина минулого століття мене приваблює.

Здається, ми маємо справу з художником-пересмішником, але за смішинками криється високопрофесійний художник, який вміє власний світогляд «запакувати» в гру з глядачем, гру, що обіцяє просвітлення. Персонажі його творів живі. Вони ніби ведуть діалог із нами, сучасниками, часто кепкують над нинішнім способом життя, жартують. Але саме обрана тональність дає автору можливість поговорити на дуже серйозні теми. «Я своїми картинами намагаюся зачепити. Це дивує, але і зупиняє й спонукає замислитися. У мене багато цитат, не всі це розуміють, але той, кому потрібно, зрозуміє», — зізнається Владислав Шерешевський.

Виставка «Асорті» триватиме у Музеї сучасного мистецтва до 28 квітня.

Фоторепродукції надано автором

Софія КУЩ
Газета: