Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Нетрадиційна «Орликіада»

30 грудня, 2009 - 00:00
ФОТО ЯРОСЛАВА МІЗЕРНОГО

«Орликіада-2009» вперше за всю свою історію відбулася у невеличкому містечку й проводилася на базі Національного університету «Острозька академія». Пластове свято тривало три дні й об’єднало навколо себе 11 команд із Києва, Львова, Івано-Франківська, Ужгорода, Тернополя, Рівного, Острога; кандидати на звання гетьманича та гетьманівни були також із Луцька та Авдіївки (представники з Донеччини взяли участь в «Орликіаді» вперше з 2005 року).

У сенсі об’єднання молоді з різних куточків країни, формування у них громадянської та патріотичної позиції «Орликіада» має щось схоже з Острозьким клубом вільного інтелектуального спілкування молоді. Та й в інтелектуальному плані змаг передбачає пізнання своєї країни, розкриття її талантів.

Триденне свято складалося з конкурсів, ігор як тих, що уже стали традиційними, так і деяких інновацій. Перш за все пластуни, які звикли до мандрівок та фізичних навантажень, грали в «Теренову гру». Це був квест, упродовж якого командам потрібно було самостійно обирати, які завдання виконувати й яким маршрутом пересуватися. Нелегко швидко дізнатися, наприклад, інгредієнт розчину, з якого була змурована вежа на Замковій горі. «Теренова гра» дала можливість учасникам квесту відвідати музеї міста.

Окрім рухливих завдань, на команди чекав інтелектуальний конкурс, тобто різнобічні групові ігри, що розкривали знання про Україну, фотосесія, під час якої учасникам потрібно було придумати собі образ, зафіксований у результаті професійним фотографом. Не менш цікавою та творчою стала виставка експонатів «У ритмі серця». Уява учасників зобразила художньо оформлені календарі, серця, що мерехтять, кубики з різноманітних матеріалів, малюнки з цієї ж тематики. Пластуни читали свої вірші, співали, танцювали і навіть вигадували й ставили вистави, знімали мультфільми, фотографували...

Святковий заключний гала-концерт підбив підсумки пластового змагання та найяскравіше закарбував ту святкову, яскраву атмосферу, яка панувала упродовж трьох днів. Переможцем стала команда Івано-Франківської станиці «Табун 56/59», що три роки йшла до цієї мети. Гетьманичем та Гетьманівною «Орликіади» стали пластун-розвідувач тернопільського куреня №. 77 Сергій Корольчук та пластунка-розвідувачка з Івано-Франківська Дана Андрухів.

Проте у Пласті переможених не буває, адже є єдина мета — пізнання рідної країни, яка сповна реалізовується саме у спосіб організації інтелектуальних та розважальних змагань, які об’єднують, розвивають, вчать добра та підтримки, а ще відроджують прадавні українські традиції.

Адже хто ще з такою честю передає від куреня до куреня Віфлеємський вогонь, з такою гордістю носить однострій та приймає звання гетьманича чи гетьманівни, так відкрито розмовляє пластовою, трохи незвичною українською, у словах якої оживають корені цієї землі та яскраві образи історії?

ДОВIДКА «Дня»

«Орликіадою» пластуни називають щорічні інтелектуально-мистецькі змагання, центральною темою яких є українознавство. Традиції змагання сягають ще 1962 року. «Орликіаду» започаткував пластовий курінь «Орликівці». Спершу вона проводилася в Америці, а в Україну традиції «Орликіади» були перенесені лише 1993 року. З того часу змагання щорічно проводяться в Україні. Постійними організаторами «Орликіади» на батьківщині Пласту також є курінь «Орликівці», більшість членів якого мешкає саме в Острозі.

Назва свята походить від прізвища Орлик, а сам змаг присвячений вшануванню пам’яті Пилипа та Григора Орликів, які захищали інтереси своєї Батьківщини, будучи поза її межами. Для пластунів це важливий приклад, бо самовдосконалення у пластовому житті — це не лише фізичний, а й інтелектуальний розвиток.

Вікторія СКУБА, Артем ЖУКОВ, Острог
Газета: