Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Варшава пропонує Києву «освіжити» відносини

4 серпня, 2006 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

По свіжому глянути на перелік спільних питань, які стоять на порядку денному у відносинах між Польщею та Україною. Саме в цьому полягає головна мета першого закордонного візиту віце-міністра закордонних справ Польщі Павела Коваля. Про це він сказав українським журналістам по прибутті в Київ. Слід зауважити, що на цю посаду його було призначено тиждень тому, а до цього польський дипломат очолював у сеймі комітет у справах культури. Відтак сам факт такої поїздки можна розглядати як свідчення того, що Польща надає важливе значення двостороннім відносинам з Україною. Адже і голова польського зовнішньополітичного відомства Анна Фотига також здійснила свій перший закордонний візит в Україну 9 червня. Тоді вона дала Україні чіткий сигнал, що Польща, використовуючи свої позиції в ЄС і НАТО, і в подальшому буде промоутером українських інтересів.

Нинішній візит віце-міністра закордонних справ Польщі також певною мірою пов’язаний з тим, що Варшава хоче подати Києву якийсь сигнал, особливо враховуючи те, що ніхто не знав, чи будуть в Україні перевибори, чи буде подана на розгляд парламенту кандидатура Віктора Януковича. «Наш месидж — ще раз донести готовність Польщі до всебічного розвитку і співпраці та активізації наших взаємин, у тому числі з тим новим українським урядом, який буде створено за бажанням українського суспільства», — сказав П.Коваль. «Незалежно від того, які уряди будуть у нашій частині Європи, українсько-польські взаємини будуть залишатися своєрідним спільним здобутком, скарбом, який не варто втрачати. Ми в Польщі вважаємо, що уряд, який прийде, розвиватиме співпрацю з Європою і виконуватиме проголошені раніше плани», — сказав дипломат. У будь-якій ситуації Польща має єдиний сценарій розвитку відносин з Україною: Варшава співпрацюватиме з Києвом, підтримуватиме контакти з кожним демократичним урядом, а також з президентом України. Польща багато інвестувала в стосунки з Україною. Зі свого боку, Київ також багато інвестував у відносини з Варшавою, — сказав віце-міністр закордонних справ Польщі.

П.Коваль наголосив, що Польща не змінить своєї політики щодо підтримки України на її шляху до членства в НАТО і ЄС. Він вважає, що все залежить від бажання української сторони. «Якщо з боку Києва буде рішучість і переконливість дій, то ваш вступ до цих структур посилить положення, а також вплив України на міжнародній арені».

Польський дипломат також зазначив, що одним із контекстів його приїзду є робота з підготовки проведення засідання консультативного комітету президентів Польщі і України. «Це така мить, коли треба відновити чи зробити свіжішим каталог питань, які були на порядку денному відносин між нашими країнами», — підкреслив П.Коваль. За його словами, він також буде говорити про нові справи, які з’явилися в нашому діалозі, зокрема про закон про легальне працевлаштування сезонних українських працівників у Польщі.

Віце-міністр пропонує включити до переліку спільних польсько-українських справ питання доступу польського м’яса та інших товарів на ринок України і відповідно доступу українців до польського ринку праці, а також ліквідації перепон при перетині польського кордону. На думку дипломата, доцільно розширити «молодіжний обмін, що могло б сприяти наближенню наших суспільств». Також існують питання інтеграції України в Європу, зокрема в правовому аспекті. За словами П.Коваля, перелік спільних справ великий. Тому можна поставити на розгляд декілька питань і через рік подивитися, як вони виконуються, — вважає він. За його словами, до найпріоритетніших питань у двосторонніх взаєминах відноситься будівництво нафтопроводу «Одеса-Броди-Плоцьк». «Польща зацікавлена в цьому проекті. Причому в таких проектах має буди найменше дипломатії, якомога менше слів. І якщо такий проект має бути реалізований, то потрібно визначити конкретні строки і, спираючись на них, реалізовувати цей проект», — наголосив П.Коваль.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ