Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Що далі?

Україна та Європейський Союз
13 жовтня, 2010 - 00:00

Велика Британія — рішучий прихильник сильної, вільної й незалежної України та її прагнень входження до ЄС. Під час свого першого візиту до України після того, як у травні цього року було обрано новий британський уряд, я з нетерпінням чекаю побачити на власні очі, як розвивається країна. Ключовими сферами — а також тими, які визначать, як швидко євроінтеграційні прагнення України будуть виконані, — будуть демократія, свобода слова, верховенство права та умови ведення бізнесу, зокрема подолання корупції.

Останніми роками Україна справедливо відчувала гордість за низку виборів, які незалежні сторонні спостерігачі визнали такими, що відповідають більшості міжнародних стандартів, включаючи й нещодавні вибори Президента Януковича в лютому. Ці факти створили Україні репутацію лідера демократії в регіоні. Це дуже доречно, оскільки прагнення України вступити до ЄС, яке послідовно підтримує Велика Британія, залежить від виконання Копенгагенських критеріїв ЄС, відповідно до яких у країні-кандидаті має бути стабільність інституцій, що гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини та захист прав меншин. Тому я стурбований тим, що у своїй резолюції Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) висловила занепокоєння щодо «все більшої кількості заяв та достовірних повідомлень про утиски в останні місяці демократичних прав та свобод, таких як свобода зібрань, свобода висловлення поглядів та свобода засобів масової інформації». Як для міжнародної репутації України, так і для її безперервного руху до ЄС важливим є те, аби демократичні досягнення останніх років не були поставлені під загрозу.

ПАРЄ також висловила занепокоєння щодо свободи слова, зазначаючи, що «втручання державних органів, зокрема правоохоронних та служби безпеки, в роботу журналістів та медіа-організацій є несумісним із демократичним суспільством». Схоже занепокоєння у своїй нещодавній доповіді висловила організація «Репортери без кордонів», яка помітила порушення свободи слова в Україні. Вирішальним є те, аби українська влада розслідувала всі повідомлення про порушення прав та довела, що в Україні існує справжня свобода слова. Журналісти повинні вільно висловлювати критику дій уряду, не боячись, що це може спричинити їм проблеми в майбутньому.

Ми також уважно спостерігаємо за поступом України в переговорах з ЄС щодо Угоди про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі. Повідомлення з останнього раунду переговорів, які відбулися в Києві минулого тижня, свідчать про певну позитивну динаміку. Це важливо. Угода про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі може трансформувати економіку України, що сприятиме її щорічному зростанню майже на 5%. Більше того, ця Угода могла б також докорінно змінити законодавчу базу України, узгодивши чинні закони із законодавством ЄС. Так, новий закон про державні закупівлі має допомогти українським платникам податків отримати краще співвідношення ціни та якості. Усе це відповідає довгостроковим інтересам як України, так і ЄС.

Тим часом Європейський Союз звернув увагу на рішення Конституційного Суду України від 1 жовтня, яким було відновлено Конституцію в редакції 1996 року та значною мірою збільшено повноваження Президента у порівнянні з тими, які визначалися Конституцією 2004 року, за якою було обрано Президента Януковича. ЄС сказав, що незалежно від цього рішення питання проведення більш широкої конституційної реформи в Україні залишається пріоритетом, а сама ця реформа має здійснюватися через відкритий процес та мати на меті встановлення ефективної та тривалої системи стримувань та противаг відповідно до європейських стандартів. Я з нетерпінням чекаю на те, аби дізнатися у Києві, як протікатиме далі процес конституційної реформи.

Верховенство права — основний принцип вільного, справедливого та демократичного суспільства. Без незалежної судової системи, в якій судові рішення ѓрунтуються радше на фактах, аніж на політичному тиску або хабарництві, захист прав громадян стає неможливим.

Також стає складнішим залучати іноземні інвестиції. На жаль, репутація судової системи в Україні не є гарною. Отже, мені цікаво почути більше про плани, які Уряд України оголосив, аби забезпечити відновлення довіри до роботи судової системи з боку як громадян України, так і потенційних інвесторів.

Це узгоджується з одним із головних пріоритетів британського уряду —розвивати британський бізнес. Україна, з її 46-мільйонним населенням, багатими природними ресурсами, принадним географічним розташуванням і важливим енергетичним сектором, володіє багатьма прибутковими експортними та інвестиційними можливостями. Чимало британських компаній уже працюють в Україні в таких сферах, як роздрібна торгівля, нерухомість, надання консультативних послуг, енергетика та багато інших. Взаємна вигода від цих економічних відносин значна. На жаль, компанії залишаються стурбованими щодо бізнес-середовища для закордонних інвесторів, і як приклад посилаються на низку перешкод, перелік яких наш посол в Україні Лі Тернер наводить у своєму блозі (http:// blogs. fco. gov. uk/ roller/turner/) від 30 вересня 2010 р., де також згадується 142 місце України в рейтингу Світового банку «Ведення бізнесу в 2010 році». Тож ми привітали заяви керівництва країни щодо планів поліпшення бізнес-середовище, включаючи дерегуляцію, введення відкритої й прозорої процедури ліцензування в енергетичному секторі та боротьбу з корупцією. Я з нетерпінням чекаю почути більше про ці заходи та їхній вплив як від українського уряду, так і від британських компаній. Це хвилюючий та важливий час для візиту до України. 4 жовтня УЄФА оголосила календар матчів фінальної частини Євро-2012, зокрема й проведення фінального матчу в Києві 1 липня. Сподіваюсь, що коли розпочнеться фінал — в ідеалі між командою України та Великої Британії, — ми все ще будемо говорити про Україну, як про лідера демократії та свободи слова в регіоні та як про країну, яка зробила значний поступ на шляху до членства в Європейському Союзі.

Девід ЛІДІНГТОН, міністр Великої Британії у справах Європи, спеціально для «Дня»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ